خانه / سیاسی / پاسخ حسن روحانی به نطق اوباما و دستگیری هپی ها

پاسخ حسن روحانی به نطق اوباما و دستگیری هپی ها

رئیس جمهور ایران که در نیویورک به سر می برد، در “مرکز آمریکای نوین” سخنرانی کرد و به سؤالات “فرید ذکریا” خبرنگار آمریکایی پاسخ داد.

حسن روحانی در آمریکا بیوگرافی فرید زکریا

به نوشته سایت بی بی سی فارسی (BBCPERSIAN) آقای روحانی در سخنان مقدماتی خود پیش از آغاز جلسه پرسش و پاسخ گفت آمریکا از فشار “بی فایده” بر ایران دست بردارد.

او همچنین گفت برای حصول به یک توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران باید در آمریکا با “گروه‌های فشار” مقابله شود.

دکتر روحانی امروز در سخنان خود با اشاره به جنگ‌های جاری در جهان و به ویژه خاورمیانه گفت نمی‌توان در حالی که در یک کشور دیگر “ناامنی” است در کشور خود “احساس امنیت” کرد.

وی با اشاره به این که سه سال پیش در سوریه ناآرامی‌ها شروع شد “داعشی وجود نداشت” گفت مداخله‌های فرامنطقه‌ای به تقویت تروریسم منجر می‌شود: “مشکل داعش از عدم درک مناسب از منطقه نشات گرفته است.”

آقای روحانی گفت: “راه حل مقابله با داعش تربیت یک گروه تروریستی دیگر نیست.”

او در پاسخ به سوال آقای ذکریا که گفت “منظورتان ارتش آزاد سوریه است” گفت «آمریکا اعلام کرده که قرار است برای مدت یک سال گروهی را تربیت کند و بعد برای مبارزه با دولت سوریه به داخل این کشور بفرستد، این کار “با اجازه کی صورت می‌گیرد با چه مجوزی؟»

رئیس جمهوری ایران در مورد بحران سوریه و عراق گفت: “چه طور داعش تا وقتی در سوریه با دولت این کشور می‌جنگید بد نبود تا به عراق آمد بد شد … نباید تروریسم را این طوری تعریف کرد.”

او در پاسخ به این سوال که ایران در سوریه از چه جریانی حمایت می‌کند گفت: “ما با هر جریانی که مردم را در سوریه می‌کشد مخالفیم. تروریست‌ها باید از منطقه بیرون رانده شوند. وحدت سوریه باید باقی بماند. سوریه نباید تجزیه شود کما این که عراق نباید تجزیه شود. این اهداف ما بوده که از سه سال پیش آنها را اعلام کرده‌ایم.”

آقای روحانی با اشاره به سخنران امروز باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که گفت “پیام من به مردم و رهبران ایران ساده است، نگذارید این فرصت از دست برود” گفت: “این فرصت از سال گذشته به وجود آمد” وقتی که مردم ایران در انتخابات شرکت کردند، ما هم معتقدیم که باید از این فرصت نهایت استفاده را کرد.

به گفته سام فرزانه، خبرنگار ما که در این جلسه حضور داشت، سخنان آقاى روحانى در خصوص مبارزه با افراط گرایى و این که مذاکرات هسته‌اى “فرصت خوبى” ایجاد کرده به سخنان باراک اوباما شبیه بود که این امر از دید مجرى دور نماند.

روحانی: “از توافق هسته‌ای مهم‌تر فضای بسیار خوبی است که (در صورت توافق) به وجود خواهد آمد و می‌شود از آن برای تعامل در راستای منافع دو ملت استفاده کرد. زمینه‌های مختلفی برای همکاری ایران و آمریکا در آینده وجود دارد.”

آقای روحانی در پاسخ به سوال انتقادی که از چرایی زندانی شدن چند جوان به علت ساخت ویدئو کلیپ هپی در ایران مطرح شد، ابتدا طرح این مساله را مهم ندانست و گفت مسایل مهم‌تری وجود دارد و سپس گفت: “من از همه ابعاد این پرونده مطلع نیستم. اما این طور نیست که فقط چون چند نفر در ایران قصد شادی کردن داشتند دستگیر شوند، اگر کسی کار خلاف قانون کرده و مجازاتی در قانون برای آن در نظر گرفته شده باید اعمال شود.”

او در پاسخ سوال آخر فرید ذکریا که در مورد خبرنگار آمریکایی – ایرانی جیسون رضاییان و همسرش که در ایران بازداشت شده‌اند گفت: “این فردی که شما گفتید هنوز در مرحله بازجویی است و در این مرحله هر چیزی ممکن است تغییر کند و پرونده درحال تکمیل است، و بعد که به دادگاه رسید ممکن است قاضی نظر دادستان و بازپرس را بپذیرد یا نپذیرد … هنوز این موضوع به دادگاه نرسیده و حکمی صادر نشده که عفوی در کار باشد.” او همچنین تاکید کرد که ایران شهروندی دوگانه را نمی‌پذیرد.

در پایان جلسه وقتى یکى از فعالان سیاسى به آقاى روحانى یادآورى کرد که در مراسم شام سال گذشته از ایرانیان خواسته بود تا به کشور باز گردند. وی همچنین سرنوشت غنچه قوامى را یادآورى کرد. رییس جمهورى ایران تنها به بیان این جمله که امسال هم براى شام بیایید اکتفا کرد.

 جام نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*