شغل مداحان معروف ایرانی چیست ؟

18

معمولا شایعات زیادی پشت سر مداح ها است: اینکه درآمدشان از مداحی کردن آنقدرها هست که برای کسب درآمد نیازی به کاری غیر از مداحی ندارند. قضاوتی که نه می توان آن را تایید کرد و نه تکذیب. اگر برخی مداحان دریافت وجوه سنگین برای روضه خوانی و مداحی را رد نمی کنند در عوض نمونه های زیادی در سراسر کشور وجود داردند که به این کار عشق دارند و برایشان اصل نوکری مهم است به هر حال. مداحان معروف جدای از وقتی که برای مجالس شان می گذارند، خارج از فضای حسینیه و هیئت، هر کدام برای خودشان کسب و کار دارند. در این گزارش به شغل مداحان پرداخته ایم.
۱- منصور ارضی

مشغول چه کاری است: در بازار پارچه فروش ها حجره دارد

منصور ارضی که سال ها است بسیاری از عزاداران با صدای او عجین شده اند علاوه بر اینکه مداح و روضه خوان صنف لباس فروش هاست، در کسب و کار هم اهل همین صنف است. در بازار پارچه فروش ها حجره دارد و اینطور که شنیده می شود، ابوالفضل بختیاری (داماش) که او هم از مداحان کشور است، علاوه بر کارهای خودش، کمک دست پدرزن در این کار هم هست.
۲- سعید حدادیان

مشغول چه کاری است: در دانشگاه مشغول است

سیاسی ترین مداح کشور (طبعا پس از منصور ارضی) در یکی از سیاسی ترین دانشگاه های کشور مشغول به کار است. سعید حدادیان که به اظهارنظرهای بعضا تند و سیاسی در جلسات روضه خوانی اش شهره است، خارج از حسینه و هیئت، در نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تهران کار می کند و البته در همین دانشگاه هم برخی دروس مرتبط با معارف را تدریس می کند.

۳- محمود کریمی

منصور ارضی مداحان معروف محمود کریمی عبدالرضا هلالی شغل منصور ارضی شغل مداحان معروف شغل محمود کریمی شغل عبدالرضا هلالی شغل سعید حدادیان شغل حسین سازور شغل جواد مقدم سعید حدادیان درآمد مداحان معروف خانه مداحان معروف حسین سازور جواد مقدم بیوگرافی محمود کریمی بیوگرافی عبدالرضا هلالی بیوگرافی سعید حدادیان بیوگرافی جواد مقدم

مشغول چه کاری است: سفال و بازار سنگ

چهره شماره یک این روزهای هیئت های مذهبی، یکی از چهره های بازار سنگ هم هست. محمود کریمی که خودش می گوید «از خردسالی روی پای مرحوم کافی نشسته و روضه خوانده» در هیئت محمد طاهری و در کنار این مداح مشهور تهران معروف شد.

از اینها که بگذریم، کریمی گویا در بازار سنگ مشغولیت دارد و خودش هم گفته «در کار سفال هستم، تولید سفال و آجر». محمود کریمی پیش از اینکه در مداحی چهره شود، بنایی و نجاری و کارگری را هم تجربه کرده است.

حالا اما «حاج محمود» در میان جوانان زیادی محبوب است و چهره های سرشناس سیاسی هم پامنبری هایش هستند. او نیز از بزرگانی است که کسب درآمد مداحان از مداحی را شایعه محض می داند.
۴- عبدالرضا هلالی

مشغول چه کاری است: تجارت چوب

هلالی که رشته حقوق را در مقطع کاردانی دنبال می کرد مثل بسیاری از هم صنفانش در عرصه مداحی، درس را نیمه تمام گذاشت و بیشتر وقتش را به مداحی اختصاص داد. بعدها و با چهره شدن در این عرصه، کمی اوضاعش بهتر شدو حالا هم در حوالی میدان گمرک به تجارت چوب در حجره شخصی اش مشغول است. گویا در این تجارت با حیدر توکل از دیگر مداحان تهران شریک است و با هم در کار خرید و فروش چوب مشغول هستند.
۵- جواد مقدم

مشغول چه کاری است: تذهیب

جواد مقدم که برخی طرفدارانش او را مداح – هنرمند توصیف می کنند، خارج از هیئت هم به کار هنر مشغول است. او از معدود مداحان تحصیلکرده است و در دانشگاه آزاد، «هنر» خوانده. الان هم به کار تهذیب مشغول است و کارگاهی هم برای همین کار دارد. مقدم گاهی اوقات، کارهای تهذیبش را در برخی نمایشگاه ها به نمایش می گذارد و در کسب و کار با محصولات هنری اش هم مثل مداحی اش جدی است.
۶- حسین سازور

مشغول چه کاری است: ساخت و ساز

حسین سازور از شاگردان منصور ارضی و از مداحان قدیمی کشور است. محمود کریمی، دیگر مداح سرشناس کشور در یکی از مصاحبه هایش در پاسخ به شایعه دریافت مبالغ نجومی از سوی برخی مداحان سرشناس، این موضوعرا شایعه خواندو گفت هر کدام از مداح ها برای خودشان کسب و کار دارند. او برای مثال به محمد طاهری اشاره کرد که دفتر فرهنگی دارد و البته از حسین سازور هم نام برد و گفت در کار «ساخت و ساز» است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 18 )
 1. باران می گوید

  چقد از حدادیان بدم میاد از اون تندروهاس. فقط جواد مقدم

  1. کیانوش می گوید

   بخواب بابا

 2. noname می گوید

  تمام دروغ بود،اگه آقای محمود کریمی نظامی نیست پس با چه اجازه ای سلاح حمل میکند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ؟؟؟

  1. سعیده می گوید

   با این اجازه که گردنش کلفتهههههههههههههههه

  2. امیر می گوید

   منم شنیدم، کارمند بانکه

  3. من می گوید

   کی گفته سلاح حمل میکنه ؟
   اون چیزی که شنیدی تفنگ دوستش بوده اونم شکاریه نه نظامی
   بیخود هر چیزی به ذهنتون میاد ننویسین

  4. ROTOSH می گوید

   اگر مداحی برای امام حسین (ع)نوحه بخونه واز این راه پول در بیاره/بهش بگید امام حسین تو کربلا همه چیزش رو داد#تو سالی ماهی چهار تا مرثیه میگی پول بگیری#من به شدت مخالفم#

  5. مطلع می گوید

   طبق قوانین امنیتی کشور شخصیتهای کشوری که در کشور شناخته شده هستند و ترور یا آسیب بهشون بازتاب کشوری یا جهانی داره یا باید محافظ داشته باشن یا خودشون سلاح داشته باشن. که این هم تابع مقررات صدور مجوز و و حمل سلاح هست. و بعد آموزشهای لازم و احراز شرایط روحی و روانی هر فرد بهش داده میشه. هر ساله هم مجددا بررسی و در صورت صلاحید دوباره تمدید میشه.

 3. سعیده می گوید

  لطفا از درامدشون برای یک شب مداحی هم بنویسید .تا مردم باهاشون بیشتر اشنا بشن وببینن پای مجلس کیا میشینن

  1. یک ایرانی می گوید

   عزیزمن شما بروازمجلس امام حسین لذتتوببرچکارداری مداحاچقدمیگیرن؟درثانی من خودم ازنزدیک وبدون واسطه مداح معروفی رومیشناسم که خودش اهل پول وچانه زدن برای مقدارش نیست ولی بانیهای مجالس به عشق امام حسین وبااصرارخودشون مبالغ زیادی روبه مداحامیدن.گذشته ازاینهامداحای معروف وبزرگ مدت زیادی بایدوقت وانرژی بذارن تابتونن باآمادگی واطلاعات خوب خدمت کنن مگه زن وبچه های اونا خرج ندارن؟چرا ماهاتاصحبت ازدین واعتقادات میشه یاداسراف وبریزوبپاش میفتیم؟درآخربه نظر من این پولابرای رواج دین ومذهب بایدخرج بشه تابهترین وبالاترین کیفیت بتونه ارائه بشه.نوش جان همشون ومخلص شماهم هستیم سعیده خانم.موفق باشی یاحق

 4. م.ص می گوید

  در همین نوشته راجع به یکی از مداحان آمده: «بعدها و با چهره شدن در این عرصه، کمی اوضاعش بهتر شد» پس میتوان گفت که مبالغ نجومی برخی مداحان چندان دروغ نیست. ضمناً نمیتوان به حرفهای خود مداحان استناد کرد، چراکه آنها از خودشان دفاع میکنند و نمیگویند که ما مبالغ هنگفت میگیریم. یکی از رفقایی که کامنت گذاشته میگوید که بروید مجالس مداحی و حظّ‌تان را ببرید و کاری به دریافتیِ مداحان نداشته باشید! مگر میشود؟ آیا اقشار آسیب‌پذیر نباید بدانند که مداحی که پای روضه و منبرش نشسته‌اند از حرف تا عمل چقدر فاصله دارد؟ مدح و مرثیه برای اهل‌بیت(ع) برای برخی‌ها منبع درآمد شده!

  1. علی می گوید

   یکی زحمت میکشه میخونه یکی دیگه هم به عشق امام حسین،نوکر امام حسینو تکریم میکنه و بهش پول میده.

   ۱_مگه مداحا از کسی به زور پول گرفتن.
   ۲_حالا شما چرا میسوزی،مگه از اموال شما برداشتن دادن به مداح؟
   ۳_این حرف و عملی که گفتی دیگه چیه؟کجای قرآن،کجای فرمایشات اهل بیت و پیامبر،کجای صحبت های مراجع و بزرگان اومده که هرکسی مداح شد باید بدبخت و بی پول باشه؟
   ۴_چرا فکر میکنید افرادی که وجهه ی مذهبی دارن باید بدبخت و بی پول باشن و افرادی که اهمیتی برای دین و مرام و مسلک قائل نیستن باید پولدار وشیک ومجلسی باشن؟

 5. افشین می گوید

  هفت تیر ….

 6. عباس می گوید

  بنده خدا مداح دیگر شغل نمخواهد

 7. آیدین می گوید

  خیلی خوب بود مخصوصا آقای مقدم

 8. احمد می گوید

  ….. همه دنبال شور حسینی اند نه شعور حسینی

  1. علی می گوید

   دقیقا???

 9. کامبیز اهورا می گوید

  مداح امام حسین هرچقدرم بگیره نوش جونششش
  فلان خواننده برا یک شبش۳۰۰ میلیون میگیره کسی ککش نمیگزه