میلیاردر روسی در (دیجی کالا) سرمایه‌گذاری می‌کند

0

ولادیمیر پوتانین Vladimir Potanin ، نام نخستین میلیاردر روسی است که پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی، در ایران سرمایه‌گذاری می‌کند. او که ۵۵ سال سن دارد، به گزارش مجله‌ی “فوربس” با بیش از ۱۲ میلیارد دلار دارایی، جایگاه چهارم پولدارترین فرد روسیه را در اختیار دارد.

نوین اندیشان سرآوا پارس صاحب دیجی کالا شرکت سرآوا پارس درآمد دیجی کالا بیوگرافی ولادیمیر پوتانین Sarava

به گزارش روزنامه‌ی آلمانی “هندلزبلات”، نام بنیاد او “وینتر کپیتال پارتنرز” (WCP) است که از طریق شراکت با یک شرکت سوئدی به نام “پامگرنیت اینوستمنت” در شرکت ایرانی “گروه سرآوا” نیز که در بخش تجارت اینترنتی فعالیت می‌کند سهیم است. مهم‌ترین فعالیت این گروه به نام “دیجی‌کالا” تجارت آنلاین شبیه خدماتی است که شرکت “آمازون” ارائه می‌کند و در واقع باید آن را “آمازون ایرانی” دانست.

این شرکت هنوز ابعاد گسترده‌ای ندارد و فقط ۹۰۰ تن همکار دارد و با این همه روزانه به ده هزار سفارش اینترنتی رسیدگی می‌کند. آغاز همکاری پوتانین با این گروه، به ماه مارس سال جاری بازمی‌گردد ولی خبر آن به تازگی منتشر شده است.

هنوز میزان دقیق سرمایه‌گذاری این میلیاردر روسی در این شرکت معلوم نیست، ولی گفته می‌شود که یک عدد دو رقمی به میلیون دلار است. WCP در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری با ریسک بالا تاسیس شد و تا کنون ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت افزون بر عرصه‌ی اینترنتی در شرکت‌های داروسازی نیز سرمایه‌گذاری کرده است.

ولادیمیر پوتانین خود پیش از هر چیز از سهامداران بزرگ شرکت “نوریلسک” است که در تولید نیکل و پالادیم فعالیت دارد. اما او همچنین در شرکت‌های رسانه‌ای، مستغلات و پروژه‌های زیرساختی نیز سرمایه‌گذاری کرده و سهم دارد.

به گزارش “هندلزبلات”، سرمایه‌گذاران روس عموما به سرمایه‌گذاری در ایران علاقه‌مندند. برای نمونه یوگنی رویتمن، صاحب شرکت تله‌کوم “آنتاریس” تلاش می‌کند تهران را تشویق کند که سیستم ناوبری ماهواره‌ای روسی به نام “گلوناس” را در ایران به کار گیرد.

افزون بر آن رویتمن در تلاش است سفارش ساخت شبکه‌ی موبایل در شهرهای کوچک ایران را به دست آورد. هم اکنون نیز یک شرکت روسی نرم‌افزارسازی به نام ABBYY می‌خواهد در دیجیتالیزه کردن آرشیوها و کتابخانه‌های ایران شرکت کند.

به گزارش این روزنامه‌ی آلمانی، شانس شرکت‌های روسی در ایران با توجه به مناسبات سنتی میان مسکو و تهران بد نیست. روسیه در زمانی که غرب ایران را تحریم کرده بود نیز با رژیم ایران مناسبات خوبی داشت و با آن همکاری می‌کرد.

با شروع اولین رویداد استارتاپ ویکند ایران در شهریورماه سال ۹۱ کارآفرینی اینترنتی درچار تحول بنیادی شد، که در یک کلام می‌توانیم به آن تجاری‌سازی علمی بگویم. از همین نقطه بود که مسئله سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی آن‌هم خارج از عرف معمول، مسئله دیگری بود که پای شرکت‌های سرمایه‌گذاری اینترنتی را با عناوین شتاب دهنده، مرکز رشد، سرمایه‌گذاران خطر پذیر و فرشتگان سرمایه‌گذار به دنیای کسب‌وکار آنلاین باز کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری سرآوا پارس به لحاظ سرمایه‌گذاری در دو استارتاپ بزرگ و موفق ایران یعنی فروشگاه اینترنتی دیجیکالا و کافه‌بازار از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار است. این شرکت در سال ۱۳۹۰ به عنوان یک شرکت سهامی خاص با مشارکت چندین سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی که دارای تجربه فراوانی در خصوص تجارت اینترنتی بودند تاسیس گردید. سرآوا به عنوان یک شرکت دانش بنیان و و مرکز رشد در زمینه رشد وتوسعه خدمات فناوری برتر مانند تجارت اینترنتی و الکترونیکی مشغول فعالیت می‌باشد.

سرآوا به طور خلاصه، با سزمایه گذاری هوشمند، تجربه های موفق جهانی، دانش روز بازاریابی و شبکه گسترده‌ای از همکاران و کارآفرینان توانسته است در سه شرکت موفق دیجی‌کالا، کافه بازار و شبکه‌تبلیغات موفقیت قابل توجهی کسب کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ