راز طول عمر ماندلا

0

نلسون ماندلا که به خاطر مشکلات ریوی در بیمارستان بستری شده است، ظاهرا در حال بهبودی است و زادروز ۹۵ سالگی‌اش را گذرانده است.

آیا رازی برای عمر طولانی ماندلا وجود دارد؟ کارشناسان می‌گویند علت عمر طولانی ماندلا تا حدی ممکن است به نوع زندگیش مربوط باشد که وقف یاری رساندن به دیگران شده است.

ماندلا نقش اصلی را در پایان بخشیدن به آپارتاید- قوانین تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی- در سال ۱۹۹۰ داشت؛ او به عنوان اولین رئیس‌جمهور پس از دوره آپارتاید در سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۷ خدمت کرد.

ماندلا با وجود ناملایماتی زیادی که در زندگی تحمل کرد، از جمله ۲۷ سال گذراندن در زندان، به این سن بالا رسیده است.

ویکی میس، استاد روانشناسی در دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس، می‌گوید ماندلا ممکن است در طول دوران زندانی بودنش دچار کمبود مواد مغذی، و نیز ویتامین D  بوده باشد که تابیدن نور خورشید به پوست آن را در بدن ایجاد می‌کند.

به گفته میس، ماندلا با وجود این تحمل سختی‌ها، روحیه‌ای منفی نداشته یا به شکایت از سال‌های از دست رفته زندگیش نپرداخته است.

میس می‌گوید نگرش مثبت ماندلا، و نیز باورش به اینکه دارد به کشورش خدمت می‌کند، ممکن است باعث محافظت او در برابر استرس جسمی شده باشد و به او کمک کرده باشد تا با برخی از این سختی‌ها کنار بیاید.

میس می‌گوید: “ذهن اندامی شگفت‌آور و بسیار ظریف در بدن انسان است و برای کمک به بقای ما طراحی شده است. داشتن نگرش مثبت تحت شرایط منفی، و اعتقاد به اینکه سختی‌هایی که فرد تجربه می‌کند برای خیری بزرگتر است، گاهی می‌تواند برای کنار آمدن با مشکلاتی که ممکن است اثرات جسمی عمده‌ای در فرد به جای بگذارد، بسیار سودمند باشد.”

به گفته او ممکن است عمر طولانی تا حدی منشا ژنتیکی داشته باشد، اما هدفی که ماندلا برای زندگیش برگزیده بود، نیز ممکن است نقشی در عمر طولانی ایفا کند.

میس می‌گوید: “یکی از درس‌هایی که از این قضیه می‌توان گرفت این است: کار کردن با دیگران و به خاطر دیگران بسیار شرافتمندانه است و ممکن است به حفظ سلامت هم کمک کند.” او به مادر ترزا هم اشاره می‌کند که عمر ی طولانی داشت و به ۸۷ سالگی رسید.

با اینکه بسیاری فیلسوفان می‌گویند که داشتن هدف در زندگی و ارتباطات اجتماعی برای داشتن عمر طولانی مهم است، به گفته میس پژوهشگران تا به حال دقیقا درنیافته‌اند که چه عواملی ممکن است فرد را از اثرات پیری محافظت کند.

اما به گفته او شاید کار شرافتمندانه پادزهری برای جلوگیری از کوتاهی عمر باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ