سالی یک میلیون شغل شدنی نیست

0

اسدالله عسگراولادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در واکنش به این سؤال که برنامه‌های اقتصادی و مناظره اقتصادی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را چگونه دیدید؟ اظهار داشت: به نظر من این مناظره در سطح ریاست جمهوری نبود و با توجه به اینکه این ۸ نفر می‌خواهند رئیس جمهور شوند، سؤالات مطرح شده و مطالب عنوان شده در این مناظره پیش پا افتاده بود و حتی برخی از نامزدها مطلبی برای ارائه نداشتند.

وی افزود: ۴ نفر از نامزدها در مورد اقتصاد برنامه و حرف داشتند، اما ۴ نفر دیگر برنامه‌هایشان در سطح پایین بود، البته من در حدی نیستم که بخواهم نمره دهم، اما آنچه که آقایان در خصوص برنامه‌هایشان اعلام می‌کنند، باید قابل اجرا باشد و چگونگی اجرای آن نیز مشخص شود.

* برنامه‌های اقتصادی باید قابل اجرا باشد

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: مخاطبان برنامه‌های اقتصادی نامزدها به دنبال این بودند که این نوید را از آنها بشنوند که اوضاع اقتصادی کشور بهتر خواهد شد و ساماندهی اقتصادی در کشور رخ خواهد داد. برخی از نامزدها از تعامل با قدرت‌های بزرگ صحبت کردند و یکی از نامزدها در حالی از تورم صفر صحبت می‌کرد که ما در هیچ جای دنیا تورم صفر نداریم.

وی افزود: چگونه برخی از نامزدها ادعا می‌کنند که می‌توانند در عرض ۶ ماه تورم ۳۰ درصدی را کاهش دهند، در حالی که اگر همه شرایط فراهم شود و همه چیز در حالت ایده‌آل وجود داشته باشد، تورم ماهی ۱ درصد کاهش پیدا می‌‌کند.

*معرفی معاون اول، رئیس بانک مرکزی و وزیر خارجه

عسگراولادی از نامزدهای ریاست جمهوری خواست تا معاول اول، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر خارجه خود را معرفی کنند، چرا که این ۳ رکن تأثیر زیادی در مناسبات اقتصادی کشور دارد و می‌تواند سطح تعاملات کشور را ارتقاء بخشد، در حالی که بسیاری از نامزدها حتی مشاوران اقتصادی خودشان را هم اعلام نکرده‌اند.

* یارانه کالایی عملی نیست

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص موضوعی که یکی از نامزدها درباره یارانه کالایی مطرح کرده بود، گفت: ارائه یارانه کالایی عملی نیست و بودجه کافی برای دادن یارانه کالایی به ۷۰ میلیون نفر در کشور وجود ندارد و یا اگر می‌خواهند گزینشی انجام شود، یعنی یارانه کالایی بین  ۱۰ تا ۲۰ میلیون نفر توزیع شود، باید روش گزینش اعلام شود، اما به نظر من در شرایط فعلی این کار میسر نیست و تأمین یارانه برای تهیه کالا با کمبود بودجه مواجه است، ضمن اینکه در روش توزیع یارانه کالایی هم در تمام سطوح می‌تواند فساد وجود داشته باشد.

وی افزود: از طرفی یارانه‌ نقدی هم تورم‌زا است و من معتقدم به جای آنکه نامزدهای رئیس‌جمهوری به دنبال یارانه نقدی و یا یارانه کالایی باشند، برای بچه‌های مردم شغل ایجاد کنند. اگر در هر خانواده یک نفر بیکار شغل داشته باشد، بهتر است تا به دنبال یارانه نقدی و یا یارانه کالایی باشیم.

عسگراولادی گفت: در حال حاضر در کلانشهری نظیر تهران دو مشکل بزرگ وجود دارد، یکی اشتغال جوانان و دیگری وجود صنایع تولیدی در این کلانشهر است که می‌تواند ابعاد مفید یا مضری داشته باشد که نیازمند هدایت لازم است.

* روند مسکن مهر هنوز کامل نشده است

وی در خصوص برنامه‌هایی که نامزدهای ریاست جمهوری برای مسکن مهر اعلام کرده‌اند، گفت: مسکن مهر فقط ساختن یک واحد آپارتمانی نیست، باید مسائلی نظیر آموزش، بهداشت، سرویس ، خدمات و امنیت نیز در آنها رعایت شود.

باید مشکلات حمل و نقل ، امنیت مسکن مهر و همچنین خدمات شهری در آن فراهم شود که تاکنون این اتفاق نیفتاده است. من هم معتقدم که مسکن مهر به کشور خدمت کرده است، اما این روند هنوز کامل نشده است.

* می توان سالی ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کرد

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در واکنش به اینکه یکی از نامزدهای ریاست جمهوری اعلام کرده است سالی یک میلیون شغل ایجاد می‌کنم، گفت: چنین چیزی امکان‌پذیر نیست، چرا که ایجاد شغل در کلانشهر‌ها برای هر نفر  ۶۰تا ۷۰ میلیون تومان، در روستا ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان هزینه سرمایه‌گذاری لازم دارد، از طرفی دیگر من معتقدم اگر هماهنگی لازم بین ارگان‌های مختلف وجود داشته باشد و همچنین قانون کار نیز اصلاح شود و سرمایه‌گذاری لازم صورت گیرد، می‌توان مشکل بیکاری را حل کرد و اگر بعضی از تحریم‌ها را با مذاکره بتوان کاهش داد، شاید بتوان سالی ۵۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد کرد.

وی افزود: برخی کشورها خودشان ما را تحریم کرده‌اند، باید بنشینیم با تحریم‌کنندگان مذاکره کنیم. اگر تحریم‌ها را کاهش دهیم، هزینه‌ها کاهش پیدا کرده و درآمد کشور افزایش پیدا می‌کند و ما می‌توانیم خیلی از نیازها را رفع کنیم، اگر می‌خواهیم شغل ایجاد کنیم، باید پول داشته باشیم.

* بانک‌ها تبدیل به صرّاف شده‌اند

وی افزود: در حال حاضر مسائل مالی و بانکی ما برنامه‌ریزی مناسبی ندارد، بانک‌ها تبدیل به صراف شده‌اند، باید یک مدیر قوی در بانک مرکزی این مسائل را حل کند، متأسفانه سرمایه‌گذاری‌ها از راه درست به راه کاذب رفته است.

عسگراولادی گفت: در حال حاضر کشور ما سالی یک میلیون و  ۳۰۰ هزار شغل نیاز دارد، لذا بدون برنامه‌ریزی، بدون سرمایه‌گذاری و بدون حمایت از تولید داخلی نمی‌توان شغل ایجاد کرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: سال گذشته ۱۱۸ میلیون تن محصول کشاورزی تولید داشته‌ایم و با توجه به مناسب بودن بارندگی پیش‌بینی می‌کنیم، امسال ۱۲۰ میلیون تن محصول کشاورزی داشته باشیم، لذا لازم است تکنولوژی و ماشین‌آلات لازم وجود داشته باشد، تا برداشت لازم صورت گیرد. نباید جوانان روستایی برای به دست آوردن شغل‌های کاذب به داخل شهرها بیایند. وزارت جهاد کشاورزی باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشد تا نیروی کار روستایی که می‌تواند پتانسیل مناسبی برای بخش مولد کشاورزی باشد، به شهرها مهاجرت نکند.

* اگر روزانه ۳ میلیون بشکه نفت بفروشیم مشکل رشد اقتصادی حل می شود

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص اینکه یکی از نامزدها اعلام کرده است، تا پایان برنامه پنجم رشد اقتصادی را به  ۷ درصد می‌رساند، گفت: اگر بتوانیم روزانه ۳ میلیون بشکه نفت صادر کنیم و درآمدش را به طور مناسب سرمایه‌گذاری کنیم، می‌توان وضعیت رشد اقتصادی کشور را متعادل کرد، اما برای رسیدن به این موضوع نیازمند تعامل هستیم. امروز حتی صادرات خشکبار که صادرات سنتی ما است، نیز با مشکل مواجه شده است. باید تعامل را افزایش دهیم، اما متأسفانه در ۴ سال گذشته اقتصاد ما ضربات بدی خورده است، وقتی نامزد ریاست جمهوری می‌گوید من گذرنامه ایرانی را آبرومند می‌کنم، یعنی اینکه در حال حاضر گذرنامه ایرانی در کشورهای دیگر بی‌اعتبار شده است، لذا باید تعامل و مذاکره را گسترش داد.

* با کشورهای همسایه تعامل داشته باشیم

وی افزود: عمان، امارات، قطر، بحرین، عربستان، کویت، عراق، ترکیه، آذربایجان، روسیه، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان همسایه‌های ما هستند، اما ما با کدام آنها دوست صمیمی هستیم؟ این اشکال در کجا است؟ آیا کویت، امارات و ترکیه دوست ما هستند؟ دولت در این ۴ سال چه کرده است؟ به نظر من تنها راه حل موجود تعامل با کشورهای همسایه و همچنین تعامل با شرکای تجاری است، لذا رئیس‌جمهوری که مردم در روز  ۲۴ خرداد ماه انتخاب می‌کنند، باید همه این مسائل را درک کند و با برنامه‌ریزی به همه آنها عمل کند.

*رکود، تورم و ناملایمات بانکی ۳ مشکل اساسی در اقتصاد

عسگراولادی گفت: رکود، تورم و ناملایمات بانکی ۳ مشکل اساسی در اقتصاد ما است، بدهی دولت به بانک‌ها آنقدر شده است که قدرت بانک‌ها را گرفته است، لذا باید بانک‌ها افزایش سرمایه‌ داشته باشند، سیاست بانک مرکزی تاکنون دستوری و سیاسی بوده است، وقتی احمدی‌نژاد دولت را تحویل گرفت، دلار ۹۰۰ تومان بود، چه اتفاقی افتاده است که امروز دلار به ۳۶۰۰ تومان رسیده است، مگر احمدی‌نژاد ادعا نمی‌کرد، تحریم‌ها کاغذ پاره بوده است، پس چرا چنین اتفاقی برای وضعیت اقتصادی افتاد، ما نتوانستیم مذاکره و تعامل کنیم. ما نتوانستیم کارشناس اقتصاددان را به جای کارشناس اقتصادخوان بگذاریم.

* فروش نفت را افزایش دهیم

وی افزود: در حال حاضر روزانه بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت می‌فروشیم که اگر هزینه‌های وزارت نفت را کنار بگذاریم، سالانه درآمدی معادل ۳۰ میلیارد دلار خواهد داشت. اگر ۳۰ میلیارد دلار هم صادرات غیر نفتی داشته باشیم ۱۵ میلیارد دلار کم داریم، تا بتوانیم نیاز سالانه ۷۵ میلیارد دلار را تأمین کنیم.

*اوپک به درد ما نمی‌خورد

عسگراولادی گفت: امروز اوپک به درد ما نمی‌خورد،باید مشتری پیدا کنیم و فروش نفت را به روزانه یک میلیون و  ۳۰۰ هزار بشکه برسانیم، در این صورت می‌توانیم کمبود ارز در بازار را جبران کرده و به سمت ارز تک نرخی حرکت کنیم.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سؤال که چه اتفاقی افتاده در اردیبهشت ماه ۹۲ صادرات غیر نفتی از واردات پیش گرفته است؟ گفت: دلیل آن تعطیلی سه هفته‌ای در فروردین ماه و یک هفته در آخر اسفند است و من معتقدم در خرداد ماه این موضوع متعادل می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ