مقایسه تعرفه ۳ اپراتور تلفن‌همراه +جدول

0

فارس، در اردیبهشت‌ماه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، یک تعرفه پایه برای مکالمات تلفن‌همراه تصویب کرد.

بر این اساس اپراتورها می‌توانند نرخ هر دقیقه مکالمات داخل شبکه سیم‌کارت‌های دائمی خود را بین ۵۱۵ تا ۶۱۸ ریال تعیین کنند.

همچنین تعرفه سیم‌کارت‌های اعتباری می‌تواند تا ۵۰ درصد بیش از سیم‌کارت‌های دائمی تعیین شود.

همراه اول که پیگیر افزایش تعرفه‌های خود بود این تعرفه را به اجرا گذاشت. اپراتورهای دیگر هنوز تغییری در تعرفه‌های خود ایجاد نکرده‌اند. با تغییراتی که همراه اول در تعرفه‌ خود ایجاد کرده، هم‌اکنون تعرفه این اپراتور گران‌تر از سایر اپراتورها شده است.

البته وزیر ارتباطات در یکی از نخستین اقدامات خود در این وزارتخانه، دستور داده تا افزایش تعرفه تلفن‌همراه که چندی پیش از ورود او به وزارت ارتباطات اعمال شده بود، متوقف شود تا بررسی بیشتری انجام شود و حقی از مشترک و اپراتور ضایع نشود؛ اما همراه اول هنوز توقف تعرفه‌ها را اعلام نکرده است.

بنابراین با مصوبه اخیر کمیسیون تنظیم، در حال حاضر تعرفه‌‌های سه اپراتور تلفن‌همراه به شرح زیر است:

*تعرفه همراه اول

سیم‌کارت دائمی

نوع تماس ریال
داخل شبکه (همراه او، تلفن ثابت، تالیا) ۵۹۹
خارج شبکه (ایرانسل و رایتل) ۶۲۵

سیم‌کارت اعتباری

نوع تماس ریال
استانی و تالیا ۵۳۷ تا ۶۷۱
بین استانی ۸۰۴ تا ۱۱۴۰
خارج شبکه (ایرانسل و رایتل) ۹۳۷

تعرفه سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول مربوط به تعرفه قدیم است. قرار بود همراه اول تعرفه جدید سیم‌کارت‌های اعتباری را نیز همزمان با تعرفه جدید سیم‌کارت‌های دائمی اعلام کند اما در روز وعده داده شده، اعلام تعرفه‌های جدید اعتباری به زمان دیگری موکول شد. تعرفه اعتباری‌ها از ۱۶ مرداد تاکنون هنوز اعلام نشده، بنابراین صورت‌حساب‌های اعتباری فعلا با تعرفه قدیم محاسبه می‌شود.

اما با توجه به تعرفه جدید ۵۹۹ ریالی سیم‌کارت دائمی و اجازه تعیین تعرفه برای سیم‌کارت‌ اعتباری، حداکثر به میزان ۵۰ درصد بیشتر از دائمی، قطعا تغییرات تعرفه اعتباری‌ها افزایشی خواهد بود.

*تعرفه‌ ایرانسل

تعرفه‌های اپراتور ایرانسل در تاریخ ۲۲/۷/۱۳۸۵ برای اجرا به این اپراتور ابلاغ شده است. تعرفه‌های یک دقیقه مکالمه با سیم‌کارت‌های اپراتور دوم تلفن‌همراه نیز به شرح زیر است: (برحسب ریال)

سیمکارت دائمی

نوع تماس ریال
داخل شبکه ۴۹۹
خارج شبکه ۶۲۵

سیمکارت اعتباری

نوع تماس ریال
داخل شبکه ۶۲۰
خارج شبکه ۸۵۲

*تعرفه‌های رایتل

تعرفه‌های اپراتور سوم تلفن همراه در تاریخ ۲۱/۳/۱۳۹۱ برای اجرا به این اپراتور ابلاغ شده است. تعرفه‌های یک دقیقه مکالمه با سیم‌کارت‌های رایتل نیز به شرح زیر است: (برحسب ریال)

سیمکارت دائمی

نوع تماس (صوتی) ریال
داخل شبکه ۵۵۵
خارج شبکه ۶۲۵

سیم‌کارت اعتباری

نوع تماس (صوتی) ریال
داخل شبکه ۶۹۵
خارج شبکه ۸۹۵

*گران‌ترین مکالمه با سیم‌کارت دائمی

فلت (یکسان) شدن شبکه همراه اول و تقسیم تعرفه‌ها به دو بخش داخل شبکه و خارج شبکه، مقایسه تعرفه‌ها بین ۳ اپراتور را بسیار آسان کرده است.

بنابراین از مقایسه جداول تعرفه‌ها، مشخص است که با تغییرات جدید، هم‌‌اکنون تعرفه‌های  مکالمه با سیم‌کارت‌های دائمی همراه اول از دو اپراتور دیگر گران‌تر شده است.

این در حالی است که در گذشته ۱۶ میلیون مشترک دائمی همراه اول، حداقل ۴۰۰ هزار تومان هزینه سیمکارت ودیعه‌دار دائمی این اپراتور را پرداخته‌اند تا هزینه مکالمات‌شان حداقل در سطح شهر ارزان‌تر تمام شود. در گذشته ارزان‌تر بودن نرخ مکالمات همراه اول پاسخ خوبی برای تفاوت قیمت اولیه سیم‌کارت همراه اول و سیمکارت اپراتور رقیب بود اما اکنون این تفاوت از بین رفته است.

همچنین در تماس خارج شبکه (بین اپراتوری) تفاوتی بین تعرفه اپراتورها وجود ندارد، زیرا هر سه اپراتور دقیقه‌ای ۶۲۵ تومان برای تماس خارج شبکه از مشترکان خود اخذ می‌کنند.

*ارزان‌ترین مکالمه با سیمکارت اعتباری؛ البته فعلا

اما در بخش سیم‌کارت‌های اعتباری که همراه اول هنوز دست به تغییر تعرفه در این بخش نزده، طبق تعرفه قدیم، تماس داخل شبکه اعتباری همراه اول به طور متوسط ارزان‌تر از سایر اپراتورها است.

زیرا تماس داخل شبکه اعتباری همراه اول از ۵۳۷ ریال تا ۱۱۴۰ ریال (بسته به استانی و بین‌استانی بودن تماس و برقراری تماس در ساعت پیک و غیرپیک) متفاوت است. در حالی که دو اپراتور دیگر دقیقه‌ای ۸۹۵ ریال و ۸۵۲ ریال برای این منظور دریافت می‌کنند.

اما در بخش تماس خارج شبکه، باز هم تعرف سیم‌کارت اعتباری همراه اول بیشتر از سایر اپراتورها است.

اما باید دید که با تعیین تعرفه جدید، باز هم تعرفه سیم‌کارت اعتباری همراه اول از اپراتورهای دیگر کمتر می‌ماند یا به سرنوشت سیمکارت دائمی مبتلا می‌شود؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ