لغو تحریم صنعت لوازم خانگی بعد از نشست نیویورک

0

محمد طحان‌پوربا اشاره به افزایش قیمت لواز خانگی در سال گذشته ، اظهار داشت: البته به دنبال کاهش قیمت دلار در دو ماه گذشته شاهد کاهش‌ قیمت‌ها در این بازار هستیم.

وی قاچاق لوازم خانگی از مرزهای بانه را مورد انتقاد قرار داد و افزود: از آنجایی که هیچ گونه کنترلی بر روی این محصولات صورت نمی‌گیرد به طور معمول از کیفیت پایینی برخوردار هستند ضمن اینکه هیچ گونه خدمات پس از فروشی شامل آنها نمی‌شود.

وی معتقد است که کنترل این نوع قاچاق کار سختی نیست و اگر مدیریت جدید گمرک با اتحادیه و انجمن لوازم خانگی همکاری کند کاهش این نوع قاچاق برخلاف محصولاتی مانند لوازم آرایشی کار چندان دشواری نیست.

رییس اتحادیه لوازم خانگی در بخش دیگری از سخنان خود از تسهیل واردات لوازم خانگی خبر داد و گفت: برای رشد این صنعت در کشور باید یک بازار رقابتی ایجاد شود تا تولید‌کنندگان در یک بازار انحصاری به فعالیت نکنند و به حقوق مصرف‌کننده توجه بیشتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در هنگام افزایش قیمت دلار شاهد بودیم که برخی از تولیدات ایرانی که از وابستگی کمتری به واردات برخوردار بودند افزایش چشم‌گیری را در بهای محصولات خود اعمال کردند.

طحان‌پور از فراهم شدن امکان ثبت سفارش لوازم خانگی با گشایش «ال.‌سی» ۳۰ درصدی خبر داد و افزود: این تصمیم ظرف روزهای آینده عملیاتی خواهد شد.

رییس اتحادیه کشوری لوازم خانگی با اشاره به نتایج مثبت حاصل از نشست سازمان ملل در نیورک همچنین از ورود ماشین‌آلات ساخت کشور‌های مختلف برای تولید لوازم خانگی با برند معروف به ایران بعد از لغو برخی تحریم‌ها خبر داد و گفت: یک کارخانه ایتالیایی و یک کارخانه کره‌ای برای تولید یخچال فریزر، مایکروویو، ظرفشویی، جاروبرقی و لوازم برقی دیگر راه‌اندازی شده‌اند و دو برند لوازم خانگی ترکیه‌ای در راه هستند. یک کارخانه کره‌ای نیز در حال نصب تجهیزات برای راه‌اندازی کارخانه است و تا پایان سال جاری، محصولات آنها با نام برند خودشان وارد بازار خواهد شد.

وی افزود: این اتفاق طبیعی است که در ابتدا مونتاژ این کالاها در کشور صورت گیرد و پس از آن سازندگان داخلی در ساخت این کالاها مشارکت داشته باشند. پژو نیز در ابتدا فقط مونتاژ می‌شد، اما پس از گذشت زمان مناسب، بسیاری از قطعات آن در کشور ساخته شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ