چرا مرغ و تخم‌مرغ گران شد؟

0
مسوولان در شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده‌اند که که از شش کشتی حامل نهاده های دامی تنها چهار کشتی به مرحله ترخیص از گمرک‌ها رسیده اند که آنها نیز همچنان به دلیل بلاتکلیفی نرخ ارز اجازه خروج از بنادر را ندارند.

ایسنا: چند ماه است که شش کشتی حمل نهاده های دامی در بنادر و گمرک‌های داخلی معطل مشخص شدن وضعیت اختصاص ارز به این کالا هستند و به همین دلیل توزیع این کالا از محل ذخیره سازی انجام می شود. همین موضوع باعث افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ در کشور شده است.

مسوولان در شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرده‌اند که که از شش کشتی حامل نهاده های دامی تنها چهار کشتی به مرحله ترخیص از گمرک‌ها رسیده اند که آنها نیز همچنان به دلیل بلاتکلیفی نرخ ارز اجازه خروج از بنادر را ندارند.

عباس پشم‌فروش، معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی کشتی‌های حامل نهاده‌های دامی با بیان این‌که از مجموع شش کشتی حامل نهاده‌های دامی، چهار کشتی در حال ترخیص بار هستند، تاکید کرده که بار این کشتی‌ها اجازه خروج از بندر را به دلیل مسائل ارزی ندارد.

وی با اعلام این که براساس تصمیم ستاد تدابیر ویژه از این پس به نهاده‌های دامی و گندم ارز ۱۲۲۶ تومانی تعلق می‌گیرد، خاطر نشان کرده که هرچند بانک مرکزی اعلام کرده است که ارز ۱۲۲۶ تومانی حذف شده ولی ستاد تدابیر ویژه قول داده است که بحث ارز را حل کند.

معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام همچنین از کاهش قیمت سویا، ذرت و جو در بازار طی روزهای اخیر خبر داد.

البته وی پیش از این اعلام کرده بود که تا زمانی که وضعیت نرخ ارز کالاهای اساسی معلوم نشود در قیمت نهاده‌ها تغییری ایجاد نمی‌شود ,و تا دولت جدید به‌طور کامل مستقر نشده و در مورد وضعیت ارز و قیمت‌های جدید نهاده‌های دامی تصمیم‌گیری نمی‌شود.

به گفته معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام ذرت تحویل در استان به مرغداران گوشتی و تخم‌گذار ۷۰۰ تومان و سویا ۱۰۵۰ تومان است.

اظهارات معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام مبنی بر توزیع گسترده خوراک مرغ و طیور از محل ذخایر استراتژیک در حالی است که رییس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه در این باره اعلام کرده در حالیکه خوراک مرغ با ارز مرجع وارد شده به دلیل مشکلات ناشی از کمبود وکافی نبودن عرضه این نهاده‌ها از سوی شرکت پشتیبانی امور دام، خوراک مرغ به قیمت ارز مبادله‌ای فروخته می‌شود که باعث افزایش قیمت تمام شده مرغ و تخم‌مرغ شده است و میزان عرضه این نهاده‌ها از سوی شرکت پشتیبانی امور دام به اندازه کافی نیست.

وی افزوده که قیمت گوشت مرغ و تخم‌مرغ نسبت افزایش قیمت خوراک مرغ گران نشده است درصورتیکه ذرت کیلویی ۱۱۰۰ و سویا به کیلویی ۱۷۰۰ تومان افزایش یافته است.

مهربانی یگانه تاکید کرده که حل مشکل کمبود نهاده‌های تولید در بازار مستلزم آزاد شدن محموله‌های خوراک دام و طیور است که مدت‌ها بلاتکلیف در مرزهای جنوبی مانده‌اند.

رییس انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه خاطرنشان کرده که شرکت پشتیبانی امور دام باید نهاده‌های در دسترس خود را که برای روز مبادا ذخیره‌سازی کرده است هر چه سریع‌تر به بازار تزریق کند تا با ورود این نهاده‌ها به بازار، قیمت خوراک دام و طیور برای تولیدکنندگان کاهش یابد اما در حال حاضر میزان عرضه این نهاده‌ها از سوی شرکت پشتیبانی امور دام به اندازه کافی نیست.

از سوی دیگر شرکت پشتیبانی امور دام در آمار چهارماه اول سال از توزیع دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن نهاده‌های دام و طیور در کشور بین تشکل‌ها و تولیدکنندگان زیربخش دام و طیور خبر داده است.

در حال حاضر بلاتکلیفی و سردرگمی نهاده‌های دامی و بلاتکلیفی ارز اخصاصی به واردات این کالا منجر به افزایش قیمت مرغ در کشور شده است.

همچنین شش کشتی حمل خوراک دام و طیور در بنادر و گمرکات کشور در انتظار اجرایی شدن دستور العمل ستاد تدابیر ویژه بری اختصاص ارز ۱۲۲۶ تومانی به واردات این کالا است.

در همین راستا نیز یدالله صادقی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اسنتان تهران گفته است که توزیع مرغ منجمد در میادین از محل ذخیره ساری علی رغم پایان طرح ضیافت از محل ذخیر سازی ادامه دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ