درگیری نرگس محمدی “ستایش” با گشت ارشاد به خاطر پوشیدن ساپورت!

33

عصر شنبه ماموران پلیس با حضور در برج میلاد که محل برگزاری یکی از کنسرت ها بود، ضمن جلوگیری از ورود افراد بدحجاب به کنسرت، با نرگس محمدی به خاطر پوشیدن ساپورت درگیر شدند.

شاید همان زمان که بحث برخورد با بد پوششی آغاز شد حاشیه هایش اگر از متن آن بیشتر نبود لا اقل داغ تر بود. طرح فرهنگی مبارزه با بدحجابی که از نبود یک برنامه جامع، منسجم و دقیق فرهنگی در این زمینه حکایت می کند، نه تنها مورد اقبال و پذیرش مردم قرار نگرفته که امکان سوءاستفاده های سیاسی هم از آن بالا رفته است.

نرگس محمدی نامه نرگس محمدی لباس نرگس محمدی ساپورت هنرمندان ساپورت نرگس محمدی ساپورت بازیگران درگیری نرگس محمدی حجاب نرگس محمدی آرایش نرگس محمدی

طرحی که همه مسولان در آن خود را صاحب فکر و راهکار کامل و مشکل گشا می دانند اما در عمل تنها نیروی انتظامی می ماند و مامورانش و نتیجه می شود همین که پس از مدتی پیگیری نیروهای پلیس و جنجال و هیاهو، برای مدتی طولانی تر طرح رها شود و این بار محجبه ها و آمرین به معروف بشوند محلی بر عقده گشایی اراذل!!

اما بهانه ای که باعث نگارش این مطلب است انتشار یک گزارش تصویری در رسانه هاست. در توضیح این مطلب آمده بود: عصر شنبه ماموران پلیس با حضور در برج میلاد که محل برگزاری یکی از کنسرت ها بود، ضمن جلوگیری از ورود افراد بدپوشش به کنسرت، با افراد متخلف برخورد کرده و تعدادی از افراد بدحجاب را نیز دستگیر کردند. همچنین پلیس ضمن برخورد با آقایانی که با پوشش نامناسب به محل کنسرت آمده بودند از ورود آنها جلوگیری کرده و تعدادی را دستگیر و برای سیر مراحل مربوطه به پلیس امنیت اخلاقی منتقل کردند.

این خبر را بیشتر سایت ها منتشر نمودند و در این اوضاع منفعلانه در ادای فریضه نهی از منکر ، افتخاری شد برای عده ای! اما دست بر قضا یک نفر از افرادی که مورد اعتراض پلیس قرار گرفته بود و تصویرش در بین دیگر عکس های موجود در این مطلب پخش شد، با اقماض ضوابط اولیه حجاب را تا حدودی رعایت کرده بود.

نرگس محمدی که نامه ای به وزیر کشور نوشت و با اعتراض سوالاتی از وزیر پرسید که نشان از یک خلا جدی برنامه ریزی قبل از اقدام، در این موضوع دارد. وی اگرچه در ظاهر خوراکی چرب و نرم برای معاندان نظام دست و پا کرده است، اما درد دل و مطالبه و سوالش به جا و منطقی است. وی حادثه را این گونه تعریف می کند:

«نگاهی به سراپای خودم انداختم. روسری سبز بزرگی که نه تنها موهای سرم بلکه شانه هایم را پوشانده و مانتوی بلند و نسبتا گشادی که روی دامن مشکی ام افتاده و حداقل یک وجب تا زیر زانوهایم را گرفته و جوراب شلواری ضخیم و سیاهی که تمام پاهایم را پوشانده است. شاید اگرکسی از پایین و با دقت نگاه می کرد مثلا یک وجب و نصفی از پاهایم که داخل کفش و جوراب ضخیم سیاه رنگ بود، دیده می شد …. راتو بکش برو و گرنه بازداشتت می کنیم .” از یکی از مردان انتظامی پرسیدم : اقا آیا قسمتی از بدنم پیداست یا لباسم تنگ است یا مانتوام کوتاه است یا روسری ام کوتاه است و موهایم را نپوشانده .گفت نه اما ما نمی گذاریم وارد سالن شوی و من که از این رفتارشان مبهوت بودم بحث را ادامه دادم تا بالاخره متوجه شوند که این برخورد زورگویی است و دلیل منطقی ندارد…جوراب ساپورت غیر قانونی است.

از شنیدن کلمه قانون هم خنده ام گرفت و هم گریه ام. گفتم برادر من این جورابی که من پوشیدم و نمی دانم اسمش چیست و ماشاالله شما واردتری، ضخیم ترین جوراب موجود در جهان و بازار ایران است. خوب مشکل چیست؟ گفت من نم یدانم غیر قانونی است. گفتم ببخشید این قانون کجا وضع شد و چگونه به مردم اطلاع دادید… یکی از آنها جورابش خیلی نازک بود و وقتی خانم محتشمی پور سوال کردند که جوراب نازک ماموران اشکالی ندارد، صداها بلند شد… بارها اعتراض کردم که عکس نگیرید کارتان درست نیست من با شما گفت و گو می کنم و گفتم آقای مامور این آقایان چه کسانی هستند که پشت شما می ایستند و آن قدر عکس می گیرند و هر بار جواب می دادند ماموران خودمان هستند…جالب اینجاست که در ایام انتخابات و راهپیمایی ها شاهدیم که خبرنگاران با همان زنان با همان پوشش ها مصاحبه می کنند و حتی مصاحبه هایشان در اخبار سراسری تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می شود.»

نرگس محمدی نامه نرگس محمدی لباس نرگس محمدی ساپورت هنرمندان ساپورت نرگس محمدی ساپورت بازیگران درگیری نرگس محمدی حجاب نرگس محمدی آرایش نرگس محمدی

و اما از پوشش خانم محمدی و صحیح یا ناپسند بودن حجاب ایشان بگذریم ( که البته قید شد با اغماض ضوابط اولیه حجاب را تا حدودی رعایت کرده) و باز هم از قضاوت در مورد سخنان ایشان در رابطه با برخورد نیروی انتظامی با وی میگذریم چون ما شاهد ماجرا نبوده ایم و شاید موضوع طور دیگری جلوه داده شده باشد. لیکن چند سوال را مطرح کنیم که پاسخ به آنها اولین گام اصلاح طرح برخورد با بدپوششی است:

۱- معیار پوشش قانونی چیست؟ و مردم از کجا باید بدانند ماموران در مورد معیار پوشش چگونه می اندیشند؟ چرا که ماموران نواحی مختلف در مورد حجاب متفاوت می اندیشند و عمل می کنند و این معیارها امری سلیقه ای است. قانونی بودن لباس را چه مرجعی تعیین می کند و چگونه به مردم اعلام می گردد ؟

۲- ماموران تا چه حد می توانند با مردم برخورد کنند؟ آیا قانون اجازه می دهد تا تعرض کلامی یا رفتاری یا برخورد خشن با زنان محترم جامعه داشته باشند؟

۳- آیا چاپ و انتشار تصویر زنان ایرانی در سایت ها و رسانه های عمومی به لحاظ قانونی وشرعی بلا اشکال است؟ هرچند دیده شده که صورت های افرادی که حجاب آنها مورد اعتراض گشت ارشاد قرار گرفته، تا حدودی نامفهوم است ولی اگر کسی برخی از این تصاویر را مشاهد کند و فرد مورد نظر را از قبل بشناسد به راحتی توانایی تطبیق بین تصاویر و فرد را دارا خواهد بود. فلذا بایستی در شیوه اطلاع رسانی اینگونه اقدامات تجدید نظر نمود و گاهی کاتولیک تر از پاپ می شویم و گاهی مسامحه گر. چرا جاذبه و دافعه مان همچون مولایمان، تعریف شده و درست و درمان نیست. چرا هیچ وقت حدود یک سری احکام کاربردی دین را برای عموم شفاف عنوان نمی کنیم تا جلوی برخوردهای سلیقه ای به اسم دین گرفته شود.

در لزوم اجرای دقیق و گسترده طرح مبارزه با بد حجابی که مطلوب همه مردم و خواسته ملت شریف ایران است تردیدی نیست لیکن خوب می دانیم که برای تحقق این هدف مقدس نباید هر وسیله ای را توجیه کنیم و اگر با برنامه ریزی مدون تر و محتوای کامل تر دست به این اقدام بزنیم نتیجه منفی این چنینی هم در بر نخواهد داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 33 )
 1. دوست می گوید

  خدایا چقدر این نرگس خانم زیباست ماشاا… به خلقت خداوند ماشاا… اگه نرگس خانم مال ما بود که هیچ وقت پیر نمی شدیم و همیشه شاد و جوان و قبراق بودیم ولی افسوس خوشا به حال همسرش حوری داره واقعا

  1. صادق می گوید

   خیلی قیافش زشت و چندش اوره .. اخلاقه..شم به گوشه ما رسید که چکار کرده …

  2. اصغر می گوید

   اصلا هم خوشگل نیست خیلی بدسلیقه ای

  3. حسین می گوید

   عزیزان نگرانی و ناراحتی و دل شکستن و حس مسئولیت و دلسوزی شما مردم باخدا و غیور ایران به خاطر بی غیرتی و بدحجابی این عقده های غرب زده ی …. تمامش مردم ازاری و حق الناس به پای اینهاست … کجاست انسانیت این …. غرب زده که شعاررر انسانیت منهای دین سرررررررررر میدهند !! کو دم از انسانیتی و ازادگی که برای توجیه یاوه گوییهای خودتان سر می دهید در صورتی که با بدحجابی و بی غیرتی و فراموشی دین و کفر به خدا حق جامعه را ضاییع کردید و دل مومنان و خدا و امام زمان و .. خون کرده اید و مال بیت المال را اینگونه حرام وار میخورید ؟ کجاست انسانیتتان که با بدحجابی و بدنمایی و بی غیرتی خودتان در جامعه جنایت می کنید و خوشحالید در صورتی که میلیون ها مومن با نگاه به شما خون دل میخورد و سکوت میکند و صبر میکند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چه کسانی افکار شما … نماها رو مسموم کرده است ؟ چه کسی شماها را از اصالتتان از نسبتان از عزتتان از شرفتان از دینتان از خدایتان دوررررررررر کرده است ؟؟ چه کسی شما رو فریب داده است و لباس و افکار غرب به تنتان کرده است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ .وای بر شما ….

  4. خخ می گوید

   خاک تو گورت???????????

  5. کسرا می گوید

   عزیزم حتما تو کوره دهاتتون خوشگل نیست که به این خانم میگی حور بهشتی…این خانم قیافه اش خوبه و نسبتا بانمکه ولی خیلی چاقه و چهره اش دهاتی پسنده و باکلاس نیست…من که تعریفاتو شنیدم کلی خندیدم تو مهتاب کرامتی رو ببینی چی میگی؟؟؟حتما غش میکنی از اون همه زیبایی و ظرافتش

 2. ندا می گوید

  شماها کار دیگه ای به جز حرف درآوردن برای افراد معروف ندارین؟؟؟ جمع کنین بابا سایتتونوووو اه اه اه حالم بهم خورد

 3. ehsanyari می گوید

  سلام خانم نرگس محمدی نقش ستاش قبلی تون عالی بود لاغربودین خوشتیپ ولی نقش ستایش ۲نه دیگه بزم بدنبودمامان صنا
  ولی درکل عالی بود

 4. ehsanyari می گوید

  خواهشی که ازتون دارم ازنرگس محمدی بیشترعکس بزارید

 5. حسن می گوید

  نرگس خانم جان مادرت ی کم پوششت را حفظ کن بخدا اه از نهاد ما بلند میشه اخه ماشاالله …. هستی

 6. لنا می گوید

  وباز هم اینجا تگزاس نیست..!!!
  هیهات که قلب مردان سرزمینم مریض است ومغز زنان سرزمینم ازآن هم مریض تر…!

 7. زهره می گوید

  چشماش خیلی قشنگه

  1. سیده سمیه حسینی کندوانی می گوید

   کجای چشماش قشنگه ؟ این که چپوله.

 8. مریم می گوید

  ازخوشگلی که کم نداره ولی از شخصیتش بدم میاد

 9. علیرضا می گوید

  چه گویم که ناگفتنش بهتر است / زبان در دهان پاسبان سر است
  دوره عجیبی شده زنها هم قلدر شدند ودر خیابان عربده کشی می کنند ودرگیر می شوند چقدر موجب بدبختیست

 10. بابک می گوید

  کاش میشد باهاش …….

 11. عباس می گوید

  کنسرت بعدی همراه با … کنسرتی نه ساپورت
  ….

 12. عاطفه می گوید

  شماها چه جوگیر شدین. مگه مانتوی بلند باساپورت چه اشکالی داره؟شما پسرایی که دم از دین میزنین از چشاتون داره هرزگی میباره حالم از ریا بازیتون به هم میخوره.هرکسی مسول عمل خودشه

  1. vtg می گوید

   ساپورت عیبی نداره.اما اگه ی جوونه بقول شما هرزه دلش کشید اونوق خوده شما باید جوابشو بدی تا از دلش دربیاد.

  2. vtg می گوید

   در ضمن باید بگم که پوشیدن ساپورت و این قبیل لباسا فقط نشون دهنده کمبوده…اگه کسی به خودش اطمینان داشته باشه دور و بر ایجور مسایل نمیره..

 13. علی می گوید

  عاطفه خانوم اگه توی دختر ساپورت با دامن کوتا نپوشی تا تو زمینه گنارو تو جامعه ایجاد نکنی چشم پسرا هیز نمیشه، وقتی خودت داری جلب توجه میکنی پس انتظاری نداشته باش باهات مثه پرنسس رفتار بشه، اینو بدون کشورما یه کشور اسلامیه ،دوس نداری بروکشورای دیگه هرجور دوس داری بگرد بدون اونام چششون میاد سمتت چون نیاز جنسیشه ،تو باید حیا و پاکی داشته باشی ،

  1. vvmfvffv می گوید

   این مملکت مال باباته مرتیکه که تصمیم می گیری کی تو این مملکت باشه و کی نباشه؟ یا تو مسئول فرستادن مردم به بهشتی که اینطوری باد تو قبقبت میندازی؟ تمام دنیا تو فکر پیشرفتن و این ملت ماحصل زحمات اونارو می گیرن و مفت میخورن و شعار انسانیت میدن چون عمل کردن بهش خیلی سخته. تمام فکر و ذکرشونم شده دنبال نفسانیات و شهوت دویدن. همش چشمشون به ناموس دیگرونه، چه باحجاب و چه بی حجابش. شماها چیزی بهتر از این ندارید بگید؟ تا حالا شده دستاوردی داشته باشی که به درد مردم بخوره؟ یا مشکلی و دردی از مردم دوا کنی؟ یا همش دنبال تجسسید، این که دیگرون چی میگن، چیکار می کنن، چی می پوشن و چه فکرایی می کنن و امثال این مزخرفات؟ فکر کردید ملت برای نحوه زندگی کردنشون باید از شماها اجازه بگیرن؟ چرا نمیرید دنبال مسائل سازنده و حداقل احیای حقوق مردم؟ چون عرضشو ندارید نه؟ عده ای از وقت مردم می دزدن، عده ای از پول مردم و یه عده دیگه از جان و مال و ناموسشون. بعدش هم راست راست راه میرن و به نژاد و فرهنگ و تمدنشون افتخار میکنن. بقیه هم بجای اعتراض بجا، به همدیگه توضیح میدن. ولی تا این مسائل پیش میاد ملت تا پای اعدام طرف بخاطر ۱ روسری و شال میرن. جماعتی که حتی نمیدونن قانونشون چی میگه دم از قانون میزنن. در روز ۲ خط کتاب نمیخونن ولی موقع حرف زدن همه فیلسوفن. ننگ بر این همه حماقت

  2. فاطمه می گوید

   اولا که همون اسلام واسه هیچ کس باید نگذاشته وراه رو به ادم نشون گفته اگه دوس داری این راهو برو اگه نداری عاقبتش باخودت دوما چرااسلام فقط واسه مادختراس شمای پسرچشمت بنداز زمین که بای ساپورت پوشیدن تحریک نشی سوما اینجا به همونقدر که کشور توئه مال ماهم هست وماهم حق داریم تعیین کنیم که چه جور توکشورمون بگردیم چهارما شمااخوندنماها بهتره برید به دزدیاتون برسید

 14. علی می گوید

  اهل سجاده آب کشیدن نیستم ولی به شخصه دیدم دخترای بد حجاب چشم پسرارو هرزه میکنن ،دختر باحجاب باشه آدم راحت از کنارش میگذره، ولی این بدحجابست که شیطونو میندازه بجون آدم که برم دنبالش وغیره

 15. مهسا جون می گوید

  خانم نرگس محمدی چهره شما خیلی زیبا است اما پوششتان همه چیز را خراب کرده است اگر نگاه به فیلم ستایش بندازید با پوشش چادر و بدون ارایش بسیار زیبا و متین هستید ولی در عکس های بی حجاب شما این وقار از بین برده شما زیبا هستید چه نیاز به ارایش و بد حجابی شما با چادر زیبا هستید

 16. تنهاي تنها می گوید

  هیچ چیز نمی توان درباره ی اینگونه مردم گفت به جز طلب بخشش براشون از خداوند…………….

 17. تنهاي تنها می گوید

  خیلی آدم باید کثافت و لجن باشه که همچین حرفی بزنه ب*ا*ب*ک خان

 18. ماریا می گوید

  خدا لعنت کند بر کسی که بد حجابی را در ایران مد کرد وما هم داریم از ان کور کور انه پیروی میگنم

  1. ^(^ می گوید

   میدونید اینایی که بی حجابن چی هستن؟یه مشت بد بخت عقده ای و کمبود محبت دارن که جنس مخالف بهشون اهمیت بدن
   میمون هرچی زشت تر اداش بیشتر
   خانم محمدی آرایشش رو پاک کنه میفمید چیه مثل دلقکا آرایش کرده:*

 19. علیرضا می گوید

  نرگس جان واقعآ زیبا و دلربایی و آه از نهاد عاشقان چهره دلربایت بلند می شود.

 20. کسرا می گوید

  چقدر پسر بی ظرفیت تو این سایت هست من نمیدونم اینا از کدوم ده کوره ای نظر دادن که اینقدر بی ظرفیتن…من نمیدونم چطور بعضی از همجنسام با دیدن عکس ساده و با شال یک خانم نه چندان زیبا اینطوری تحریک میشن و چنین کامنت های عاشقی و هوس بازانه ای میذارن…جمع کنید بابا آبروی هرچی مرد و پسر هست بردین

 21. ابراهیم می گوید

  رضا شاه استفاده از چادر و امامه رو خلاف قانون اعلام کرد چون فکر میکرد نشونه عقب افتادگیه،،،…

 22. رضا می گوید

  نرگس جون از برزیل و دوستان و همراهان جام جهانی فوتبال توی برزیل چه خبر
  نرگس جون برزیلته !