۱۰مرد که با شیوع کرونا ثروتمندتر شدند

0

مجموع دارایی ۱۰ مرد ثروتمند جهان در طول دوران شیوع بیماری کرونا، بیش از ۵۴۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

به نقل از موسسه “اکسفام”، میزان درآمد ۱۰ مرد ثروتمند جهان در ۱۰ ماهه گذشته برای پیشگیری از فقیر شدن افراد به دلیل شیوع کرونا و پرداخت هزینه واکسن همگان کافی است.

“اکسفام” نام یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از ۱۵سازمان در ۹۸کشور، است.

این موسسه غیرانتفاعی می‌گوید، ثروت کل میلیاردرهای جهان با مجموع هزینه سران گروه ۲۰ که برای مقابله با شیوع کرونا و احیا شرایط پس از آن اختصاص داده‌اند، برابری می‌کند.

گروه ۲۰ متشکل از قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه اقتصاد است که در مجموع ۸۵ درصد کل اقتصاد جهانی و دو سوم جمعیت جهان را دربردارند.

ویروس کرونا واکسن کرونا کرونا در جهان راز ثروتمندان راز ثروتمند شدن بیل گیتس راز ثروتمند ترین مرد جهان درمان کرونا بیماری کرونا اخبار کرونا ویروس

“جف بزوس” مدیرعامل و موسس شرکت آمازون -براساس گزارش‌ها “جف بزوس” با درآمد ۱۰ ماهه گذشته خود می‌توانست به هر ۸۷۶ هزار کارمندش، ۱۰۵ هزار دلار پاداش دهد/ عکس: خبرگرای فرانسه

موسسه اکسفام از دولت‌ها خواسته تا ملاحظات بیشتری را بر مالیات افراد فوق ثروتمند در نظر گیرد.

از طرف دیگر، با توجه به افزایش ثروت مولتی‌ملیاردرهای جهان در دوران همه‌گیری کرونا، کمک‌های قابل توجهی از سوی آنها به شرایط پس از بحران کرونا و مهار بیماری صورت گرفته است.

گزارش “آکسفام” چه می گوید؟

“آکسفام” در گزارشی به نام “ویروس نابرابری” که در آستانه اجلاس مجازی سران جهان در “مجمع جهانی اقتصاد” در “داووس” سوئیس منتشر شد، به مسایل اقتصادی فوق ثروتمندان و فقرا اشاره کرده کرده است.

حمایت بی‌سابقه دولت‌ها در دوره شیوع کرونا از اقتصاد باعث رونق بازار سهام شد و ثروت مولتی‌میلیاردرها را افزایش داد. این در حالی بود که اقتصاد واقعی با بزرگترین رکود در قرن گذشته روبه رو است.

ثروت میلیاردرها در سراسر جهان از ۳۰ اسفند ۹۸ تا ۱۱ دی ۹۹ بسیار افزایش یافته و اینک به ۱۱.۹۵ تریلیون دلار رسیده است. به استناد برخی از گزارش‌ها این میزان برابر با هزینه ای است که سران گروه ۲۰ برای واکنش به بحران همه‌گیری کرونا هزینه کردند.

ثروت ۱۰ فرد ثروتمند جهان از ۳۰ اسفند ۹۸ تا کنون بیش از ۵۴۰ میلیارد دلار افزایش یافته است. “جف بزوس” مدیر عامل و بنیانگذار شرکت آمازون، “ایلان ماسک” موسس شرکت تسلا و “مارک زاکربرگ” موسس فیس‌ بوک در شمار فهرست مولتی‌میلیاردرهای ثروتمندتر شده در دوران شیوع کرونا قرار دارند.

ویروس کرونا واکسن کرونا کرونا در جهان راز ثروتمندان راز ثروتمند شدن بیل گیتس راز ثروتمند ترین مرد جهان درمان کرونا بیماری کرونا اخبار کرونا ویروس

واکسیناسیون کرونا به ازای جمعیت تا تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۲۰

درصد واکسیناسیون کرونا در ۱۰ کشور با بیشترین میزان تزریق واکسن در جهان/ منبع: Our world in data

براساس گزارش اکسفام “جف بزوس” موسس آمازون تا ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور) به قدری درآمد داشته است که می‌توانست پاداش ۱۰۵ هزار دلاری را به تمامی ۸۷۶ هزار کارمند خود پرداخت کند و همچنان به اندازه قبل از شیوع کرونا ثروتمند باشد.

این ثروتمندان با فقیرترین افراد جهان مقایسه کنید که بهبود شرایط اقتصادی آنها پس از کرونا حدود یک دهه طول می‌کشد. براساس پیش بینی موسسه غیرانتفاعی اکسفام بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان در سال ۲۰۲۰ در فقر زندگی کرده اند و این برخلاف روند کاهش فقر جهانی در دو دهه اخیر است.

“دنی سیریسکانداراجا” مدیر اجرایی شرکت “آکسفام GB” در این باره به بی بی‌سی گفت: ما فکر می کنیم اینک فرصتی مناسب برای انجام کاری بنیادی و تجدید نظر در مورد بازسازی عادلانه در باره مالیات ثروت، مالیات شرکت‌های بزرگ، وافزایش پایه‌های طبقات اجتماعی برای هر شهروند است.

ویروس کرونا واکسن کرونا کرونا در جهان راز ثروتمندان راز ثروتمند شدن بیل گیتس راز ثروتمند ترین مرد جهان درمان کرونا بیماری کرونا اخبار کرونا ویروس

پناهگاه بی‌خانم‌ها در دوبلین، ۲۰ ژانویه -۲۰۲۰- براساس برخی از گزارش‌ها بسیاری از مردم جهان روزانه با ۲ تا ۱۰ دلار زندگی می‌کنند/ عکس: GETTY IMAGES

از زمان شروع بیماری همه‌گیر کرونا، صاحبان کمپانی‌های بزرگ، سلبریتی‌ها و ستارگان ورزش کمک‌های بسیار بزرگ و خیرانه‌ای برای واکنش مهار کرونا انجام داده‌اند.

گروه اقتصادی UBS که خدمات اقتصادی گسترده‌ای را در بیش از ۵۰ کشور جهان ارائه می دهد، در گزارشی نوشت: حدود ۲۰۹ میلیاردر جهان بین بهار تا تابستان سال جاری بیش از ۷.۲ میلیارد دلار به مهار ویروس کووید-۱۹ کمک کرده‌اند.

ویروس کرونا واکسن کرونا کرونا در جهان راز ثروتمندان راز ثروتمند شدن بیل گیتس راز ثروتمند ترین مرد جهان درمان کرونا بیماری کرونا اخبار کرونا ویروس

ماه مارس برای میلیاردرها

مقدار افزایش ثروت مولتی میلیاردرهای از ماه مارس تا دسامبر ۲۰۲۰

رنگ قرمز ثروت میلیاردرهای جهان در تاریخ ۳۱/ ۱۲/ ۲۰۲۰ (آخرین روز سال گذشته میلادی) را نشان می‌دهد

رنگ سبز افزایش ثروت میلیاردرهای جهان درماه مارس به میلیارد دلار را نشان می‌دهد

چگونگی و مقدار کمک ثروتمندان جهان به مهار کرونا

گزارش “ویروس نابرابری” می‌افزاید: ثروتمندان به بحران کرونا سریعا واکنش دادند. این روش تقریبا شبیه امدادرسانی در بلایای طبیعی به شمار می‌آمد. آنها کمک‌های بلاعوضی اهدا کردند.

“مکنزی اسکات” همسر سابق “جف بزوس” در ماه گذشته اعلام کرد که طی ۴ ماه بیش از ۴ میلیارد دلار به “بانک غذا”و صندوق‌های حمایت اضطراری کمک کرده است.

وی اعلام کردکه قصد دارد به آمریکایی‌هایی که به خاطر بحران کرونا با مشکلات مالی روبه‌رو شده‌اند کمک کند.

در تیر ماه سال گذشته “جف بزوس” نیز از کمک ۱۲۵ میلیون دلاری خود برای کمک به مهار کرونا گفت.

“جک دورسی” بنیانگذار توئیتر در اواخر فروردین سال جاری اعلام کرد که حدود یک میلیارد از دارایی خود را به صندوقی برای مهار کرونا انتقال می‌ دهد. این رقم حدود یک چهارم از ثروت خالض ۳.۹ میلیارد دلاری او به شمار می‌آید.

“جی. کی رولینگ” نویسنده هری پاتر نیز حدود یک میلیون دلار از ثروتش را برای حمایت از افرادی که پس از شیوع کرونا بی‌خانمان شده یا در این دوره مورد سوء استفاده خانگی قرار گرفته‌اند، اختصاص داد.

در همین حال “بیل گیتس” بنیانگذار شرکت مایکروسافت و همسرش ملیندا حدود ۳۰۵ میلیون دلار را به درمان، تولید واکسن و تشخیص بیماری کرونا اختصاص دادند.

منبع : عصر ایران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ