خانه / آخرین اخبار / سود واردات بنزین چقدر است؟ / افشای پشت‌ پردهِ تخلف در بزرگترین پروژه بنزین‌سازی کشور

سود واردات بنزین چقدر است؟ / افشای پشت‌ پردهِ تخلف در بزرگترین پروژه بنزین‌سازی کشور

مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از افزایش ۱۱۰ درصدی واردات بنزین در سال ۹۴ خبرداد و به نسیم آنلاین گفت: در ۱۵ روز ابتدایی امسال هم روزانه ۱۵ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است.

” گزارش ها از واردات  ۲.۷ میلیارد لیتر بنزین به کشور از ابتدای سال ۹۴ تا انتهای همان سال حکایت داشته که حجم واردات این فرآورده نفتی در مقایسه با سال ۹۳ حدود یک میلیارد لیتر افزایش یافته است.”

جلیل سالاری” در گفتگو با «نسیم آنلاین» افزود: میزان واردات بنزین در ۱۵ روز نخست امسال هم در قیاس با همین مدت در سال گذشته ۵۰ درصد رشد داشته است. به گفته وی: واردات کنونی بنزین بدون نظارت کیفی و استاندارد صورت می‌گیرد.

سالاری مدعی شد که در حال حاضر دلالی در واردات بنزین به کشور به شدت بالا گرفته و گفت که وارد کنندگان بنزین نفت کوره را با بنزین تهاتر می‌کنند. این مقام مسئول سابق توضیح داد: دلالان ایرانی وارد کننده بنزین بر روی هر تن واردات این محصول ۲۵ دلار سود می‌کنند.

مدیر عامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه قانون، اجازه تهاتر نفت خام را با بنزین را نمی‌دهد به نسیم آنلاین تصریح کرد: طبق قانون تهاتر میعانات با بنزین ممنوع بوده اما به نظر می‌رسد پول حاصل از فروش نفت با بنزین تهاتر می‌شود. وی، پیش بینی کرد که با اجرای برجام وضعیت تولید بنزین در کشور بدتر شده و واردات بنزین هم بیشتر خواهد شد.

سالاری گفت: قرار بود در سال ۹۳ پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار تولید شود که متاسفانه پیشرفت فیزیکی آن در حال حاضر ماهانه ۴ دهم درصد است و این یعنی توقف پروژه.

وی با بیان اینکه تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال جاری فاقد ردیف جدولی در تولید بنزین و شرکت پالایش پخش کشور است گفت: قرار بود از مهرماه سال جاری بنزین ستاره خلیج فارس وارد مدار تولید قرار گیرد که اکنون تولید بنزین آن در سال جاری حذف شده است.

وی مدعی شد که تخلفات زیادی در احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس رخ داده و برای توضیح بیشتر هم گفت که کاهش سهم ۴۸ به ۱۷ درصدی پالایش و پخش در ستاره خلیج فارس و واگذاری سهام آن به تامین اجتماعی و محاسبه کل تاسیسات پالایشگاه به صورت دفتری بخشی از این تخلفات است.

سالاری اذعان داشت که عده ای در تلاش هستند تا پالایشگاه ستاره خلیج فارس در همین وضعیت فعلی باقی بماند که در این صورت واردات بنزین هم افزایش می‌یابد!

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*