خانه / آخرین اخبار / شهاب الدین غندالی بازداشت شد +سوابق و اتهامات

شهاب الدین غندالی بازداشت شد +سوابق و اتهامات

شهاب الدین غندالی مدیر عامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان، امروز پس از احضار توسط شعبه اول بازپرسی دادسرای پولی بانکی (ناحیه ۳۶) پس از تفهیم اتهام در خصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه با قرار بازداشت موقت روانه زندان شد.
پیش از این همسر و فرزند همسرش و قائم مقام سابق بانک سرمایه که نیمی از سهام آن متعلق به شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان است، بازداشت شده بودند.
هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان سوابق علیرضا ناصری سوابق علی‌اصغر فانی سوابق شهاب الدین غندالی دولت تدبیر و امید اصلاح طلبان چه کسانی هستند اختلاس بانک سرمایه اخبار اختلاس

غندالی بیست و سوم مهرماه سال ۹۲ یعنی ۳ سال پیش از سوی علی‌اصغر فانی که در آن زمان سرپرست وزارت آموزش و پرورش بود به عنوان مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان محسوب شد.

فانی در مراسم معارفه غندالی با اشاره به اینکه وی دارای سوابق درخشانی است، گفت: انتصاب وی در جهت تقویت و ارتقای بهره‌وری صندوق است. ضمن اینکه کیفیت‌بخشی به فعالیت‌های صندوق ذخیره باید در اولویت برنامه‌ها قرار گرفته و از اقدامات مبتنی بر آزمون و خطا پرهیز کرد.

وی در آن زمان با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی و ارائه خدمات مناسب در حین خدمت اعضا گفت:‌ باید فرهنگیان شهد و شیرینی عضویت در صندوق را بچشند تا انگیزه بیشتری برای سرمایه‌گذاری پیدا کنند.

تعریف و تمجید از غندالی در حالی روی داد که در آن زمان خبرگزاری فارس طی گزارشی با انتقاد شدید از انتصاب برخی حامیان تحصن مجلس ششم در دولت روحانی، غندالی را در زمره یکی از این افراد معرفی کرد.

غندالی در دوره اصلاحات و در زمان وزارت مرتضی حاجی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش بود و از زمره معاونین وزیری بود که در دفاع از متحصنین مجلس ششم استعفا داد.

نکته قابل توجه این است که در زمان دولت یازدهم غندالی از جمله کسانی بود که از سوی ستاد روحانی برای وزارت آموزش و پرورش برنامه داد و جزو گزینه‌های پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش بود.

در هر صورت طی ۳ سال فعالیت غندالی در صندوق ذخیره فرهنگیان هرچند وقت یک بار گزارشی از سودهای حاصله به صورت مختصر به فرهنگیان ارائه می‌شد و حاشیه امنی ایجاد شده بود تا آنکه وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان در پی ورود افراد و انتصاب‌های متعدد و ریخت‌ و پاش‌های آن مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و کار به جایی کشید که چند تن از نمایندگان مجلس به این موضوع ورود پیدا کردند و ماجرای فساد ۸ هزار میلیاردی این صندوق که در برخی اعتراف ها ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد آن مطرح است نمایان شد.

پس از این ماجرا و بالا گرفتن موضوع تخلفات و اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های زیرمجموعه آن، هیأت امنای صندوق به تغییر برخی از اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل آن اقدام کردند که پس از اطلاع‌رسانی این موضوع از طریق خبرگزاری فارس با تکذیب آن از سوی وزارت آموزش و پرورش مواجه شد.

نکته جالب توجه در وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان این بود که به رغم انتشار اخبار اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان وزیر آموزش و پرورش و همچنین بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش که نایب رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان نیز است در جمع معاونان مالی وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان استانی مؤسسه با دفاع از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: هجمه اخیر به صندوق ذخیره فرهنگیان، سنگ‌اندازی در مسیر ارتقای وضعیت معیشت فرهنگیان است.

وی همچنین گفت: براساس تصمیم‌گیری وزارتخانه، مقرر شده که کلیه فعالیت‌ها و تلاش‌ها در راستای ارائه خدمات رفاهی به معلمان و کارکنان آموزش و پرورش با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شود.

وی یادآور شد: با پشتوانه صندوق ذخیره فرهنگیان می‌توان به آینده و اقتصاد آموزش و پرورش امیدوار بود.

به‌رغم حمایت وزارت آموزش و پرورش از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان با پافشاری نمایندگان مجلس و پیگیری مقامات قضایی، دادستان تهران از بازداشت ۴ نفر از افراد منتسب به صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد. ولی به‌رغم انتشار این خبر نیز باز هم وزارت آموزش و پرورش از خط حمایتی خود از این صندوق کنار نکشید.

نکته جالب اینکه با مطرح شدن فساد ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان برخی رسانه های اصلاح طلب سعی کردند تا غندالی را فردی غیرهمسو با دولت حتی از اردوگاه مقابل تعریف کنند.

در طی اتفاقات رخ داده در صندوق ذخیره فرهنگیان نمایندگان مجلس به اتفاق آرا تصمیم گرفتند تحقیق و تفحص از این صندوق را آغاز کنند و البته اصرار نمایندگان به تحقیق و تفحصی ۲۰ ساله از عملکرد این صندوق بود که در ۲۵ مهرماه این موضوع در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

نکته جالب اینکه یک روز بعد از ماجرای تصویب طرح تحقیق و تفحص مجلس، وزیر آموزش و پرورش طی حکمی علیرضا ناصری که از اعضای جدید هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان بود را به عنوان مدیرعامل این صندوق منصوب کرد که این موضوع دیروز و همزمان با عزل وزیر آموزش و پرورش اطلاع‌رسانی شد.

خبرها حاکی است، مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان دیروز بازداشت شده است که این موارد این شائبه را در ذهن ایجاد می کند که شاید وزارت آموزش و پرورش در طی این مدت می‌دانسته که از چه افرادی در صندوق و چه عملکردی حمایت می‌کرده است.

منبع : فارس

۳ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

  1. شما را بخدا اسم کاملش ننویسید همان شهاب کافیست

    • اگر از اواخر دهه ی شصت و اوایل سالگی دهه ی هفتاد جلوی فساد و یکه تازی های او را میگرفتند اکنون وضع اینطور نبود ۳۰۰۰ یا ۸۰۰۰ یا میلیارد یورها از دزدی های هزارتومانی آغاز شده اما به قول آقا با دستمال کثیف نمیتوان شیشه را پاک کرد..

  2. این کوه هم موش میزاد اخرش بخاطر چند وام میلیاردی که به دستور افراد دولت قبل به بعضی اشخاص خاص مثل بابک زنجانی و قبل از دوره ی غندالی داده شده مدیر عامل فعلی بازداشت شده نه دستور دهنده ی اصلی وام و از اعضای دولت قبل !!! اینطور اتفاقات فقط در ایران رخ میده !!! زمانی هم این موضوع مطرح شد که رفیق اقای شهردار تهران توسط غندالی برکنار شد از معاونت ، البته خوبه که پیگیری بشه که چرا باید بانک سرمایه حدود ۷۰۰ میلیارد به زنجانی وام بده ! و میدونم غندالی تبرئه میشه اما فقط بدیش اینه که یکی مثل غندالی اینجا تا سال ها بده میشه اما مقصر اصلی همچنان داره ازادانه سفر های استانی میره

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*