خانه / بازار / قبل از خرید خودرو سمند نو و دست دوم، حتماً بخوانید

قبل از خرید خودرو سمند نو و دست دوم، حتماً بخوانید

سمند سال که به سمند ۸۵ هم معروف است ، تحولی برای خانواده سمند ها محسوب می شود که در راستای ارتقاء هر چه بیش تر نام LX با تحولاتی بیش تر به بازار عرضه و جایگزین LX شد

بدیهی است که هر خودرویی، فارغ از نوع و مدل و سال، دارای نقاط مثبت و نقاط منفی می باشد. طبیعتاً خودرو سمند نیز ازین قاعده مستثنی نخواهد بود.
این خودرو که سالهاست که یار جاده های ایرانیان است و همچنین در پایانه های تاکسی درون شهری رد پای آن قابل مشاهده است، در بازار خرید و فروش خودرو دست دوم نیز نقش قابل اشاره ای دارد.

معایب سمند قیمت محصولات ایران خودرو قیمت سمند خرید خودرو دست دوم تصادف سمند امنیت سمند آموزش و راهنمای خرید خودرو

در این مقاله سعی داریم تا با نقاط ضعف و معایب آن آشنا شویم:

در هنگام خرید خودرو این موارد را بررسی کنید، زیرا از نقاط ضعف کلی خودروهای سمند می باشند و همگی در قیمت خودرو تاثیر گذارند:

 1. صدای داشبورد در خودروهایی که زیاد استفاده شده اند
 2. صدای محفظه کمربند ایمنی
 3. صدای نامانوس موتور (در نمونه های EF7)
 4. صدای بلند از کمک فنر عقب در دست اندازها
 5. خاموش شدن صفحه کامپیوتر مرکزی
 6. خشک بودن دنده (که نشان از مشکل گیربکس و الزام رسیدگی به آن دارد)
 7. کپ کردن خودرو (که به احتمال زیاد ایراد برقی در سیستم خودرو باشد)
 8. روغن ریزی موتوری که در این خودرو رایج است (و باید حتماً از ایراد نداشتن موتور خودرو مطمئن شد)

این روزها سمند تا حدی زیر سایه عرضه و تولیدات محصولات جدید قرار گرفته است. این سدان شهری تاکنون در مدلهای مختلف معمولی، سریر، سورن،  LX و دوگانه سوز عرضه شده و توانسته بازخورد نسبتا مناسبی را طی این سال در بازار شاهد باشد؛ هرچند هنوز خیلی ها بر این باورند که لقب خودرو ملی هنوز هم برازنده آن نیست.

سمند با به یدک کشیدن همین لقب توانسته صادراتش به کشورهای همسایه را در رزومه خود ببیند و در عین حال نکات مثبت و منفی زیادی را هم با خود یک جا جمع کرده است. از آنجایی که بیشترین حجم تردد شهری هم مربوط به مدل های معمولی و LX سمند است در ادامه مطلب به محاسن و معایب این دو مدل خواهیم پرداخت.

چرا سمند خوب نیست؟

وقتی درون این خودرو بنشینید بیشتر از هر چیز دیگر صدای موتور سمند را خواهید شنید! تاکنون هیچ راه حل دیگری به جز مدارا کردن برای رفع این مشکل پیدا نشده است. مراجعه به تعمیرگاه هم برایتان بی فایده خواهد بود. دید نسبتا نامناسب طرفین راننده نیز از دیگر نکات منفی سمند به حساب می آید؛ پهنای ستونهای جلویی این خودرو بیش از حد معمول بوده و همین نکته نقاط کور زیادی را برای راننده ایجاد می کند که در اینجا تنها مهارت در نوع رانندگی می تواند چاره گشا باشد.

از سوی دیگر طراحی صندلی های سمند هم نتوانسته رضایت مالکان آن را فراهم کند. البته نباید فراموش کرد که وضعیت نه چندان مناسب کمک فنرها هم باعث گلایه اکثر مالکان این خودرو شده است؛ عیبی که بالا و پایین شدن بیش از حد در دست اندازها را به دنبال دارد و در طول زمان صبر شما را به چالش میکشد. ضمن اینکه برخی سمندسواران هم میگویند پارک کردن آن به لحاظ پهنای زیاد و حجیم بودن بدنه اش در مقایسه با سایر خودروها کمی مشکل تر است. در مورد مصرف سوخت سمند هم باید گفت که در سیکل شهری تقریبا دو برابر مصرفی است که در بزرگراه با آن گاز می دهید. بنابراین حتما حواستان به درجه بنزین باشد تا کارتان به خاموش شدن خودرو و هل دادن آن وسط ترافیک نکشد. نکته آخر اینکه گیر آوردن قطعات تحت گارانتی سمند در بازار کار سادهای نیست.

قدیمی هستم!

می‌خواهید نامش را LX، سورن یا دنا بگذارید، هرچه که باشد ایران خودرو سمند را در سال ۱۳۸۱ تولید کرده است و تمام خودرو‌های ذکر شده نیز از همان پلتفرم ۱۲ سال قبل استفاده می‌کنند. سمند LX نیز یک خودرو قدیمی به حساب می‌آید که حدود ۱۰ سالی عمر دارد و به همین دلیل اصولا اکنون می‌بایست با یک خودرو جدیدتر جایگزین می‌شد.

لَش هستم!

بر کسی پوشیده نیست که سمند LX نسبت به قیمت خود کارایی و آسایش بالایی دارد و این ویژگی‌ها در دو سال اول نیز این خودرو را همراهی می‌کنند اما از سال سوم است که می‌گویید “آیا این است خودرو ملی؟”. در واقع سمند نیز همانند پژو RD بسیار سریع‌تر از سایر خودرو‌ها کارایی خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل هزینه‌هایی را به صاحب خود تحمیل می‌کند و عملا صاحبش را از داشتنش پشیمان می‌سازد.

معایب سمند قیمت محصولات ایران خودرو قیمت سمند خرید خودرو دست دوم تصادف سمند امنیت سمند آموزش و راهنمای خرید خودرو

سنگین هستم!

شاید بتوان گفت سمند یکی از سنگین‌ترین خودر‌و‌های داخلی است که یک موتور قدیمی نیز بدنه سنگین وزن آن را به دوش می‌کشد و به همین دلیل شتاب‌گیری این خودرو در زمان طولانی‌تری صورت می‌گیرد. البته این بدان معنا نیست که سمند LX نمی‌تواند سرعت بالای ۱۲۰ کیلومتر بر ثانیه را تجربه کند. بلکه این خودرو شتاب صفر تا صد پایینی دارد و این سنگینی در حین رانندگی نیز به خوبی احساس می‌شود.

پرمصرف هستم!

یک راننده سمند پیدا کنید و با وی به گپ و گفت در خصوص بنزین و مصرف سوخت بپردازید. در این حین است که وی به یاد خودرو خود (سمند) خواهد افتاد و دادش بلند خواهد شد. سمند به دلیل موتور قدیمی خود یک خودرو پرمصرف داخلی است که این مصرف گاهی بسیار آزار دهنده می‌شود و شما ماهانه می‌بایست چند صد لیتر بنزین به شکم مبارک آن بریزید و همان مسیری را طی کنید که ۲۰۶ می‌تواند با یک باک سپری کند.

معایب سمند قیمت محصولات ایران خودرو قیمت سمند خرید خودرو دست دوم تصادف سمند امنیت سمند آموزش و راهنمای خرید خودرو

مشکلاتم پایانی ندارند!

شاید عجیب باشد اما هر سمندی مشکل خاص خود را دارد. برخی از مشکلات برقی در خودرو می‌نالند و برخی نیز از عملکرد ضعیف سنسور‌ها گله می‌کنند اما هرچه که باشد این خودرو دارای ایراداتی است و نمی‌توان آن را بهترین خواند. البته هزینه‌های تعمیر این خودرو نیز چندان جالب نیست.

نظر شما در خصوص سمند چیست و چه مشکلات دیگری را بر روی آن می‌بینید؟

۱۲ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

 1. سلام لطفا از سمند اس ائی هم توضیحی بدهید!

  • سمند داشتیم خیلی اذیت کرد موتور ۴۰۵ اشغالترین موتوری است که روی ان نصب شده ستون مزخرف سمند باعث میشه سر پیچ موتور یا عابر پیاده رو نبینید کنترل و سواری و ترمز ای بی اسش خوب هست ولی از لحاظ امنیت بدنه فکر نکنم کسی تست تصادف سمند در انگلیس ندیده باشه مچاله شد به عبارتی مثل پراید هست تو سرعت ۸۰ کیلومتر تصادف کنه بدنش میشه هزاران دشنه تیز

 2. با سلام؛ به نظر میرسد نظرتان کمی غیر کارشناسان باشد. نسبت به خودروهای مثلاً داخلی بهتر و راحتر میباشد و امنیت آن نسبت به خودروهای دیگر یک سر و گردن بالاتر است. نسبت به دهم خانواده خود(پژو۴۰۵وپارس) دارای هندلنگی بهتری دارد و مصرف سوخت آن زیاد فرقی ندارد بلکه در خارج شهر کمتر مصرف دارد. اگر دارند آن به درستی از آن نگهداری و رعایت رانندگی صحیح را بداند پس از ۸تا۱۰سال به صدا خواهد افتاد ، که در مورد تمامی خودروها صدق خواهد نمود. پس نمیتوان خودرو بدی باشد. از نظر موتوری هر عیبی داشته باشد پژو ۴۰۵ و پارس مستثنا نخواهد بود. با توجه به اینکه تجربه رانندگی با خودروهای زیادی را در کارنامه خود دارم. اعم از تویوتا لندکروز، پاترول، رنو۵و۲۱ پراید،پزو۴۰۵،پارس،۲۰۶ و بنز ۲۲۰ و ۲۳۰ و… خودرو سمند بخصوص سورن که امکانات بیشتری از قبیل ترمز دیسکی چهارچرخ و سیستم تزییناتی داخلی نسبت به دیگر رقبای داخلی در رنج قیمتی ۳۷ تا ۴۰ میلیون تومان خودروی قابل قبلی است تا پژو۴۰۵ با رنج قیمتی ۲۹تا ۳۰میلیون. حداقل راحتی و امنیت و زیبای بهتر به رقبای وطنی دارد.

  • داداش سخت در اشتباهی .
   بنده که این خودرو رو دارم تمام موارد ذکر شده در مقاله را به وضوح دیدم و متاسفانه داغ دلم از خرید این لگن وطنی تازه شد.

 3. سلام من حدود شش سال است که سمند صفر تحویل گرفتم وتا حالا چندین بار جادههای طولانی باهش رفتم هیچ گونه اذیت نکرده مصرفش هنوز تو جاده هفت است از پراید هم کمتر به نظر من بهترین است توی همرنج قیمتش وباید بگم که هر ماشینی بهش نرسی لش میشود فرقی ندارد که سمند باشد یا ماشین گران قیمت ماشین من سمند LXمیباشد من خیلی ازش راضی هستم توجاده بهترین رانندگی وفرمان پذیری سر پیچ رادارد

 4. سلام من سمنددوگانه lx۸۹ دارم که واقعا ازش راضی ام دراین هفت سال اکثر جاده هاراباهاش رفته ام نسبت به خانواده پژو که قبلااستفاده کرده ام خیلی خیلی بهتره

 5. با سلام
  این مقاله کاملا از متن پیداست که یکجانبه نوشته شده است
  من خودم سمند lx دوگانه دارم و کلا ازش راضیم چه تو جاده و چه توشهر
  درضمن شما چرا موتور ای اف سون را ننوشته اید که یکی از بهترین و قدرتمند ترین موتور های داخلی است که هم صدا کمی دارد و نرمتر کار می کند

 6. این موارد برای سمندهای قدیمیه. موتور ef7 کم مصرف و پرشتابه. مشکلات صدای داشبورد هم حل شده.

 7. محض اطلاع کارشناس محترم:
  بنده سمند ال ایکس مدل ۸۶ دارم. مصرف در جاده با کولر تقریبا روشن ۷.۵ است.
  سمند از موسسه یورو انکاپ که مرکز تخصصی برای تست تصادف خودرو هاست بدون ترمز abs و ایربگ سه ستاره دریافت کرد.
  صداهایی هم که گفتید در اکثر ماشین ها هست. ضمنا ماشین بنده به نسبت پراید صفری که داشتم و فروختم بسیار بسیار کمتر است.

  لطفا مغرضانه مطلب ننویسد و مردم رو گمراه نکنید.

 8. سلام،بنده نزدیک به پنج ساله که ۱۷ دستگاه سمند ال ایکس و ۴ دستگاه سمند سریر دارم که در پروژه های عسلویه مشغول به کارن ،با توجه به حجم بالای کار در پروژه ها باور کنید تاالان بسیار ماشینای عالی بودن،فقط تنها مشکلی که میتونم بهش اشاره کنم که صد در صد تو ماشینای دیگه هم میتونه وجود داشته باشه ،رادیاتور ماشینه که بهتره هر دو سال یک بار تعویض بشه،چون نمیدونم رادیاتوراشون چه مشکلی داره که بعددوسال باعث بالا رفتن مکرر امپر ماشین میشه،در کل از همه نظر راضیم و در حال حاضر در حال خرید ۱۰ دستگاه از خانواده EF7مالتی پلکس هستم ،در ضمن اگه توجه داشته باشین هیچ سمندی تا به حال توی جاده الکی شروع به سوختن نکرده،تازه ماشین وطنیه،فرانسه که ماشالله ماشین پژو ۴۰۵ شون تا پارسال سالی ۱۰۰ تاش الکی و بدون دلیل تو جاده و خیابونا شروع به سوختن میکردن

 9. در اینکه خودرو های داخلی آشغال هستن شکی نیست . اما من یه سمند ۸۳ دارم که ازش راضیم . پول پراید دادم ولی سمند سوار میشم. نسبت به پژو های کاغذی بهتره و امکانات رفاهیش از ۴۰۵ بیشتره. ولی مشکل سرو صدای اتاق غیرقابل چشم پوشیه

 10. با سلام خدمت همه.
  بنده توی این بحث ها موندم که اون کسی که این مقاله ها رو مینویسه که فلان ماشین به چند دلیل بخریم .فلان ماشین به این دلیل نخریم.
  بزرگوار .سالار .آقا .خان .شما که استاد در اَمر محاسن و معایب خودرو هستی یه برادری در حق همه ما ها کن برو صنعت خودرو رو درستش کن.مُسلمون پدر و جد و آباد آدم در میاد تا یه پراید بخری برا زن و بچه
  تا سر خیابون وا نستن زیر بارون و آفتاب .
  مجبوررررررررن مجبور با وام و بدهکاری یه وسیله ای بخرن .بعدش جنابعالی میای داخل دلشون خالی میکنی .مدیون زحمت مردوم میشیا.
  پس این ماشینا که سمند .پژو .پراید.و…‌که ماشین داخلی هستن با ماشینای روز دنیا که رقابت نمیکنن که .پس یه زحمتی بکش کمتررررررررررررر تو دل مردوم خالی کن .
  حق نگهدار

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*