خانه / بورس و سهام / سرمایه گذاری در کدام بازار بیشترین سود را دارد؟ / خریداران دلار برندگان بازار

سرمایه گذاری در کدام بازار بیشترین سود را دارد؟ / خریداران دلار برندگان بازار

تمامی سرمایه گذارانی که طی سه هفته گذشته اقدام به خرید طلا، سکه و دلار کرده اند، بیش از سرمایه گذاران در بورس سود بدست آورده اند.

بهراد مهرجو: شب گذشته عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای، اعلام کرد، مذاکرات به خوبی پیش رفته است. گفته های او در روزی بیان شد که تاثیری برروند قیمت گذاری دلار در بازار نداشت ولی پیش از این و سه هفته قبل، تمدید مذاکرات در وین، بازارهای مالی ایران را به طور کلی بهم ریخته بود. براین اساس طی سه هفته گذشته تمامی افرادی که اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای طلا، سکه و دلار کرده اند، سود بدست آورده اند و به موازات آنها سرمایه گذاران در بازارهای رسمی کشور با زیان مواجه شده اند. این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که مقامات رسمی اقتصاد ایران طی یکسال گذشته بارها مردم و سرمایه گذاران خرد را به حضور در بازار سرمایه تشویق کرده بودند.

فعالان بازار اعتقاد دارند، کاهش قیمت نفت و تمدید مذاکرات عامل اصلی سقوط بورس و رشد قیمت دلار بوده است. در همین دوره زمانی میزان نوسان قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز به کمترین حد رسیده است. بانک مرکزی نیز طی بیانیه ای به موضوعات پیرامون بازار ارز اشاره کرده و نوسان قیمت ها را ناشی از رفتارهای عده ای از «سوء استفاده کنندگان» از بازار ربط داده است. با این وجود بررسی روند قیمت گذاری ها نشان می دهد ارزش دلار در طول این هفته حدود ۲٫۳ صد افزایش یافته است تا دارندگان دلار به این میزان سود کرده باشند. با این حساب اگر ۱۰ میلیون سرمایه گذاری در این بازار صورت گرفته باشد در طول این هفته ۲۳۰ هزار تومان سود برای سرمایه‌گذار رقم خورده است. دارندگان دلار نسبت ۲۰ روز قبل که بهای دلار ۳ هزار و ۲۶۰ تومان بود، حدود ۷٫۵ درصد سود کرده اند. این در حالی است که رویه یک سال گذشته بازار نشان می دهد سرمایه گذاری در این بازار دیگر از صرفه اقتصادی افتاده و بازار هیچ نشانی از شرایط بازار در سال ۹۱ و سوداگری های آن روزها ندارد.

تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

میزان سوددهی در بازارهای مالی سفته بازی تنها به دلار منحصر نمانده است. بهای سکه تمام بهار آزادی هم روز گذشته به مرز ۹۹۸ هزار تومان رسید در حالی که در آخرین روز هفته گذشته قیمت آن ۹۸۰ هزار تومان بود. با این حساب سکه با افزایش ۱۸ هزار تومانی قیمت طی یک هفته مواجه شده است تا دارندگان سکه این هفته با ۱٫۸ درصد سود مواجه شوند. این موضوع نشان می دهد که ۱۰ میلیون تومان سرمایه گذاری در این بازار تنها در طول یک هفته سود ۱۸۳ هزار تومانی بر جای گذاشته است.

با این حساب در این هفته که سپری شد بازار ارز سودده ترین بازار بود چراکه بازدهی ۲٫۳ درصدی بر جای گذاشت. بورس هم زیان ده ترین بازار هفته نام گرفت چراکه بازدهی منفی ۲٫۱ درصدی را به بار آورد. در این بازار سکه با بازدهی ۱٫۸ درصدی وضعیت بهتری نسبت به بورس و سود کمتری نسبت بازار ارز داشت.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*