خانه / آخرین اخبار / محمدباقر نوبخت : افزایش قیمت‌ها ادامه دارد

محمدباقر نوبخت : افزایش قیمت‌ها ادامه دارد

رئیس سازمان مدیریت با اشاره به اینکه اجرای مرحله اول یارانه‌ها و بدتر شدن محیط سیاسی کشور باعث تشدید تورم و رکود در کشور شد گفت: کاهش نرخ تورم به معنای کاهش قیمت‌ها نیست و افزایش قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.

تسنیم: محمدباقر نوبخت در همایش اقتصاد ایران اظهار کرد: از سال ۱۳۲۷ نخستین برنامه توسعه کشور با عنوان برنامه عمرانی ۷ ساله و سه برنامه ۵ ساله پیش از انقلاب به قصد توسعه کشور اجرا شد.

وی تصریح کرد: اجرای برنامه‌های ۵ ساله با یک وقفه ۱۰ ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۱۳۶۸ آغاز شد.

سخنگوی دولت با یادآوری اینکه به جز سالهای ۸۲ تا ۸۶ که رشد اقتصادی پیوسته ۶٫۲ درصدی را سپری کردیم در سال‌های دیگر رشد کم و منفی را داشتیم گفت: سرمایه گذاری‌ها تا سال ۱۳۹۲ پرنوسان بود و از سال ۹۰ تشکیل سرمایه خالص شروع به تقلیل کرد و رشدهای منفی در مسیرهای جدی سال‌های ۹۱ و ۹۲ را تجربه کردیم.

نوبخت با یادآوری اینکه درسال ۱۳۷۴ به جهت اجرای سیاست‌های یکسان سازی نرخ ارز و ایجاد حساب تهاتر ارزی تورم ۴۹٫۴ درصدی را تجربه کردیم، افزود: مجددا درسال ۹۲ و حوالی زمانی که دولت تدبیر و امید می آمد تورم ۳۲٫۸ درصدی را داشتیم از‌ آن زمان درگیر کاهش تورم بودیم چرا که اقتصاد با وابستگی به نفت مواجه بوده است.

رئیس سازمان مدیریت با اشاره به اینکه اجرای مرحله اول یارانه‌ها و بدتر شدن محیط سیاسی کشور باعث تشدید تورم و رکود در کشور شد به سیاست‌های اقتصادی مقاومتی با هدف دستیابی به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله اشاره کرد و گفت: ۱۸ شهریور سال ۹۲ اولین اصلاح برنامه بودجه توسط دولت تدبیر و امید انجام شد. پس از آن بودجه ۹۳ و مصوبات رفع موانع تولید و سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار در ۳۵ بند، لایحه خروج غیرتورمی از رکود و لایحه بودجه سال ۹۴ از جمله سیاست‌ها و اقداماتی بود که مجموعا توانست روند نزولی رشد اقتصادی و سرمایه گذاری را متوقف و سپس مثبت کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه همچنین روند تورم نزولی و کاهش یافته است، بیان کرد: نرخ تورم در سالهای اخیر کاهش یافت البته این کاهش تورم به معنای کاهش قیمت‌ها نیست و افزایش قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. اما در تورم نقطه به نقطه به حدود ۱۴ درصد رسیده‌ایم.

نوبخت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه درسال ۹۲، ۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی را پرداخت کردیم، گفت: امسال تاکنون نیز ۲۴ هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی پرداخت شده تا بتوانیم چرخه تولید را بچرخانیم. این درحالی است که در لایحه بودجه سال ۹۴ رقم اعتبارات عمرانی با رشد ۱۶ درصدی به ۴۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اگر هفت هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های عمرانی را به این عدد(۴۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان) اضافه کنیم بودجه عمرانی به حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یاد البته با احتساب ۱۰۳ هزار میلیارد تومانی که شرکت‌های دولتی باید در طرح‌ها عمرانی سرمایه گذاری کنند سال آینده در مجموع ۱۵۸ هزار میلیارد تومان در پروژه‌های عمرانی جهت خروج از رکود سرمایه گذاری می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در دو فصل اول و دوم امسال رشد اقتصادی ۴٫۶ و۴ درصدی نسبت به سال گذشته را داشته‌ایم این رشد را نمادی از خروج از رکود اعلام کرد و گفت: در لایحه بودجه سال ۹۴ از بودجه ۸۳۸ میلیارد تومانی کل کشور و ۲۶۷ هزار میلیاردی بودجه عمومی فقط ۷۷ هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدهای نفتی است.

نوبخت با اشاره به اینکه بودجه عمرانی استان‌ها ۱۰۰ درصد افزایش یافته است گفت: تا اسفندماه امسال ۲۹۶ نیمه تمام عمرانی به بهره برداری می‌رسد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*