“داعش” از مهندسان سد دعوت به همکاری کرد

0

گروه تروریستی داعش پس از تصرف بزرگ ترین سد عراق از مهندسان برای نگهداری و مرمت این سد دعوت به همکاری کرده است.

فیلم داعش عکس داعش جهاد نکاح داعش جنایات داعش تجاوز جنسی داعش استخدام جدید 93
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، تروریستهای داعش از ماه ژوئن تاکنون بخشهایی از شمال عراق را تصرف کرده‌اند، اسرای غیرسنی را اعدام می‌کنند و باعث آوارگی دهها هزار نفر از مردم شده اند. آمریکا برای اولین بار از زمان خروج از عراق در سال ۲۰۱۱ ، از روز جمعه حملات هوایی خود را به مواضع داعش شروع کرده است.
یک مهندس شاغل در سد موصل در گفتگو با رویترز گفت: داعش از مهندسان دعوت کرده خطوط برق اضطراری شهر موصل را که بزرگترین شهر شمال عراق است مرمت کنند، زیرا باعث شده این شهر در چهار گذشته دچار کمبود آب و برق شود.
وی افزود: آنها درحال جمع آوری نیرو برای کار روی سد موصل هستند.
یکی از مدیران سد موصل گفت: نیروهای داعش پرچمهای سیاه خود را بر فراز این سد به اهتزاز درآورده و با خودروهای مجهز به مسلسل در حال گشت زنی در اطراف سد هستند.
گروه تروریستی داعش که اعضای آن را بیشتر خارجی‌ها و اعراب تشکیل می‌دهند، به دنبال تغییر نقشه خاورمیانه است و از زمان سرنگونی صدام در سال ۲۰۰۳ بزرگ ترین تهدید علیه این کشور به شمار می‌رود.
به گزارش ایسنا، مهندسان سد‌سازی می‌گویند: سد موصل آنقدر سست بنا شده که عدم نگهداری درست کافیست تا یک فاجعه در منطقه اطراف این سد رخ دهد. طی روزهای گذشته گروه تروریستی داعش با تصرف سد موصل روی آب و برق مصرفی میلیونها عراقی کنترل پیدا کرده است.
گزارشها حاکی از اینست که لازم نیست تروریست‌های داعش که بزرگترین سد عراق را تصرف کرده‌اند آن را منفجر کنند تا جان میلیونها عراقی که در بستر سد زندگی می‌کنند به خطر بیفتد، بلکه به گفته مهندسان، سد موصل آنقدر سست بنا شده که صرفا عدم نگهداری صحیح می‌تواند باعث بروز یک فاجعه شود.
در سال ۲۰۰۷ ژنرال دیوید پتراووس فرمانده وقت نیروهای آمریکایی در عراق و رایان کروکر سفیر وقت آمریکا در این کشور طی نامه‌ای به نخست‌ وزیر عراق نسبت به مشکلات سد موصل هشدار دادند.
آنها در این نامه نوشتند: فندانسیون سازه سد روی خاک نرم و سستی بنا شده که دائما در حال حل شدن است و در نتیجه باعث تشکیل حفره‌ها و پوسیدگی در زیر سازه سد می‌شود و آن را به خطر می‌اندازد.
در گزارش گروهی از مهندسان ارتش آمریکا آمده است برای پرکردن حفره‌ها و پوسیدگی‌های سد و همچنین حفظ پایداری سازه و قابلیت عملیاتی آن به اقدامات فوق‌ برنامه مهندسی احتیاج است.
این در حالیست که داعش با تصرف این سد روی آب و برق مصرفی میلیون‌ها عراقی کنترل پیدا کرده است.
سازه سد موصل در صورت فروریختن موج آب به ارتفاع ۲۰ متر ایجاد خواهد کرد که کل شهر موصل را در ۳۱ مایلی(۵۰ کیلومتری) سد فرو می‌گیرد و حتی باعث بروز سیل در بغداد واقع در ۲۰۰ مایلی سد خواهد شد و در صورت وقوع چنین فاجعه‌ای ۵۰۰ هزار عراقی جان خود را از دست خواهند داد.
براساس گزارش دولت آمریکا، مقامات و کارشناسان دیگر، تهدید موجود علیه این سد بسیار شدید است.
سد موصل در اواسط دهه ۱۹۸۰ در محلی که به عقیده کارشناسان یک محل وحشتناک برای ساخت یک سد به عرض دو مایل بوده احداث شده است.
براساس گزارش مهندسان ارتش آمریکا این سد دائما نیازمند اقدامات مهندسی فوق‌ برنامه از جمله عملیاتهای سیمان ‌ریزی دائم در پی آن است تا حفره‌های سد پر شده و استحکام سازه حفظ شود.
طی ۳۰ سال گذشته دولت عراق موفق شده این سازه را از طریق پمپاژ دایم چندین تن دوغاب حفظ کند، اما آمریکا می‌گوید هرگونه ناتوانی در انجام این کار فعاجعه‌بار خواهد بود.
برخی تحلیلگران می‌گویند: داعش برای رسیدن به هدف خود مبنی بر ایجاد یک خلافت اسلامی ترجیح می‌دهد سد را در اختیار خود قرار دهد.
رمزی مردینی تحلیلگر مستقر در واشنگتن به خبرگزاری آشوشیتدپرس گفت: در صورتیکه سد موصل در اختیار داعش باشد می‌تواند از آب به عنوان یک اهرم فشار برای ایجاد وابستگی یا یک ابزار بازدارنده استفاده کند.
در همین حال آمریکا به شدت نسبت به تصرف سد موصل توسط داعش ابراز نگرانی کرده است.
پس از انتشار گزارشهای متناقض درباره‌ وضعیت سد موصل که تحت حفاظت نیروهای امنیتی کردستان عراق(گروه پیشمرگها) بود، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این سد به دست تروریست‌های داعش افتاده است.
مایکل لاوالی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: تازه‌ترین اطلاعات حاکی از آن است که داعش به سمت سد موصل پیشروی کرده و کنترل آن را به دست گرفته است.
یک مقام آمریکایی دیگر و یک مقام عراقی آگاه تصرف این سد توسط داعش را تایید کردند.
لاوالی گفت: ما به شدت نگران این تحولات هستیم و با نیروهای امنیتی عراق و نیروهای کردستان عراق برای کاهش تهدید موجود هماهنگ هستیم.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ