خانه / آخرین اخبار / شهرام امیری کیست که اعدام شد؟ +عکس ،جرم و بیوگرافی

شهرام امیری کیست که اعدام شد؟ +عکس ،جرم و بیوگرافی

روز گذشته انتشار خبری، فضای مجازی و رسانه‌ای کشور را با پرسش‌های بی‌شماری مواجه کرد. باشگاه خبرنگاران به نقل از «بی‌بی‌سی فارسی» نوشت این رسانه به نقل از مادر شهرام امیری مدعی شده او اعدام شده است.

به گزارش روزنامه اصلاح طلب شرق، بر‌اساس این خبر، مرضیه امیری گفته یک روز قبل از اعدام پسرش، با او دیدار کرده و پسرش به او خبر داده که به‌زودی قرار است اعدام شود، همچنین اعلامیه‌ برگزاری مجلس ختم امیری منتشر شد که بر‌اساس تحقیقات محلی خبرنگار «شرق»، پنجشنبه در کرمانشاه مجلس ختمی برای امیری برگزار شده است.

 جرم شهرام امیری جاسوسان سیا جاسوسان آمریکا جاسوس اسرائیلی بیوگرافی شهرام امیری

به گزارش «باشگاه خبرنگاران»، شهرام امیری به‌دلیل جرائم امنیتی، پس از بازگشت به ایران دستگیر و روانه زندان شد، او در سال ٨٨ پس از سفر به حج ناپدید شد و سر از آمریکا درآورد. باشگاه خبرنگاران نوشته برای پیگیری جزئیات این خبر و صحت‌و‌سقم آن با مسئولان ذی‌ربط در حال تماس است.
شهرام امیری کیست؟
«شهرام امیری»، پژوهشگر و متخصص رادیو‌ایزوتوپ‌های پزشکی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر بود که در سفر حج عمره به عربستان در خرداد ۱۳۸۸ ناپدید و حدود یک سال بعد از آنکه چند کلیپ ویدئویی با سخنان متناقض از او منتشر شد، سرانجام ۲۲ تیر ۱۳۸۹ به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا رفت و سپس به ایران بازگشت. هنگام بازگشت به ایران، مقامات رسمی از جمله معاونت وقت وزارت خارجه دولت احمدی‌نژاد از او استقبال کردند. مقاماتی که در فرودگاه به استقبال امیری رفتند، حلقه گل به گردن او انداختند و برخی حتی او را قهرمان هسته‌ای لقب دادند.
محمود احمدی‌نژاد در آبان ۱۳۸۸، پنج ماه پس از ناپدیدشدن شهرام امیری در پاسخ به این سؤال که «مسئله‌ ربوده‌شدن چهار نفر از دانشمندان ایرانی از جمله شهرام امیری که بعد از رفتن به عربستان و انجام حج عمره پیدا نشده‌اند تا چه اندازه صحت دارد»، گفته بود: «این کسانی که ربوده شده‌اند، از سوی سازمان‌های اطلاعاتی وابسته به آمریکا ربوده شده‌اند. ایران اطلاعات مشخصی در‌این‌باره در اختیار دارد». شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا فروردین سال ١٣٨٩ مدعی شده بود امیری، دانشمند سازمان انرژی اتمی بوده که به آمریکا پناهنده شده است؛‌اما پیش‌از‌آن، علی‌اکبر صالحی به «فارس» گفته بود امیری نه‌تنها دانشمند هسته‌ای نیست، بلکه ارتباطی هم با سازمان انرژی اتمی ندارد.
١٧ آذر ٨٨ رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وقت وزارت خارجه به «مهر» گفته بود امیری که برای سفر حج به عربستان مشرف شده بود، از سوی ریاض به واشنگتن تحویل داده شده است. همان زمان مسئولان آمریکا اعلام کردند امیری نه‌تنها ربوده نشده، بلکه به اختیار خود به آمریکا آمده و تقاضای پناهندگی کرده است. چندی پس از انتشار اخباری مبنی بر ربایش امیری، سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، به مجله آلمانی «اشپیگل» گفت: «او در جریان یک سفر خارجی ربوده شده و یک سال را خارج از مرزهای ایران گذرانده، بعد او برگشت و حالا ما داریم از او تحقیق می‌کنیم که چه اتفاقی برایش افتاده است».
در خرداد سال ۱۳۸۹ چند پیام ویدئویی متناقض از امیری منتشر شد؛ در اولین پیام ویدئویی که صداوسیما هم آن را پخش کرد، امیری مدعی شد از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا ربوده شده است؛ اما پس‌ازآن پیام دیگری از او منتشر شد که از اقامت و تحصیل آزادانه او در آمریکا حکایت می‌کرد.

پیام ویدئویی سوم امیری با ادعای او مبنی بر فرار از چنگ ربایندگان ادامه یافت. ماجرا با پیام‌های ویدئویی بعدی دنبال می‌شد تا اینکه ایران در ۲۲ تیر اعلام کرد او با مراجعه به دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، خواستار بازگشت به ایران شده است.

همان زمان رحمانی، مسئول دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز به شبکه خبر گفت: «شهرام امیری، کارشناس ایرانی ربوده شده از سوی آمریکایی‌ها، اکنون در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن حضور دارد و به‌زودی با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران به کشورمان بازگردانده می‌شود. آزادی شهرام امیری در پی افشاگری‌های ایران علیه اقدام تروریستی دولت آمریکا و ارائه اسناد معتبر و موثق از ربایش شهرام امیری به سازمان ملل متحد و فشار افکار عمومی جهان، محقق و دولت آمریکا مجبور به عقب‌نشینی شد و نامبرده را تحویل دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا داد». هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا، در همان روز اعلام کرد: «شهرام امیری آزادانه به آمریکا آمد و آزادانه می‌تواند از آمریکا برود».
ورود قهرمانانه به ایران
امیری ۲۳ تیر ۱۳۸۹، از آمریکا خارج شد و مقامات ایرانی اعلام کردند او پنجشنبه ۲۴ تیر از طریق قطر وارد ایران خواهد شد. همان روز، واشنگتن‌پست از پرداخت پنج میلیون دلار از طرف سازمان سیا به شهرام امیری خبر داد. در بازگشت به ایران مقامات رسمی دولت احمدی‌نژاد از او استقبال کردند و حلقه گل به او اهدا شد. امیری در نشست خبری خود پس از بازگشت به ایران، روایاتی از نحوه ربایش خود ارائه داد و حتی به ایرنا گفت: «پیشنهادات مالی مقامات آمریکایی را نپذیرفته و با وجود فشار، با آنان همکاری نکردم».

او همچنین چند روز پس از آزادی، در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حاضر شد و به تشریح وضعیتش در آمریکا پرداخت؛ اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد. همان زمان برخی رسانه‌ها مدعی شدند امیری مدتی پس از ورود به ایران بازداشت و پس از ۲۰ ماه، در خرداد ۱۳۹۱ به ۱۰ سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شد؛ حال رسانه‌های خارجی از اعدام او خبر می‌دهند. باید منتظر اظهار نظر رسمی مقامات قضائی کشور ماند تا ماجرا روشن شود، اگر خبر اعدام امیری صحت داشته باشد شاید بزرگ‌ترین ابهام ماجرا، چرایی قهرمان‌سازی از او از سوی مقامات رسمی دولت احمدی‌نژاد است.

***انتشار ویدئوهای ضد و نقیض از شهرام امیری

در تیرماه ۱۳۸۹، اوایل افشای این ماجرا، از “شهرام امیری” چند ویدئوی متناقض منتشر شد. در یکی از ویدئوها، “شهرام امیری” مدعی شد که توسط آمریکایی‌ها و عربستانی‌ها ربوده شده اما موفق شده که از دست آنان فرار کند.

امیری در این ویدئو گفت: “ربایندگان، من را به خانه‌ای در نقطه نامعلومی در عربستان بردند و در این خانه به من داروی بیهوشی تزریق کردند و وقتی به هوش آمدم، در یک هواپیمای پهن‌پیکر عازم آمریکا بودم.”

در همان زمان، یک ویدئوی دیگر از امیری منتشر شد که در این ویدئو گفته بود؛ پژوهشگر فیزیک بهداشت است و در زمینه حفاظت در برابر اشعه تحقیق می‌کند و به منظور ادامه تحصیل و گرفتن درجه دکترا در همین رشته به ایالات متحده آمده است و در نظر دارد پس از پایان تحصیلات خود، “اگر امکان بازگشت در امنیت” وجود داشته باشد، نتیجه کار خود را در اختیار ایرانیان و سایرین قرار دهد.

“هیلاری کلینتون” وزیر وقت امور خارجه آمریکا گفته بود که شهرام امیری به میل خود به این کشور سفر کرده و پس از زندگی آزادانه در این کشور، به اختیار خود می‌توانسته ایالات متحده را ترک کند که شهرام امیری، این موضوع را در بدو ورود به ایران تکذیب کرد.

در زمان بازگشت به ایران نیز “امیری” مدعی می‌شود که به او پیشنهاد پرداخت پولی معادل ۱۰ تا ۵۰ میلیون دلار داده شده بود که وی این پیشنهاد را رد کرده و به کشور بازگشته است. وی در این زمینه عنوان داشت: «از روز اول در تلاش برای تطمیع من بودند و حتی عنوان کردند که در ازای یک مصاحبه ۱۰ دقیقه‌ای با سی‌ ان‌ ان که طی آن عنوان شود پناهنده شده‌ام و به خواست خود به آمریکا رفته‌ام، ۱۰ میلیون دلار در اختیارم قرار می‌دهند. یک تلفن نیز در اختیار من قرار داده بودند و اعلام کردند که اگر از رفتن به ایران منصرف شوم، تا ۵۰ میلیون دلار نیز به من خواهند داد و گفتند نیازی نیست هیچ مصاحبه‌ای انجام دهی، ما شما را به هر کشور اروپایی که بخواهی منتقل می‌کنیم و تحت حمایت مالی و سازمانی خود قرار می‌دهیم.

**شهرام امیری اطلاعات طبقه‌بندی شده را به قیمت ۵ میلیون دلار فروخته است

یکی از روزنامه‌های آمریکایی در ارتباط با فعالیت‌های امیری در خارج از کشور، به فروش اطلاعات طبقه‌بندی‌شده از سوی او به آمریکا اذعان کرده است. در سال ۲۰۰۹ میلادی، روزنامه آمریکایی “واشنگتن پست” نوشت: شهرام امیری، «دانشمند هسته‌ای» ایران، با دریافت بیش از پنج میلیون دلار، «اطلاعات مفیدی» در اختیار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) قرار داده است.

به نوشته روزنامه واشنگتن‌‌پست، شهرام امیری، اجباری برای بازگرداندن این پول ندارد ولی به دلیل تحریم‌های مالی‌ که علیه ایران اعمال شده است، امکان دسترسی به این پول را نخواهد داشت.

واشنگتن‌پست به نقل از مقامات آمریکایی، در مورد بازگشت شهرام امیری به ایران مدعی شد که وی نگران خانواده‌اش بود و می‌ترسید که به خانواده‌اش آسیب برسد. این روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات آمریکایی افزود: “هم‌اکنون ما اطلاعات امیری را در اختیار داریم و ایرانی‌ها خود او را.”

اما پس از تحقیقات میدانی در داخل کشور درباره عملکرد “شهرام امیری”، مشخص شد که وی اطلاعات محرمانه را به آمریکا فروخته است. حجت‌الاسلام والمسلمین “غلامحسین محسنی اژه‌ای” سخنگوی قوه قضائیه، اخیراً در نشست خبری خود با رسانه‌ها اعلام کرد که “شهرام امیری” به جرم جاسوسی برای شیطان بزرگ امریکا اعدام شد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: البته دروغی از سوی خانواده این شخص مطرح شده بود مبنی بر اینکه شهرام امیری تنها به ۱۰ سال زندان و تبعید محکوم شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: این شخص با حضور وکیل در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شد، سپس اعتراض به حکم پرونده با وسواس خاصی در دیوان عالی کشور بررسی و نهایتاً حکم اعدام تأیید شد.

حالا معلوم نیست چرا تمام شبکه ها و رسانه های ضد ایرانی باهم دلواپس شهرام امیری شده اند؟

ولی هنگام ترور دانشمندان هسته ای ایران همه با هم سکوت کرده بودند؟؟؟؟؟

یک نظر ثبت شده

 1. به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
  هیچ می‌دونین که چرا شهرام امیری در آمریکا از آیه قرآنی “و مکرو و مکر الله ان الله خیر الماکرین” استفاده کرد؟
  می‌دونید ربطش چی بود؟
  اینا (شیطان بزرگ و دار و دسته کافرش, طبق عقاید تئوسوفی) اعتقاد دارند که “خداوند” بد و دروغ‌گو هست و این شیطان هست که راستگو و درستکار و عادل هست!
  اینا به صورت واقعی دشمن خدا هستند
  این آیه رو هم به کنایه به خدا و خداپرستان (مسلمانان) گفته‌اند که بگویند که دیدید مکر ما از مکر خدا پیشی گرفته و ما شما و خدای شما رو فریب داده‌ایم!؟
  در روایتی هست که پیامبر درباره آخرالزمان (حیف منبعش الان یادم نیست) فرموده‌اند که “رومیان می‌گویند که تا به با حال مسلمانان می‌جنگیدیم, اکنون با “خدا” خواهیم جنگید!”
  اما ما دیدیم که خداوند واقعا چطور به اونها نیرنگ (مکر) خوب زد!
  دیدیم که چطور آقا شهرام رسوا شده و اعدام شد و رفت دوزخ!
  در پاسخ به اونها, خداوند می‌فرماید :
  وَقَدْ مَکَرُوا مَکْرَهُمْ وَعِندَ اللَّهِ مَکْرُهُمْ وَإِن کَانَ مَکْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُ ﴿ابراهیم: ۴۶﴾
  و نیرنگ زدند و خدا هم نیرنگ زد! و “نزد خدا بود نیرنگشان!!!” هر چند که از نیرنگشان کوه‌ها به لرزه می‌افتادند.
  فَسُبْحَانَ الَّذِی بِیَدِهِ مَلَکُوتُ کُلِّ شَیْءٍ وَإِلَیْهِ تُرْجَعُونَ ﴿یس: ٨٣﴾
  پس منزه است کسی که به دست اوست فرمانروایی “هر چیزی” و به سوی باز می‌گردند.
  أَلَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِأَصْحَابِ الْفِیلِ [١٠۵:١]
  آیا ندیدی که پروردگارت با اصحاب فیل چه کرد!؟
  أَلَمْ یَجْعَلْ کَیْدَهُمْ فِی تَضْلِیلٍ [١٠۵:٢]
  آیا نیرنگشان را بر باد نداد!؟؟؟

  بله شهرام‌خان! خودت رو فروختی به بیگانگان و شیطان, آخرش چی شد!؟ الان کجایی عمو!؟ هم به ذلت و خواری افتادی و آبروی خودت و خانواده‌ات رو بردی, و نشون دادی که الکی به اونها ابراز عشق کردی, و آخرش هم به تو ثابت شد که “و مکرو و مکر الله ان الله خیرالماکرین!”

  کَمَثَلِ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ قَرِیبًا ۖ ذَاقُوا وَبَالَ أَمْرِهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ [۵٩:١۵]
  همانند کسانی نزدیک که پیش از این بودند, سرانجام کارشان را چشیدند و و شکنجه‌ای دردناک دارند.
  کَمَثَلِ الشَّیْطَانِ إِذْ قَالَ لِلْإِنسَانِ اکْفُرْ فَلَمَّا کَفَرَ قَالَ إِنِّی بَرِیءٌ مِّنکَ إِنِّی أَخَافُ اللَّهَ رَبَّ الْعَالَمِینَ [۵٩:١۶]
  همانند شیطان که به انسان گفت: “کفر بورز” پس چون کفر ورزید, گفت: “من از تو بیزارم, من از خداوند, پروردگار جهانیان می‌ترسم!!!”
  فَکَانَ عَاقِبَتَهُمَا أَنَّهُمَا فِی النَّارِ خَالِدَیْنِ فِیهَا ۚ وَذَٰلِکَ جَزَاءُ الظَّالِمِینَ [۵٩:١٧]
  پس سرانجام هر دو, این شد که جاودانه در آتش باشند, و این است سزای ستمگران.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*