خانه / آخرین اخبار / چرا حق کمیسیون مشاوران املاک برای رهن و اجاره اینقدر بالاست؟

چرا حق کمیسیون مشاوران املاک برای رهن و اجاره اینقدر بالاست؟

مشاوران املاک تهران، هنگام محاسبه کمیسیون خود برای یک معامله رهن و اجاره، اول مبلغ رهن را به نسبت صدی، سه به اجاره ماهانه تبدیل می کنند و سپس از هریک از طرفین، یک چهارم مبلغ اجاره ماهانه را به عنوان حق الزحمه (کمیسیون) دریافت می کنند. مشخص است که نرخ تبدیل صدی سه که به معنای بازدهی سالانه ۳۶ درصد است بالاست.

طی سالیان گذشته، نظام بازار، به تدریج، نرخ تبدیل ودیعه رهن به اجاره را تعدیل کرده است؛ برای مثال اگر شخصی برای اجاره دادن ملک خود که رهن کامل آن ۱۰۰ میلیون تومان می ارزد، به مشاور املاک مراجعه کرده و درخواست اجاره دادن ملکش را با اجاره ماهانه ۳ میلیون تومان داشته باشد مشاور املاک به او خواهد گفت که اجاره ماهانه ملکش، حدود ۲ میلیون تومان می‌ارزد.

بنابراین نظام بازار به‌صورت غیردستوری، تعدیل نرخ را بین موجر و مستاجر با نسبت صدی، دو انجام داده است.

اما نکته اینجاست که همین مشاور املاک، برای محاسبه کمیسیون خود کماکان هر صدهزار تومان رهن مسکن را با سه هزار تومان اجاره ماهانه، معادل سازی می کنند.بر این اساس می بایست برای محاسبه حق الزحمه مشاوران املاک، مبلغ رهن، به صدی دو کاهش یابد.

البته بدیهی است که این مسئله خوشاید مشاوران املاک نخواهد بود اما علم اقتصاد با کسی تعارف ندارد!

نکته ای که جای تامل دارد این است که در صورت ابلاغ کاهش نرخ تبدیل رهن مسکن و به تبع محدود کردن منافع مشاوران املاک، این تصور به موجران القاء خواهد شد که اجاره ملکشان با کاهش مواجه شده است و این مسئله می تواند با تحریک موجرین، منجر به زیان مستاجران شود. باید توجه داشت که منافع موجر، مستاجر و دلال در یک راستا نیست.
نکته ای که بدیهی است این است که مشاوران املاک با رفتاری دوگانه، برای محاسبه حق الزحمه خود، نرخ تبدیل رهن به اجاره را بیش از نظام بازار، ارزش گذاری می کنند.

***

این انتقادات با واکنش بنگاه‌های املاک مواجه شده و آنها بر این مسئله تاکید می‌کنند که نحوه محاسبه حق‌الزحمه معاملات رهن و اجاره قانونی است.

اما یکی از مقامات اتحادیه مشاوران ملاک در این‌باره به تسنیم، گفت: در زمان وزارت علی نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی این بحث مطرح شد که مبنای محاسبه صدی، سه به صدی دو کاهش یابد.

وی افزود:‌ اما اقتصاددانان با این کار مخالفت کردند و گفتند این عدد مانند عدد پی است و اگر انجام شود تمام محاسبات اقتصادی را بهم می‌ریزد.

وی با یادآوری این‌که عدد ۳ برای ۱۰۰۰ تومان مربوط به خیلی سال پیش است، تاکید کرد:‌چنانچه قرار باشد این عدد تغییر کند باید یک مقام خیلی بالای دولتی در این باره تصمیم‌گیری کند. دریافت یک چهارم اجاربه و رهن از مستاجر و موجر مصوبه کمیسیون نظارت است.

وی در عین حال گفت: در برخی شهرستان‌ها رقم دریافتی بابت معاملات رهن و اجاره از یک چهارم نیز بالاتر است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*