خانه / بازار / ماجرای توقف تولید رنو تندر پلاس و پارس تندر در ایران چیست؟

ماجرای توقف تولید رنو تندر پلاس و پارس تندر در ایران چیست؟

با حذف شدن خودروهای تندر۹۰ و تندرپلاس از خط تولید ایران خودرو مشخص نیست سرنوشت ثبت نام کنندگان این محصولات چه خواهد شد.

گویا ماجرای همکاری رنو و ایران خودرو بیخ پیدا کرده و با نزدیک شدن به موعد تحریم‌ها به نظر پایان دوره تولید رنو در ایران خودرو فرارسیده است.

براساس اطلاعات دریافتی از شرکت ایران خودرو، محصولات گروه رنو پس از ۱۱ سال تولید در این شرکت بدلیل عدم رعایت استانداردهای ۸۵ گانه جدید خودرویی از چرخه تولید حذف شده‌اند.

مدیر عامل رنو پارس نیز چند ماه پیش با تأکید بر اینکه ال۹۰ و ساندرو نمی‌توانند در گیربکس و موتور استانداردهای جدید را پاس کنند، گفت: وقتی خودرویی نمی‌تواند طبق استانداردها حرکت کند باید به قوانین احترام گذاشته و تولیدش متوقف شود. وی اضافه کرد: با توقف تولید محصولات فعلی رنوپارس در ایران، شرکا و هیات مدیره این شرکت باید تصمیم بگیرند که آینده این شرکت در ایران چه خواهد شد. آیا فعالیت آن متوقف می‌شود یا اینکه در زمینه تولید محصولات جدید با استانداردهای جدید متمرکز خواهد شد.

وی در خصوص بازگشت تحریم ها با دستور ترامپ گفت: با توجه به اینکه رنو ۱۶۰ هزار دستگاه خودرو در ایران تولید می کند، قطعا در حوزه تحریم در زمان مشخص خود تصمیم خواهد گرفت، اما نکته حائز اهمیت آن است که در تحریم قبلی نیز رنو وکلای خود را برای مذاکره در مجامع قضایی اعزام کرد و به صراحت اعلام نمود که صنعت خودرو ربطی به تحریم ها ندارد و اگر مواد اولیه ای، مصرف مشکوک یا دوگانه داشته باشد می تواند جایگزین شود اما در تحریم های جدید در زمان خودش اظهارنظر خواهیم کرد.

همچنین تولید پارس تندر از ۹۵۱ دستگاه در اردیبهشت ۹۶ به صفر دستگاه در اردیبهشت ۹۷ رسیده است. 

***

البته سایت عصر ایران (حامی دولت روحانی) در مطلبی مدعی شده که این خبر صحت نداشته و طبق برنامه ریزی سالانه، تولید محصولات رنو شامل تندر ۹۰ معمولی و فیس لیفت و همچنین وانت تندر در خطوط تولید ایران خودرو انجام می شود و درحال حاضر نیز ادامه دارد.

سایت عصرایارن مدعی شده است که تا روز نوزدهم تیرماه ۹۷ تعداد پنج هزار و ۴۶۵ دستگاه خودرو خانواده تندر تولید شده شده است. برنامه تولید روزانه خانواده تندر در ایران خودرو تعداد ۸۰ دستگاه است که درحال حاضر نیز تقریبا همین تعداد تولید و عرضه می شود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*