خانه / بورس و سهام / این هفته در بازار بورس چه گذشت؟ / پیش بینی هفته آینده بازار سهام

این هفته در بازار بورس چه گذشت؟ / پیش بینی هفته آینده بازار سهام

گروه پتروشيمي اما با توجه به تعديلات قيمتي كه پس از بازگشايي تجربه كرده  مي توانند در كانون توجه قرار گيرد. گروه فلزي و معدني در مقابل معاملات پرنوساني را تجربه خواهند كرد و از شانس زيادي براي صعود برخوردار نيستند.

همانطور که انتظار می رفت، معاملات پر نوسانی را در گروه های مختلف در طول این هفته شاهد بودیم و بازگشت نمادهای پتروشیمی نیز فشار محسوسی را بر شاخص های بورسی وارد ساخت.

روز ابتدایی این هفته با اقبال سرمایه گذاران به ویژه به گروه های بزرگ بازار همراه بود و رونق معاملات در تعداد محسوسی از نمادها در گروه های پالایشی، بانکی، خودرویی، پتروشیمی، مخابرات و سرمایه گذاری شاخص های اصلی بازار را با رشدی نسبی مواجه ساخت.

اما بار دیگر از روز یکشنبه روند رو به افول بازار آغاز گردید و این سیر تا روز سه شنبه نیز ادامه یافت. روز یکشنبه تقریبا تمام گروه های بزرگ و کوچک بازار به جز برخی تک سهم ها در صنایع مختلف، روندی نزولی تجربه کردند.

در روز میانی هفته این روند شدت گرفت و به تبع سقوط حداکثری ارزش سهام در بیشتر نمادهای معاملاتی به خصوص در نمادهای بانک و سرمایه گذاری و سایر نمادهای مالی، فلزی، شیمیایی، نفتی و دارویی، شاخص ها ریزشی سنگین را تجربه کردند.

این روند در روز سه شنبه کمی تعدیل شد و بار دیگر سرمایه گذاران به تعداد ملموسی از نمادهای بانکی، سرمایه گذاری، نفتی، دارویی و تک سهم های دیگر در بسیاری از گروه ها روی خوش نشان دادند اما بازگشایی تعداد ملموسی از نمادهای پتروشیمی و عرضه های سنگین در هلدینگ های سرمایه گذاری این صنعت بار دیگر شاخص های اصلی بازار را به قهقرا کشاند.

این روند در ابتدای معاملات روز چهارشنبه نیز تکرار شد اما در نهایت بهبود معاملات در گروه پتروشیمی و رونق بیش از پیش در دیگر گروه ها به ویژه بانکی و سرمایه گذاری، نفتی و خودروسازی و ساختمانی در ادامه ساعت بازار منجر به ثبت عملکرد مثبت شاخص های بورسی و فرابورسی شد.

ادامه روند بازگشایی نمادهای پتروشیمی:

بازگشت نمادهای پتروشیمی به تبع انتشار گزارشات پیش بینی درآمدی سال آینده و شفاف سازی در این هفته نیز ادامه یافت. در طول هفته شاهد بازگشت 9 نماد پتروشیمی و 3 نماد در گروه چند رشته ای صنعتی بودیم. شایان ذکر است که پتروشیمی خارک نیز گزارش پیش بینی درآمدی خود را منتشر ساخت اما سهام این شرکت در آخرین روز معاملاتیهفته کشف قیمت نشد. تعدیل منفی درآمد هر سهم نمادهای پتروشیمی برای سال آینده نسبت به پیش بینی درآمدی سال 92 تحت تاثیر افزایش نرخ خوراک گازی بدین ترتیب بوده است:

پتروشیمی آبادان 11% ، پتروشیمی جم 9% ، پتروشیمی شیراز 0% ، پتروشیمی کرمانشاه 17% ،پتروشیمی پردیس 12% ،پتروشیمی فن آوران 30% ، پتروشیمی خراسان 16%، پتروشیمی زاگرس 28% و پتروشیمی خارک 37 % .

همچنین پتروشیمی امیرکبیر در اطلاعیه شفاف سازی خوداعلام کرده که عمده مصرف خوراک این شرکت شامل ترکیبی از خوراک مایع و درصد کمی از خوراک گازی بوده و بنابراین افزایش نرخ خوراک گازی تاثیر منفی با اهمیتی در سود شرکت نخواهد داشت. سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نیز در شفاف سازی خود اعلام کرد که همانطور که از اجزاء بودجه ارائه شده توسط شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری قابل مشاهده است در صورتی که نرخ تعیین شده گاز از سال 1393 برای شرکت ها اجرایی شود، با توجه به شناسایی سود 1392 شرکت های سرمایه پذیر در بودجه سال مالی منتهی به پایان شهریور ماه سال 92 و با توجه به عدم تغییر بودجه شرکت های سرمایه پذیر برای سال مالی 92، تغییر با اهمیتی در بودجه ارائه شده این شرکت اتفاق نخواهد افتاد.

در عین حال تعیین بخشی از بودجه منوط به تقسیم سود شرکت های سرمایه پذیر در مجامع این شرکت ها خواهد بود. اما در صورتی که نرخ تعیین شده عطف به ماسبق شود و به سال مالی منتهی به 29 اسفند 92 تسری یابد، اعلام پیش بینی سود شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری مستلزم اعلام سود جدید توسط شرکت های سرمایه پذیر برای سال مالی مذکور آن شرکت ها خواهد بود. سرمایه گذاری غدیر نیز در اطلاعیه خود اظهار داشت که با توجه به تغییرات اعلام شده در بودجه 1393،09،30 شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان که ناشی از افزایش نرخ خوراک بوده است، پیش بینی سود هر سهم سال 93 این شرکت از 1،300ریال به 1،220 ریال کاهش یافته است. همچنین با توجه به ابطال مزایده برگزار شده توسط فروشنده بلوک حدود 40 درصدی سهام شرکت پتروشیمی پارس به اطلاع می رساند، خرید این بلوک برای گروه غدیر از طریق انجام مذاکره در حال پیگیری می باشد. همچنین نماد گروه سرمایه گذاری توسعه ملی نیز با تعدیل مثبت درآمدی به میزان 4 درصد به چرخه معاملات بازگشت.

اصلاح دستورالعمل معاملات اعتباری کارگزاران:

در اواخر هفته خبر رسید که هیات رئیسه سازمان بورس دستورالعمل معاملات اعتباری کارگزارانرا مورد بازنگری قرار داده است. بر طبق تغییرات ایجاد شده در این دستورالعمل، کارگزاران دارای رتبه الف و ب که سابقه تخلفاتی با اهمیت (براساس دستورالعمل معاملات اعتباری و الزامات کفایت سرمایه) نداشته باشند، می توانند تا سقف 5 برابر حقوق صاحبان سهام شرکت کارگزاری، به اشخاص حقوقی با سرمایه ثبت و پرداخت شده بیشتر یا مساوی 10 میلیارد ریال اعتبار تخصیص دهنـد. همچنین کارگزاران الف و ب واجد شرایط فوق حداکثر مجازند تا سقف 10 درصد حقوق صاحبان سهام شرکت کارگزاری، به مشتریان حقیقی و مشتریان حقوقی با سرمایه ثبت و پرداخت شده کمتر از 10 میلیارد ریال اعتبار اختصاص دهنـد.

موافقت با افزایش سرمایه ایران خودرو:

روز شنبه رئیس اداره نظارت بر ثبت و انتشار اوراق بهادار سرمایه ای سازمان بورس اعلام کرد که سازمان مجوز افزایش سرمایه 60 درصدی ایران خودرو را صادر کرده است. بر این اساس قرار است سرمایه ایران خودرو سرمایه خودرا از 9600 میلیارد تومان به 15300 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی افزایش یابد. گفتنی است که نماد این شرکت در آخرین روز معاملاتی این هفته نیز با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم متوقف گردید.

عرضه بلوک 17 درصدی هلدینگ خلیج فارس:

روز یکشنبه در حالی که بر طبق اطلاعیه سازمان خصوصی سازی و همچنین اعلام مدیریت بازار بورس قرار بود عرضه بلوک 17 درصدی صنايع پتروشيمي خليج فارسروز جاری صورت بگیرد، خریداری برای این بلوک در یافت نشد و عرضه مذکور به نتیجه نرسید.

آخرین تصمیمات هیات واگذاری:

در آخرین جلسه هیات واگذاری پیرامون واگذاری برخی شرکت های دولتی تصمیم گیری شده است. بر این اساس قیمت پایه و شرایط واگذاری 49 درصد سهام شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه شهید عباسپور و 100 درصد سهام شرکت تولید نیروی برق سبز منجیل از طریق فرابورس و 100 درصد ارزش نیروگاه کنگان ،100 درصد سهام شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور و 80 درصد سهام شرکت مادر تخصصی پالایش و پژوهش خوناز طریق مزایده به تصویب رسیده است.

پیش بینی هفته آینده:

با توجه به نزديك تر شدن بيش از پيش به تعطيلات سال نو و عدم وجود رويدادهاي قابل توجه  اقتصادي در هفته پيش رو، باز هم معاملاتي نه چندان پر رونق از حيث حجم و ارزش به صورت عادي براي بورس تهران پيش بيني مي شود. روند بهبود نسبي بازار در پايان هفته تحت تاثير رواني اقدامات حمايتي از جمله بازنگري در دستورالعمكل معاملات اعتباري كارگزاران در اويل هفته آتي نيز متصور است اما در ادامه باز هم بايد شاهد معاملاتي مبهم در بسياري از گروه ها بود. صنايع كوچك بازار در برهه كنوني به شدت نظاره گر روند گروه هاي بزرگ هستند و بنابراين نمي توان انتظار عملكرد با ثبات در اين صنايع را داشت. سير صعودي گروه بانكي و سرمايه گذاري حداكثر تا اوسط هفته مي تواند پابرجا بماند. گروه پتروشيمي اما با توجه به تعديلات قيمتي كه پس از بازگشايي تجربه كرده  مي توانند در كانون توجه قرار گيرد. گروه فلزي و معدني در مقابل معاملات پرنوساني را تجربه خواهند كرد و از شانس زيادي براي صعود برخوردار نيستند. براي گروه پالايشي نيز معاملات متعادلي پيش بيني مي شود. نمادهاي خودروسازي نيز در نهايت نمي توانند سير صعودي با ثباتي را تجربه كنند و خطر ريزش ارزش سهام در اين گروه از اواسط هفته وجود دارد. همچنين مي توان روندي زو به رشد را براي نمادهاي ساختماني در روزهاي ابتدايي هفته متصور بود.

نمابورس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*