خانه / بازار / مقایسه درآمد خانوار و قیمت خودرو در کشورهای مختلف

مقایسه درآمد خانوار و قیمت خودرو در کشورهای مختلف

در بسیاری از کشورها یک خانوار می‌تواند با درآمد یک سال خود اقدام به خرید یک خودروی نو در سطح متوسط کند.
خرید خودرو به عنوان یکی از نیازهای اساسی خانوار همواره مورد توجه سرپرستان و سیاستگذاران جوامع بوده است و همین امر شرکت‌های خودروسازی را بر آن داشته است که تا حد ممکن از هزینه‌های خود کاسته و قیمت خودروهای خود را کاهش دهند.

مجله خودرو قیمت خودرو حقوق کارگران در سایر کشورها حقوق کارگران ایرانی

بر این اساس متوسط قیمت خودرو در کشورهای مختلف به گونه‌ای است که تلاش شده است، خانوار با سطح درآمد متوسط در کشورها، بتوانند با حدود یک سال درآمد خود اقدام به خرید خودروی نو با سطح کیفی متوسط کنند.

در ایران با احتساب متوسط درآمد حدود ۱.۲ میلیون تومان برای خانوار و اینکه ارزان ترین خودروی موجود در کشور بیش از ۲۱ میلیون تومان در بازار قیمت دارد، می‌توان به این نتیجه رسید، در صورتی که خانوار ایرانی نیاز به خرید خودرو داشته باشد، باید درآمد ۱۸ ماه خود را برای خرید ارزان‌ترین خودروی کشور پس انداز و صرف کند.

در ایالات متحده آمریکا درآمد متوسط قابل تصرف خانوارهای آمریکایی بالغ بر سالانه ۳۹ هزار و ۵۳۱ دلار ارزیابی شده است و درآمد سرانه نیز در این کشور ۲۷ هزار و ۳۱۹ دلار محاسبه شده است، متوسط قیمت خودرو در این کشور نیز ۳۲ هزار و ۸۶ دلار اعلام شده است، در نتیجه خانوارهای آمریکایی می‌توانند با درآمد ۱۰ ماه خود اقدام به خرید خودرو در این کشور کنند.

بنا به اعلام دفتر آمار ملی انگلیس متوسط درآمد خانوارها در این کشور ۴۰ هزار پوند ارزیابی شده است و در آمد سرانه افراد در این کشور نیز ۲۷ هزار پوند است. با در نظر گرفتن متوسط قیمت ۲۹ هزار پوندی خودرو در این کشور هر خانوار می‌تواند تنها با درآمد ۹ ماه خود اقدام به خرید یک خودروی صفر کند.

در فرانسه درآمد متوسط خانوار بالغ بر ۲۹ هزار و ۵۷۷ دلار ارزیابی شده است و متوسط قیمت خودرو در این کشور حدود ۳۰ هزار دلار است که به این تزتیب هر خانوار می تواند با درآمد یک سال (۱۲ ماه) خود اقدام به خرید یک خودروی صفر متوسط کند.

یکی از معیارهای اصلی قیمت گذاری خودرو در کشورها میزان دستمزد ارائه شده به کارگران خودروسازی است و هزینه نیروی انسانی همواره یکی از مواردی بوده است که توسط شرکت های بزرگ خودروسازی جهان در قیمت گذاری خودرو مورد توجه قرار داشته است .

دستمزد کارگران در کشورهای فوق الذکر به نسبت دستمزد کارگران در ایران به مراتب بالاتر است با این وجود نسبت قیمت خودروها به دستمزدهای ارائه شده در این کشورها در مقایسه با ایران بسیار منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

سجاد زمانی علیشاه / فارس

یک نظر ثبت شده

  1. سلام
    حداقل وقتی زحمت میکشی یه مقاله می نویسی به این نکته هم اشاره کن که که ۳۰ هزار دلار بابت چه ماشینی میدن و ما بابت چه ماشینی
    ماشین ۳۰ هزار دلاری اونا در ایران بالای ۲۵۰ میلیون اینجا هستش یعنی یه خودرو با کیفیت اونا رو اینجا جز افراد معدود هیچکسی در طول عمرش هم نمی تونی سوار بشه

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*