خانه / بورس و سهام / افزایش بی‌منطق قیمت فلز سرخ

افزایش بی‌منطق قیمت فلز سرخ

روز گذشته در حالی قیمت پایه مس در بورس کالای ایران با افزایش بیش از 300 تومانی در هر کیلو مواجه شد که علاوه بر پایین بودن سهم تقاضا کارشناسان تصور می‌کردند به دلیل ریزش قیمت این فلز سرخ روز جمعه گذشته در بورس لندن و رسیدن آن به زیر 7 هزار دلار، معاملات هفته جاری مس در بورس کالا هم با افت قیمت مواجه شود.

به گفته کارشناسان حوزه فلزات پایه، این روند صعودی به دلیل نوسان‌های مثبت نرخ ارز و رشد میانگین هفتگی قیمت این محصول در بورس جهانی لندن بوده، اما این در حالی است که این فلز سرخ طی هفته گذشته در بازارهای جهانی نوسان‌های رو به پایین زیادی را تجربه کرده است. از طرفی در بازارهای داخلی نیز همچنان رکود در معاملات ادامه دارد، به‌طوری که روز گذشته در مبادلات بورس کالا تقاضا همچنان کمتر از میزان عرضه بود.
فعالان بازار معتقدند اگر معامله‌گران به دنبال جبران زیان‌های مالی خود هستند بهتر است دست روی دست نگذارند و با افزایش تقاضا، به بازار این محصولات رونق بخشند و نگذارند در این میان واسطه‌گرها تعیین‌کننده قیمت‌ها باشند. همان طور که از میزان عرضه‌های مس در بورس کالا مشخص است با کمبود این فلز در بازار داخلی مواجه نیستیم، بر این اساس نباید گذاشت که دلالان از این موقعیت سوءاستفاده کنند، چرا که آنها هر زمان که رکود در بازار داخلی طولانی می‌شود فرصت را غنیمت شمرده و معاملات را به سود خود تغییر می‌دهند. از طرفی به عقیده کارشناسان آنچه از روند بازارهای جهانی پیداست افت و خیز قیمت مس تا پایان شهریورماه ادامه خواهد داشت.
به این ترتیب روز گذشته 9 شهریورماه، بیش از 8 هزار تن انواع محصولات مسی در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران عرضه شد که در این میان شرکت ملی صنایع مس ایران چهار هزار تن مس کاتد را راهی تالار معاملات کرد. این شرکت همچنین 3500 تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به33 هزار تن انواع مس کم عیار، 100 تن سولفور مولیبدن و 12 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، 270 تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در این تالار به فروش رسید. همچنین در گروه آلومینیوم نیز، 2930 تن انواع شمش آلیاژی شرکت آلومینیوم ایران راهی تالار محصولات صنعتی و معدنی شد.
بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت 21 هزار و 346 تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش 309 تومانی را تجربه کرده است. کل عرضه این محصول چهار هزار تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا 900 تن بوده است.
همچنین مفتول مس اين شرکت نیز با قیمت 22 هزار و 12 تومان معامله شد که نسبت به آخرین عرضه، رشد 312 تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول 3 هزار و 500 تن بود، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار 660 تن از این محصول بودند.
مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت پایه 19 هزار و 606 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته با افزایش 312 تومانی در هر کیلو مواجه شد. کل عرضه برای این محصول 270 تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد.
از طرفی مس در بازار آزاد نیز هم‌اکنون با قیمت 23 هزار و 400 تومان در هر کیلو معامله شد که نسبت به روز شنبه رشد 100 تومانی در هر کیلو داشته است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*