خانه / سیاسی / در ازای ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار چه امتیازی واگذار شد؟

در ازای ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار چه امتیازی واگذار شد؟

اگر توافق موقت جدیدی انجام شده باشد، در ازای ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار پرداختی از سوی امریکا، ایران چه امتیازی واگذار کرده است.

مذاکرات وین جزییات مذاکرات وین

سایت ایران هسته‌ای نوشت: نشانه ها حکایت از آن دارد که مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ تمدید شده است.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلستان غروب روز دوشنبه اعلام کرد که ایران و گروه ۱+۵ مذاکرات خود را برای ۷ ماه دیگر تمدید کرده اند.

هاموند گفت که مذاکرات تا روز ۱۰ تیر ۱۳۹۴ (اول ژوئیه ۲۰۱۵) تمدید شده است.

همچنین گفته شده است که ایران ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار دیگر از دارایی های مسدود شده خود را دریافت خواهد کرد.

هنوز هیچ یک از مقام های رسمی ایران این موضوع را تایید نکرده اند اما ابهامات قابل توجهی در آنچه وزیر خارجه انگلستان اعلام کرده وجود دارد.

۱- نخستین ابهام این است که آیا دو طرف بر سر یک چارچوب سیاسی تفاهم کرده اند یا نه. نشانه ها حکایت از آن دارد که چنین تفاهمی انجام نشده و تا ماه مارس (اسفند) به تاخیر افتاده است.

۲- ابهام دوم این است که آیا توافق موقت جدیدی انجام شده است؟ اگر توافق موقت جدیدی انجام شده باشد، در ازای ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار پرداختی از سوی امریکا، ایران چه امتیازی واگذار کرده است. گفته می شود که ممکن است ایران از دست رفتن بخشی از ذخیره اورانیوم ۵ درصد خود را که حدود ۸۳۰۰ کیلوگرم است، پذیرفته باشد.

۳- ابهام دیگر این است که آیا دو طرف یک دورنما را مورد تفاهم قرار داده اند یا در واقع مذاکرات رها شده است؟

۴- چهارمین ابهام این است که زمان بندی های آینده چگونه مورد تفاهم واقع شده است و مذاکرات چگونه و کجا و با چه دستور کاری از سر گرفته خواهد شد؟

۵- ابهام پنجم در این باره است که آخرین موضع طرفین درباره موضوعات کلیدی بویژه جدول زمانی لغو تحریم ها و ظرفیت غنی سازی چه بوده است؟

۶- ابهام آخر این است که دو طرف این مسئله حقوقی در متن توافق ژنو را که می گوید گام آخر باید قبل از اینکه یک سال از آغاز توافق بگذرد، اجرا شود، چگونه حل کرده اند؟ آیا دستکاری در توافق ژنو انجام شده است؟

منبع :جهان نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*