خانه / بورس و سهام / پتروشیمی غدیر «شغدیر» ۱۳۰ میلیارد تومانی و بررسی آخرین وضعیت

پتروشیمی غدیر «شغدیر» ۱۳۰ میلیارد تومانی و بررسی آخرین وضعیت

پتروشیمی غدیر عصر روز دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ماه سال جاری میزبان گروهی از فعالان بازار سهام،کارگزاران، مدیران نهادهای مالی و تحلیل گران بازار سهام بود.
این نشست که به منظور معرفی پتانسیل های «شغدیر» در آستانه عرضه اولیه سهام آن در فرابورس ایران برگزار شده بود، با استقبال قابل اعتنای جامعه سهامداری و فعالان بازار سرمایه مواجه شد.

گل سرسبد تاپیکو به بازار عرضه می شود

مسعود سعیدی طاهری، مدیر عامل پتروشمی غدیر در جلسه معارفه این شرکت، ضمن حمایت از عملکرد این برند در صنعت پلیمری، در جمع فعالان بازار و اصحاب رسانه به تشریح وضعیت و برنامه های شرکت پرداخت و عنوان کرد: شرکت هلدینگ نفت و گاز تامین یکی از بهترین دارایی های خود را در آستانه عرضه اولیه قرار داده است. شرکت تاکنون توانسته در تولید PVC به عنوان برترین تولید کننده کشور به شمار آید.

وی ادامه داد: امیدواریم عرضه این سهم که طی روزهای آتی انجام خواهد شد، به عنوان به یاد ماندنی‌ترین عرضه های بازار سرمایه محسوب شود.

سعیدی طاهری، با بیان این که این شرکت از برندهای برتر تولید کننده PVCدر کشور است، درخصوص چشم انداز این شرکت گفت: پتروشیمی غدیر با تولید ۱۲۰هزار تن PVC که از لحاظ ظرفیت اسمی پس از اروند و بندر امام قرار دارد.

این مقام مسئول در «شغدیر» ادامه داد:این شرکت با توجه به دارا بودن سه کلاس توان تولید مجزا سه نوع PVCمورد نیاز بازار را به صورت همزمان دارد.

وی ادامه داد: محصول میانی این پتروشیمیVCM ، به میزان ۱۵۰هزارتن درسال تولید می‌شود که مصرف اصلی آن در داخل کارخانه به منظور تولید PVCاست. همچنین۳۰هزارتن مازاد این محصول در صورت نیاز به آبادان، بندرامام و .. عرضه می‌گردد. از سوی دیگر شرکت تولیدHCL 18 درصد به میزان ۶هزار و ۶۴۰تن را نیز در دستور کار خود دارد.

مدیر عامل این شرکت با بیان این که استراتژی فروش محصولات هرساله توسط کمیته فروش شرکت تدوین می‌گردد، تصریح کرد: بر این اساس در سال جاری نیز استراتژی شرکت فروش ۶۰ درصد داخلی و ۴۰درصد فروش خارجی تعریف شده است.پتروشیمی غدیر در بودجه ۹۴خود، ۶۴هزارتن فروش داخلی این محصول و ۵۱هزارتن مصرف صادراتی لحاظ کرده است.

وی ادامه داد: همچنین شرکت برای سال ۹۴، معادل ۸هزار تن فروش داخلی VCM مازاد را درنظر گرفته است. سعیدی طاهری درخصوص بازارهای هدف صادراتی و داخلی محصولات شرکت، توضیح داد: محصول PVC شرکت علاوه بر ارائه از طریق بورس کالا به بازارهای داخلی، از طریق مزایده به کشورهای همسایه نظیر هند، ترکیه، عراق، آذربایجان و افغانستان صادر می گردد.

مدیر عامل پتروشیمی غدیر درخصوص نحوه تامین خوراک وانرژی این شرکت اظهار داشت: برق و آب RO پتروشیمی غدیر از پتروشیمی فجر تامین می شود و اکثر تسهیلات جانبی دیگر مانند هوای واحد، هوای ابزاردقیق، هوای سرویس، نیتروژن، اکسیژن و… در داخل شرکت تولید می‌گردد؛ البته در صورت بروز مشکل، امکان دریافت این منابع از پتروشیمی فجر نیز وجود دارد.همچنین خوراک اتیلن شرکت به میزان ۶۷هزارو ۶۵۰تن از مارون (منطقه ویژه) یا خط اتیلن غرب (کاویان، مروارید و …) تامین می‌گردد. پتروشیمی غدیر کلر مورد نیاز خود را به میزان ۹۰ هزار تن از اروند تامین می‌کند که در صورت کمبود خوراک از اتیلتن دی‌کلراید (EDC) به عنوان خوراک ثانویه شرکت، استفاده می شود.

این مقام مسئول در “شغدیر” درخصوص نحوه دریافت ارز صادراتی ،ابراز داشت: درصورت صادرات محصولات ، ارز حاصل از فروش به صورت نقد دریافت می‌شود البته تاکنون با وجود تحریم‌ها مشکل دریافت ارز نداشته ایم. نحوه فروش ارز در داخل کشور از طریق برگزاری مناقصه است.

مدیر عامل “شغدیر” با بیان این که شرکت طرح های توسعه خوبی در زمینه های افزایش ظرفیت در برنامه دارد ، اضافه کرد: افزایش خط جدید بسته بندی، احداث واحد اسید سازی و کاهش شدت مصرف انرژی از برنامه های توسعه شرکت در آینده است. با خرید خط جدید بسته بندی، عملیات بسته بندی و پالت گیری به سرعت ارتقاء می یابد. تولید پاکت به ۴۲۰ تن درروز خواهد رسید. البته درصورت نیاز و کشش بازار تولید جامبو هم خواهیم داشت.

وی ادامه داد: همچنین شرکت در مورد پروژه‌های زیست محیطی بسیار فعال عمل کرده و اجرای طرح پژوهشی کنترل پساب های واحد VCM را در راستای کاهش COD و اجرای پروژه CENTRATE در جهت کاهش قابل توجه میزان آب دورریز، بازسازی سیستم پیش تصفیه و احداث و توسعه فضای سبز از طرح های زیست محیطی شرکت است که عمدتا در مراحل پایانی و آستانه بهره برداری است.

این مقام مسئول در “شغدیر”در خصوص وضعیت افزایش سرمایه های این شرکت، توضیح داد: شرکت از سال‌های ۷۸ تاکنون طی ۶مرحله افزایش سرمایه، توانسته سرمایه خود را به ۱۳۰میلیارد تومان ارتقاء دهد. لیکن در سال ۹۴ برنامه ای برای افزایش سرمایه خود ندارد.

سعیدی طاهری با امید به این که پتروشیمی غدیر با افزایش کیفی و کمی تولید در زمره تولید کنندگان برتر کشور باقی بماند، گفت: استمرار تولید، مدیریت بهره‌وری، توسعه توان مالی و اقتصادی، توسعه بازارهای داخلی و خارجی، تقویت مدیریت منابع انسانی و فن آوری اطلاعات از استراتژی‌های این شرکت است که به یاری خداوند و با تلاش و کوشش مدیران به این اهداف خواهیم رسید.

جهش خیره کننده سود خالص

در ادامه، نادر کاشانی معاون مالی و پشتیبانی و عضو هیات مدیره “شغدیر” در مقاسه عملکرد تولید سال‌های گذشته و سال جاری، عنوان کرد: ظرفیت اسمی تولید PVC در این شرکت ۱۲۰هزار تن است که در سال‌های ۹۱و ۹۲ شرکت توانسته به ترتیب ۸۱هزارو ۶۹۷تن و ۹۹هزارو ۹۱۳تن تولید نمایدکه پیش بینی این رقم درسال ۹۴ افزایشی بوده و به ۱۱۵هزار تن رسیده است.

وی ادامه داد: البته دلیل پیش بینی ۱۱۵هزارتنی برای سال ۹۴نسبت به ظرفیت اسمی، در نظر گرفتن ۵هزار تن نوسان کاهش تولید خوراک و مشکلات احتمالی در خصوص فجر بوده است.

کاشانی با اشاره به افزایش فروش شرکت هم توضیح داد: فروش خالص حسابرسی نشده شرکت در سال مالی ۹۳، معادل ۲۸۶میلیارد و ۷۲۰میلیون تومان و پیش بینی سال جاری شرکت معادل، ۳۴۲میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.

عضو هیات مدیره شرکت پتروشیمی غدیر با اشاره به رشد سودخالص شرکت به دلیل وضعیت عملیاتی، اذعان داشت: سودخالص شرکت درسال ۹۳، حدود ۱۰میلیارد تومان بوده که در سال ۹۴، درحدود ۴۰میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی تولیدات و عملکرد شرکت را به برخورداری آن مجموعه از نیروی انسانی کارآزموده نسبت داد و اذعان داشت: در مجموع سرمایه های شرکت اهرم حرکت آن هستند.

کاشانی بابیان این که خوراک شرکت از پتروشمی های کاویان، مروارید، مارون تامین می‌گردد، اظهار داشت: نرخ گذاری مواد اولیه براساس فوب خلیج فارس منهای ۵ درصد انجام می‌پذیرد. همچنین قرار داد خرید اتیلن از پتروشمی مارون از سال ۸۸ به مدت ۵سال بوده و خرید کلر از پتروشمی اروند از طریق صدور صورتحساب به صورت قرارداد صورت می‌گیرد.

شرکت های تاپیکو در صف ورود به بازار سرمایه

محسن موسوی، مدیر امور سرمایه‌گذاری‌ها در هلدینگ نفت و گاز تامین در ادامه این جلسه بر استراتژی تاپیکو مبنی بر ورود شرکت‌های زیر مجموعه آن به بازار سرمایه تاکید و اظهار امیدواری کرد که این عرضه به یکی از موفق‌ترین عرضه‌های فرابورس تبدیل شود و مورد استقبال بازار قرار گیرد.

وی درپاسخ به این سوال که عرضه اولیه این شرکت چه زمانی انجام خواهد شد و حدود چند درصد است؟ گفت: با صحبت‌هایی که انجام شده و مذاکراتی که در فرابورس ایران داشته‌ایم. به دلیل حجم کمی که پتروشیمی غدیر از جمع نقدینگی بازار می گیرد احتمال عرضه شرکت در روز چهارشنبه به قوت خود باقی است.

موسوی همچنین در خصوص این سوال که ورود سهام به بورس های بین المللی چقدر جدی است؟ اظهار داشت: امیدواریم که با آغار فعالیت بورس تهران در عرصه‌های بین المللی، ما نیزگام هایی در عرضه سهام خود در این بازارها برداریم.

رتبه سوم پتروشیمی غدیر در تولید پی وی سی

علی‌رضا صدیقی‌زاده، رییس هیات مدیره پتروشیمی غدیر هم با بیان این که عمده‌ترین کاربرد محصول این شرکت در صنعت ساختمان است، در خصوص کاربرد های این محصول تصریح کرد: حدود ۵۵ درصد از مصرف جهانی PVC در صنعت ساختمان که شامل انواع لوله و اتصالات، پروفیل‌ها، نرده‌ها، لوله‌های فاضلاب، پوشش دیوارها و کفپوش‌ها است. همچنین این محصول در صنایع الکتریکی، بسته بندی و … قابل مصرف است.

وی درخصوص سهم ظرفیت اسمی تولیدکنندگان PVC در ایران و سهم این شرکت عنوان کرد: اروند با ظرفیت اسمی ۴۶درصد نخستین شرکت تولید کننده PVC در ایران و پتروشیمی غدیر با ۱۶درصد ظرفیت اسمی در رتبه سوم تولید PVC کشور پس از بندر امام قرار دارد. پتروشیمی آبادان نیز با ۱۵درصد سهم تولید PVC در ایران رتبه چهارم تولید را از آن خود نموده است. واحدهای اصلی مجتمع پتروشیمی غدیر شامل واحد تولید EDC، VCM، PVC و تاسیسات جانبی (UTILITY) است.

صدیقی زاده ظرفیت کل تولید در ایران را ۷۴۰هزار تن درسال، در خاورمیانه یک میلیون تن و در کل جهان ۳۰میلیون تن ذکر کرد.

رییس هیات مدیره این شرکت درخصوص نحوه صادرات محصولات و فروش داخلی توضیح مبسوطی داد و عنوان کرد: صادرات و یا فروختن در داخل، چندان تفاوتی به جز معافیت مالیاتی حاصل از صادرات ندارد. چراکه، فروش صادراتی با نرخ آزاد انجام شده و فروش داخلی نیز با نرخ مشخص شده توسط PVC و با نرخ آزاد انجام می‌شود.

وی ادامه داد: البته بازار صادراتی PVC شرایط مناسبی دارد به عنوان مثال کشور هم جوار، ترکیه با مصرف ۷۵۰هزار تن و تولید ۱۵۰هزارتن نیاز به این محصول دارد. همچنین سایر کشورها از جمله افغانستان و عراق به محصول PVC نیازمند هستند.

صدیقی زاده ابراز داشت: رقبای داخلی این شرکت، پتروشیمی های آبادان، اروند و بندر امام هستند که این شرکت ضمن تعامل سازنده و قوی با آن‌ها از نظر برند جزء بهترین‌ها محسوب می‌شود.

این مقام مسئول همچنین درخصوص نرخ گذاری خوراک این شرکت افزود: اتیلن با نرخ های بین المللی FOBمنهای ۵درصد با ارز مبادله ای معامله می شود که در تمام شرکت های دریافت کننده یکسان است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*