خانه / آخرین اخبار / روسیه ظرف ۴۸ ساعت معادلات سوریه را تغییر داد

روسیه ظرف ۴۸ ساعت معادلات سوریه را تغییر داد

ظرف ۴۸ ساعت روسیه معادلات درگیری در سوریه و منطقه را تغییر داد و تمامی خطوط قرمز ترکیه و امریکا را از بین برد. حملات خوردکننده نیروهای هوایی روسیه سبب شد امریکایی ها و گروه های مسلح جهادی در برابر آن مجبور به عقب نشینی شوند و این در حالی است که پنتاگون اعلام کرده است به عملیات برچیدن موشک های “پاتریوت” از خاک ترکیه همچنان ادامه می دهد.

به گزارش روزنامه لبنانی السفیر، پنتاگون اعلام کرده است که حملات هوایی روسیه در خاک سوریه هیچ تغییری در عملیات برچیدن سامانه های موشکی پاتریوت امریکا در خاک ترکیه به وجود نیاورده است و واشنگتن به کار خود ادامه خواهد داد.

این در حالی است که امریکایی ها از منطقه رو به گسترش حملات هوایی روسیه شوکه شده اند و می گویند به سطحی که به هیچ وجه توقع آن را نداشتند گسترش یافته است، به گفته مقامات امریکایی حملات هوایی روسیه از مرزهای ترکیه تا مناطق مرکزی سوریه را شامل می شود و حتی مواضع “جیش الفتح” که مورد حمایت مالی و تسلیحاتی ترکیه و عربستان و قطر است و مرکز جسر الشغور را در کنترل خود دارد نیز از گزند حملات روسیه در امان نمانده اند.

از سوی دیگر گویا مذاکرات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با فرانسوا اولاند، همتای فرانسوی اش در پاریس چندان دوستانه نبوده است. گویا پوتین در این دیدار تلاش داشته بر سر خیانت های پاریس به مسکو بر سر سوریه با وی تسویه حساب کند. اگر چه بعد از آن که رئیس جمهوری فرانسه از موقعیت سازمان ملل رسما از اظهارات انقلابی خود عقب نشست و حدود ۱۰ روز پیش بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را بخشی از راه حل سیاسی در سوریه دانست، روسیه رویکرد خود را در قبال فرانسه تغییر داده و اکنون به نظر می رسد نوعی تفاهم روسی – فرانسوی بر سر سوریه آغاز شده است. اکنون روسیه از این دریچه به موضوع تفاهم با فرانسه می نگرد که به این ترتیب می تواند سرپوشی اروپایی و بین المللی برای عملیات خود در سوریه ایجاد کند.

در خلال ۴۸ ساعت، روسیه نزدیک به ۲۰۰ حمله هوایی انجام داد که بیشتر آنها مربوط به مناطق مرکزی سوریه بود، روسیه با این حملات توانست بیشتر گروه های جهادی را وادار به عقب نشینی از مناطق گسترده ای از اطراف ادلب کند. مقام های روسی می گویند پل دریایی روسیه به بندر طرطوس می تواند حملات هوایی روسیه را که احتمالا چهار ماه به طول خواهد انجامید، تقویت کند.

در همین راستا مراکز آمارگیری ترکیه که از نزدیک تحرکات روسیه را دنبال می کنند می گویند در هفته های اخیر شاهد عبور ناوهای روسیه از دریای سیاه با گذر از تنگه بوسفور به دریای مدیترانه بوده اند که در حدود ۱۵ هزار تن سلاح و مهمات به بندر طرطوس می بردند. به این ترتیب از طریق پل دریایی روسیه از ابتدای ماه اکتبر تا کنون نزدیک به ۶۰ هزار تن سلاح جابه جا شده است.

منابع نزدیک به مخالفان سوری می گویند که جبهه النصره و احرار الشام که ستون فقرات دخالت ترکیه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در سوریه محسوب می شوند، اعلام کرده اند که پس از حملات روسیه به سوریه مجبور شده اند مقرهای خود را در اطراف ادلب تخلیه کنند و مشاهده شده است که تانک ها و کامیون های بزرگ خود را از محل دور کرده اند. همچنین «حزب ترکستانی اسلامی» که ایگورهای چینی را شامل می شود نیز ذخایر و سلاح های خود را از ادلب و اریحا و شهرهای جبل الزاویه و معره النعمان و ابو الضهور و سراقب خارج کرده اند. اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که این ذخایر به مناطق بسیار نزدیک به ترکیه منتقل شده اند تا از حملات هوایی روسیه در امان باشند.

طی تنها چند ساعت روس ها مرحله اولیه فروپاشی و نابودی توانایی نیروهای مسلح برای انجام هر گونه واکنشی را از بین بردند، برای همین آنها نتوانستند حتی به مواضع ارتش سوریه یورش ببرند. در پی آن ارتش سوریه توانست مواضع آنها را در سهل الغاب هدف قرار دهد و آنها را از آن جا به عقب براند. اکنون نخستین هدف بازپس گیری شهر جسر الشغور است و برای این کار قرار است حملات هوای و زمینی مشترکی میان روسیه و سوریه برای تصرف سهل الغاب صورت بگیرد.

از سوی دیگر روس ها کار اعزام نیروی زمینی به فرودگاه نظامی النیرب در حلب را آغاز کرده اند و اطلاعات رسیده حاکی از آن است که ارتش سوریه و ایرانی ها نیروهای بزرگی را به شمال سوریه گسیل داشته اند. در همین رابطه جبهه الشامیه قصد دارد از منطقه الشیخ مقصود عقب نشینی کند که به دنبال آن نیروهای کردی این منطقه را تصرف خواهند کرد که در پی آن راه برای پیشروی نیروهای سوری نیز هموار خواهد شد.

اکنون روشن شده که اولویت روسیه نه تنها از بین بردن داعش در سوریه است بلکه هدف اصلی اش شکستن ستون فقرات دخالت های ترکیه و کشورهای منطقه در سوریه و نابودی گردان هایی که زیر نظر آنها فعالیت می کنند از جمله جیش الفتح است. بر اساس بسیاری از ارزیابی ها خطر جیش الفتح به مراتب بیشتر از تهدید داعش است که تنها بر بخش های بیابانی سوریه و مواضع کمتر خطرناکی مثل دو روستای ورودی به قلیون و دیر الزور تسلط دارد. نیروهای روسیه همچنین توانسته اند خطر داعش را از رقه دور کنند.

علی رغم این که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که روسیه ارتش آزاد را گروه تروریستی نمی داند برای همین این گروه مورد هدف جنگنده های روسیه قرار نخواهد گرفت، اما هیچ کس در دستگاه سیاسی – اداری روسیه ارتش آزاد را به رسمیت نمی شناسد به ویژه بعد از آن که اکثر آنها به استثنای مجموعه کوچکی که در جبهه جنوبی با حمایت اردن فعالیت می کند به گروه های جهادی پیوسته اند.

به این ترتیب می توان درک کرد چرا ترکیه، امریکا، کشورهای عربی و اروپایی از حملات روسیه به مواضع تروریست ها نگران شده اند و خواستار توقف فوری حملات آنها هستند، حملات روسیه فرقی میان گروه های جهادی نمی گذارد، برای آنها مخالف جهادی معتدل و تندرو یکی است، همه باید از بین بروند.

منبع: دیپلماسی ایرانی

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*