نکاتی که باید درباره مسمومیت با ویتامین E بدانید

0

ویتامین E یک ویتامین ضروری است که وظایف مهمی در بدن انسان بر عهده دارد. با این وجود، همانند بسیاری از ویتامین ها، مصرف بیش از حد ویتامین E نیز می‌تواند به بروز برخی عوارض سلامت منجر شود. این شرایط به نام اوردوز ویتامین E یا مسمومیت با ویتامین E شناخته می‌شود. مسمومیت با ویتامین E زمانی رخ می‌دهد که مقادیر بیش از حد این ویتامین در بدن انباشته شده و موجب عوارض سلامت شود.

ویتامین E نقش ویتامین ها در بدن منابع غذایی ویتامین E عوارض ویتامین e سلامت نیوز بهترین زمان مصرف ویتامین آنتی اکسیدان

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می‌کند. این ویتامین ممکن است خطر بیماری قلبی، برخی انواع سرطان، مشکلات بینایی و اختلالات مغزی را کاهش دهد.

یکی از وظایف کلیدی ویتامین E گشاد نگه داشتن رگ‌های خونی و پیشگیری از تشکیل لخته‌های خون در آن‌ها است.

ارزش روزانه (DV) یا مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای ویتامین E برابر با ۱۵ میلی گرم است. از جمله مواد غذایی سرشار از این ویتامین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روغن ها: روغن سویا، روغن آفتابگردان، روغن گلرنگ، روغن جوانه گندم، روغن ذرت
  • مغز‌ها و دانه‌های خوراکی: دانه‌های آفتابگردان، بادام، فندق، کره بادام زمینی، بادام زمینی
  • میوه ها: کیوی، انبه، گوجه فرنگی
  • سبزیجات: اسفناج، بروکلی

از آنجایی که ویتامین‌های محلول در چربی در چربی ذخیره می‌شوند، امکان انباشته شدن آن‌ها در چربی بدن، به ویژه اگر به میزان زیاد از رژیم غذایی یا مکمل‌ها دریافت شوند، وجود دارد.

برای ویتامین E، حد نهایی یا بیشترین میزانی که بیشتر افراد بدون بروز عوارض می‌توانند از رژیم غذایی و مکمل‌ها در روز دریافت کنند برابر با ۱،۰۰۰ میلی گرم است.

چه افرادی به مکمل ویتامین E نیاز دارند؟

افراد بسیاری برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر سرطان، یا تقویت پوست، مو و ناخن‌ها به واسطه خواص آنتی اکسیدانی و ضد پیری بالقوه ویتامین E، مکمل‌های این ماده مغذی را مصرف می‌کنند.

اما اگر با کمبود این ویتامین مواجه نباشید، مصرف مکمل‌های ویتامین E ضروری نبوده و فواید چندانی نیز ارائه نخواهند کرد.

افرادی که رژیم‌های غذایی کم چرب را دنبال می‌کنند یا آن‌هایی که به اختلالاتی مبتلا هستند که بر گوارش و جذب چربی تاثیر می‌گذارند از جمله بیماری کرون یا فیبروز سیستیک، ممکن است با خطر بیشتر کمبود ویتامین E مواجه باشند.

عوارض جانبی و علائم

مصرف بیش از حد ویتامین E می‌تواند موجب رقیق شدن خون شده و به خونریزی مرگبار منجر شود. همچنین، میزان بیش از حد این ویتامین می‌تواند در لخته شدن خون تداخل ایجاد کرده که مکانیزم دفاعی طبیعی بدن در برابر خونریزی شدید پس از یک آسیب دیدگی است.

همچنین، مصرف بیش از حد ویتامین E با افزایش خطر سکته مغزی هموراژیک یا سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز پیوند خورده است.

افزون بر این، یک مطالعه نشان داد که مصرف بیش از حد ویتامین E با خطر بیشتر مرگ ناشی از هر دلیلی مرتبط است، اما پژوهش‌های بیشتری برای بررسی این احتمال باید انجام شوند. با توجه به این قبیل خطرات جدی احتمالی نباید مکمل‌های ویتامین E را در دوز‌های زیاد مصرف کنید.

ویتامین E نقش ویتامین ها در بدن منابع غذایی ویتامین E عوارض ویتامین e سلامت نیوز بهترین زمان مصرف ویتامین آنتی اکسیدان

تداخلات دارویی بالقوه

مصرف ویتامین E در سطوح عادی به نظر نمی‌رسد خطر چندانی در زمینه تعامل با دارو‌ها ایجاد کند. با این وجود، دوز زیاد مکمل‌های ویتامین E – آن‌هایی که بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز ارائه می‌کنند – می‌تواند با دارو‌های رقیق کننده خون آسپرین و وارفارین تعامل داشته باشد.

همچنین، آن‌ها می‌توانند با تاموکسیفن، دارویی که برای درمان سرطان پستان استفاده می‌شود، و سیکلوسپورین، یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی که برای افرادی که عضو پیوندی دریافت کرده اند، تجویز می‌شود، تداخل داشته باشد. اگر در مورد تعامل بالقوه مکمل‌های ویتامین E با دارو‌های خود نگران هستید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

درمان و پیشگیری

درمان مسمومیت با ویتامین E شامل قطع استفاده از مکمل ویتامین E می‌شود، اما عوارض جدی‌تر ممکن است به مداخلات پزشکی نیاز داشته باشند.

بهترین روش برای پیشگیری از مسمومیت با ویتامین E مصرف روزانه این ویتامین – از غذا و مکمل‌ها – زیر حد نهایی ۱،۰۰۰ میلی گرم است. اوردوز با ویتامین E به واسطه تنها مصرف غذا‌های سرشار از این ویتامین بعید است.

گفته شده است، مکمل‌های ویتامین E ممکن است زمانی که بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز مصرف شوند با دارو‌ها تداخل ایجاد کنند و یک مطالعه افزایش خطر سکته مغزی در افرادی که روزانه ۱۸۰ میلی گرم ویتامین E مصرف می‌کردند را نشان داد.

با این وجود، بیشتر افراد نیازی به دریافت این میزان ویتامین E ندارند، زیرا مقدار مصرف توصیه شده روزانه آن تنها ۱۵ میلی گرم است. اگر در مورد مکمل‌های ویتامین E پرسش یا نگرانی دارید با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

همچنین، مکمل‌های ویتامین E را دور از دسترس کودکان و در مکانی امن نگهداری کنید. از آنجایی که ویتامین E محلول در چربی است افزایش خطر مسمومیت و بروز عوارض در کودکان را به همراه دارد.

منبع : عصر ایران به نقل از healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ