خلاقیت و هنر نمایی با کبریت های سوخته + عکس

0

از ذهن یک انسان خلاق و هنرمند، صدها ایده ابتکاری برمی‌آید که عمل کردن تک‌تک‌شان، دنیایی از شور و نشاط را به همراه دارد و درنهایت اثری هنری و زیبا به عنوان یادگار بر جای می‌گذارد.

اگر کمی ذوق را در وجودت فعال کنی، براحتی می‌توانی با دور ریختنی‌ترین وسایل و صرف کمی حوصله با چاشنی عشق، آثاری بسیار زیبا خلق کنی که دیدن‌شان لبخند بر لبانت بیاورد و خستگی را از تنت بیرون کند.

یکی از همین وسایل دور ریختنی، قوطی کبریت است. ما برای روشن کردن شعله گاز، چراغ، عود و یا هر چیز دیگر تندتند چوب کبریت‌ها را آتش می‌زنیم و به دور می‌اندازیم. معمولا یک قوطی طی ۴ ـ ۵ روز تمام می‌شود و احتمالا در اسرع وقت جایش در سطل آشغال خواهد بود. قوطی بعدی از جعبه کاغذی در می‌آید و آن هم بزودی به همین سرنوشت دچار خواهد شد، اما آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که با همین قوطی کبریت‌ها در ابعاد کوچک و بزرگ، چه کارها که نمی‌شود کرد.

یادم می‌آید وقتی کلاس پنجم دبستان بودم، مادربزرگم با تکه‌ای نخ، قلاب بافی دایره‌ای شکلی را درست کرد. من هم یک قوطی کبریت خالی را برداشتم، قلاب بافی گرد را به عنوان چادر بر سرش کردم و با پونز در قسمت گردن وصل کردم. سپس در قسمت صورت، چشم و بینی و لبی خندان کشیدم و با کاموا هم کمی جلوزلفی درست کردم و چسباندم. خیلی بامزه شد. به هرکس که نشان می‌دادم تعریف می‌کرد و اشتیاق مرا برای درست کردن کاردستی بعدی تحریک می‌کرد. امروز می‌خواهیم به شما نشان دهیم با قوطی کبریت‌های بزرگ و کوچک، چه کارهای مبتکرانه‌ای می‌توانید انجام دهید و چه جای خالی‌هایی را می‌توانید در زندگی‌تان پر کنید:

تختخواب: تختخوابی کوچک و ظریف برای عروسک. واقعا زیباست. با کمی صبر و حوصله می‌توانید این تخت کوچک را برای عروسک‌های ظریف کودکان‌تان درست کنید و شور و اشتیاق را در چشمان معصوم‌شان تماشا کنید. برای درست کردن این تختخواب به یک قوطی کبریت بزرگ، چهار چوب بستنی چوبی، کمی پارچه و تور و البته ذوق و قریحه احتیاج دارید. ابتدا مانند عکس چهار چوب بستنی را در گوشه‌های قوطی کبریت بچسبانید. سپس دورتادور قوطی کبریت را تور بچسبانید تا پوشیده شود. بهتر است ابتدا تور را با استفاده از یک نوار باریک یا کش از زیر به صورت چین‌دار دربیاورید تا ظاهر قشنگ‌تری پیدا کند. سپس با پارچه و ابرهای نازک، چند تشک کوچک درست کنید و روی هم بچینید تا سطح تخت بالاتر بیاید. درست کردن تشک‌ها هم کاری ساده است. کافی است پارچه‌ای مربعی را از وسط خم کنید تا مانند تشک به شکل مستطیل درآید. کناره‌های آن را بدوزید و قسمت بالا را ندوخته باقی بگذارید تا مانند کیسه شود. سپس ابر نازک را داخلش قراردهید و بالای آن راهم بدوزید تا تشکی کامل به دست آید. برای این تخت پنج تشک از رنگ‌های مختلف دوخته شده و بر روی هم قرارداده شده‌اند. وجود رنگ‌های متنوع، ظاهر زیباتری به تختخواب بخشیده است. حالا نوبت بالش است. مانند همان تشک‌ها، بالشی کوچک و کمی ضخیم‌تر بدوزید. در اینجا کناره‌های بالش توردوزی شده‌اند تا یک بالش شیک در خور تختخوابی درجه یک به دست آید. خوب، تختخواب شما حاضر است. آن را به همه نشان دهید تا دیگران هم متوجه شوند تا چه اندازه هنرمند و باسلیقه‌اید.

عکس خلاقیت خلاقیت ایرانی بهترین کاردستی آموزش کاردستی آموزش خلاقیت

چمدان: اینجا را نگاه کنید. دو چمدان شیک سفری که روی آنها مارک‌های رنگ و وارنگ خورده تا نشان دهد از مسافرتی طولانی از آن سوی آب تشریف آورده‌اند. این چمدان‌ها را می‌توانید هم با قوطی کبریت بزرگ درست کنید و هم کوچک. از قوطی کبریت کوچک، چمدانی بسیار ظریف به دست می‌آید و به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنم اگر می‌خواهید کار برای شما آسان‌تر باشد و در پایان، چمدان شما جلوه بهتری داشته باشد قوطی کبریت بزرگ را به کار ببرید. برای درست کردن هریک از آنها به دو رنگ کاغذ که با هم سازگاری داشته باشند و چهار سوزن ته‌گرد احتیاج خواهید داشت. در اینجا کاغذ رنگی کرم برای سطح چمدان و قهوه‌ای برای نواره‌ها و دایره‌های چهار گوشه چمدان استفاده شده. اما شما می‌توانید هر رنگی را که دوست دارید استفاده کنید، فقط مراقب باشید رنگ‌ها با هم سازگاری داشته باشند. مثلا می‌توانید رنگ سبز روشن را برای سطح چمدان استفاده کنید و سبز یشمی را برای نواره‌ها. سطح قوطی کبریت را با کاغذ رنگی اصلی بپوشانید و دو نوار‌ بلند برای دو قسمت کناری و یک نوار کوتاه برای دسته چمدان ببرید. گوشه‌های نوار دسته چمدان را کمی منحنی کنید تا ظاهری طبیعی‌تر پیداکنند. دو سوزن ته‌گرد به گوشه‌های دسته بزنید و دقت کنید که دسته به شکلی بر آمده وصل شود تا بتوانید آن را در دست بگیرید. سپس دو نوار کناره‌ها را به کمک سوزن ته‌گرد کمی آن سوی سوزن دسته‌ها وصل کنید. چهار دایره هم از همان کاغذ رنگی تیره درآورید و آنها را در چهار گوشه بچسبانید. البته نمی‌توانید دایره را خم کنید و مجبورید کمی برش بزنید تا درست چسبانده شود. چمدان بامزه‌تان آماده است. می‌توانید یکی دو مارک کوچک هم ‌ روی آن بچسبانید تا نشان گمرک باشد.

عکس خلاقیت خلاقیت ایرانی بهترین کاردستی آموزش کاردستی آموزش خلاقیت

جعبه پیغام: ایده خوبی است. شما می‌توانید یک جعبه زیبا درست کنید و گاهی اوقات پیغام‌ها و سخنانی را که با عزیزان‌تان دارید‌ بنویسید و داخل آنها بگذارید و درجای مناسبی که به چشم آنها می‌آید قرار دهید تا بازش کنند و پیغام شما را بخوانند و از سلیقه‌ای که دارید لذت ببرند. درست کردن آن هم بسیار آسان است. هر کاغذ کادو یا کاغذرنگی که در دسترس‌تان است را بردارید و روی قسمت روکش قوطی کبریت بچسبانید. برای زیباتر کردنش می‌توانید کمی تور یا روبان بچسبانید و روی آن، تگمه‌ای قشنگ بدوزید یا بچسبانید. جعبه زیبای شما به همین راحتی آماده می‌شود. سعی کنید چند جعبه پیغام در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف درست کنید تا بتوانید هربار با یکی از آنها عزیزتان را سورپریز کنید.

عکس خلاقیت خلاقیت ایرانی بهترین کاردستی آموزش کاردستی آموزش خلاقیت

گیفت: یکی از مخارجی که برای مراسم عقدکنان پای عروس و داماد نوشته می‌شود، همین گیفت‌هاست. برای خریدن آنها باید کلی هزینه و زمان صرف کنی تا آخر هم گیفت‌هایی ساده که چندان به دلت نمی‌نشینند گیرت بیایند. در حالی که شما می‌توانید به کمک همین قوطی کبریت‌های کوچک گیفت درست کنید. کافی است که از مدت‌ها پیش، تعدادی قوطی کبریت جمع کنید یا به در و همسایه بگویید که به یاری‌تان بشتابند و آنها هم قوطی‌های دورانداختنی‌شان را برای شما کنار بگذارند. قوطی کبریت‌ها را با کاغذ سفید یا پارچه سفید یا حتی تور بپوشانید. سپس آنها را با مروارید، گل‌های ریز، پاپیون‌های کوچکی که خودتان می‌توانید با روبان نازک نقره‌ای یا سفید درست کنید، زنگ‌های ظریفی که در خرازی‌ها پیدا می‌شوند یا هر وسیله تزئینی ظریف و در عین حال ارزان قیمت زینت دهید. اسم عروس و داماد را هم با روان‌نویس در این سو و آن سوی گیفت بنویسید. کمی زمان می‌برد، اما نتیجه کار بهتر از نمونه‌های موجود در بازار خواهد شد.

عکس خلاقیت خلاقیت ایرانی بهترین کاردستی آموزش کاردستی آموزش خلاقیت

لانه پرنده: تزئین فوق‌العاده‌ای برای اتاق بچه‌هاست. روی جلد قوطی کبریت، کاغذرنگی یا کاغذ کادو بچسبانید. یک دایره ظریف در بالای آن ببرید و دورش را با مدادرنگی یا ماژیک بکشید. عکس یک پرنده کوچک را روی کاغذی از رنگ دیگر نقاشی کنید، با قیچی ببرید و پایین آن دایره بچسبانید. با مقوا برای آن سقف درست و بالای قوطی بچسبانید. یک تکه نخ را از بالا دولا کنید و به آن بچسبانید تا بتوانید لانه پرنده را از آن نخ به دیوار وصل کنید. سه مهره رنگی هم به تکه نخ دیگری آویزان کنید و از پایین به لانه متصل نمایید.

عکس خلاقیت خلاقیت ایرانی بهترین کاردستی آموزش کاردستی آموزش خلاقیت

دراور: درست کردنش مستلزم صبر و حوصله فراوان است، اما در عوض نتیجه کار تا دلتان بخواهد فوق‌العاده از آب در می‌آید. یک قوطی کبریت بزرگ برای کشوی بالایی، شش قوطی کبریت کوچک برای شش کشوی کوچک که در سه ردیف به صورت جفت چیده می‌شوند، و یک جفت قوطی کبریت کوچک که به صورت عمودی در کنار آن سه قوطی کبریت کوچک قرار می‌گیرند. قوطی‌ها را باید با توجه به طرحی که می‌خواهید کشو داشته باشد تزئین کنید.

عکس خلاقیت خلاقیت ایرانی بهترین کاردستی آموزش کاردستی آموزش خلاقیت

می‌توانید آنها را با کاغذ کادو بپوشانید یا رنگ کنید. رنگ‌ها باید با هم تناسب داشته باشند تا نشانگر یک دراور شیک باشند. آنها را به هم بچسبانید. بهتر است کمی حوصله به خرج دهید و کم و کاستی‌ها را با مقوا پرکنید. کشوها آماده شده‌اند. با وسایل دور ریختنی، مثلا مهره‌های ریز، وسایل تزئینی کلیپس یا گیره سر و مشابه آنها برای تک‌تک کشوها دسته بگذارید و چهار پایه در زیر آنها قرار دهید. روی دراور هم می‌توانید تکه‌ای تزئینی از یک شانه سر یا هر چیز دیگر که در دسترس‌تان است، یک عکس یا آینه کوچک قرار دهید تا دراور کامل شود. برای نشان دادن شیشه‌های عطر روی دراور، یک مهره ریز روی مهره درشت چسبانده شده است. روی دراورتان چند تا از این شیشه‌های کوچولوی عطر قرار دهید. به رنگ‌بندی و نظم قرار گرفتن کشوها روی هم توجه کنید تا نتیجه بسیار شیک و چشمنواز از آب در آید.

عکس خلاقیت خلاقیت ایرانی بهترین کاردستی آموزش کاردستی آموزش خلاقیت

جای دکمه: این هم ابتکار قشنگی است. در جعبه سوزن نخ، دکمه‌هایت را چگونه قرار می‌دهی تا در انبوه سوزن و نخ و کش و صابون خیاطی گم نشو‌د؟ بیا این روش بامزه را امتحان کن. جلد قوطی کبریت را با تکه‌ای پارچه یا نمد زیبا بپوشان. می‌توانی یکی دو دکمه زیبا و ریز هم روی آن بدوزی تا ظاهری قشنگ‌تر پیدا کند. سپس دکمه‌ها را داخل آن جای بده.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ