رفع تیرگی زانو ، زیر بغل ، آرنج و قوزک پا

0
همه آن چه باید در مورد راه های رفع تیرگی از زانو ، زیر بغل ، آرنج و قوزک پا بدانید.

خداحافظ پوست سیاه و زمخت !

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که وقتی به مهمانی دعوت می شوید ، عزا می گیرید ؟ آرنج تان پوستی تیره دارد یا نگران تیرگی زیر بغل هستید ؟ پوشاندن این سیاهی ها با لباس ، انتخاب را گاهی خیلی محدود می کند. زانوها ، زیر بغل ، آرنج و قوزک پا در همه انسان ها به طور طبیعی پوستی تیره تر از سایر نقاط بدن دارند اما این تیرگی در بعضی افراد شدیدتر است. اگر چه می توان این مشکل را به طور موقت با کرم های آرایشی پوشاند اما این کار اغلب باعث لکه شدن باس و برملا شدن مخفی کاری ها می شود ! راه حل چیست و چگونه می توانیم این پوست ضخیم ، تیره و پینه بسته را لطیف تر و روشن تر کنیم ؟

این تیرگی نشانه بیماری نیست !

– تیرگی زانو ، آرنج و قوزک پا بیشتر بر اثر ضخیم شدن پوست اتفاق می افتد و ربطی به مسائل داخلی بدن ندارد.

در واقع خیلی ها فکر می کنند این تیرگی نوعی لک است در صورتی که با لک های صورت و سایر نقاط بدن تفاوت دارد.

عوامل مختلفی در ایجاد این تیرگی ها دخیل هستند ، بعضی افراد به صورت ژنتیک در این زمینه استعاد دارند ، بعضی ها نیز بر اثر تحریکات و تحت فشار قرار دادن پوست دچار چنین تیرگی هایی می شوند ؛ برای مثال کسانی که عادت دارند به مدت طولانی آرنج شان را روی میز قرار دهند یا کسانی که به چهار زانو نشستن عادت دارند بیشتر از تیرگی آرنج ، زانو و قوزک پا رنج می برند.

در واقع این عادت ها پوست را به تدریج تحریک کرده و باعث ضخیم و تیره شدن آن می شوند.

موهای زائد لیزر موهای زائد قرص ضد بارداری زیبایی اندام جراحی زیبایی آموزش زیبایی

دئودورانت و تیرگی زیر بغل

دکتر انصاریان نیز نظری مشابه دارد. به گفته او ناحیه زیر بغل به طور مداوم در اصطکاک و فرسایش است به همین دلیل تیره تر از نقاط دیگر به نظر می رسد. بعضی افراد نیز در این ناحیه دچار حساسیت سرشتی اگزمایی هستند و این حالت باعث تیره شدن پوست می شود. گاهی هم پوست رنگ لباس های تیره را به خود جذب می کند. مصرف زیاد دئودورانت ها و خارش متوالی پوست نیز زیر بغل را تحریک کرده و باعث تیرگی آن می شود. ضایعات و بیماری های قارچی هم گاهی پوست را تیره می کنند که در این صورت باید تحت نظر پزشک از کرم های ضد قارچ استفاده کرد.

لیزر تیرگی را کاهش می دهد ؟

– به گفته دکتر احسانی میکرو درم ابریژن و لیزرها در رفع این تیرگی ها خیلی تاثیر گذار نیستند. فقط شاید بتوان با کمک لیزرهای فرکشنال مقداری ضخامت پوست را کاهش داد. با این حال استفاده از این لیزرها در بدن خیلی توصیه نمی شود زیرا ممکن است جای شان باقی بماند یا کلوئید ( گوشت اضافه ) ایجاد کنند.

در بعضی موارد نیز می توان با استفاده از پیلینگ ها و اسیدهای میوه لایههای سطحی پوست را برداشت و تیرگی را کاهش داد.

* داروهای خوراکی و کرم های ضد لک بر تیرگی های ناحیه زانو ، زیر بغل ، قوزک و آرنج هیچ تاثیری ندارند. دکتر احسانی معتقد است هیچ دارویی نمی تواند این مشکل را به طور کامل رفع کند. تنها کرم هایی که ضخامت پوست را کاهش می دهند از جمله کرم های کراتولیتیک ، کرم های حاوی اوره و سالیسیلیک اسید می توانند چنین تیرگی هایی را کاهش دهند. این کرم ها حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شوند. علاوه بر این اگر بعد از درمان ، تحریک و ایجاد فاشر بر پوست تکرار شود تیرگی دوباره عود خواهد کرد.

۲ + ۱۵ راهکار خانگی ضد تیرگی !

۱٫ چند عدد بادام را با مقداری شیر یا عسل بکوبید تا خمیری نرم به دست آید. این خمیر را برای ۳۰ دقیقه روی نواحی تیره قرار دهید و بعد با آب بشویید.

۲٫ لیمو ترش را ورقه ورقه کرده و آن را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه روی ناحیه تیره بمالید ، سپس پوست را شست و شو دهید و در صورت لزوم از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. با این کار سلول های مرده از روی پوست کنده می شوند.

۳٫ میزان لازم زردچوبه را با مقداری ماست ، عسل و آب لیمو مخلوط کنید تا خمیر به دست آید ، سپس آن را برای ۱۰ دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و بعد بشویید.

۴٫ یک پیمانه شکر قهوه ای را با سه قاشق غذا خوری روغن زیتون فرا بکر مخلوط کنید. این ترکیب را دو بار در هفته طی حمام برای یک تا دو دقیقه روی پوست تیره مالش دهید و بعد آبکشی کنید.

۵٫ مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیری غلیظ بهدست آید ، سپس پوست را با آن مالش دهید و بعد بشویید. بعد از خشک شدن پوست هم می توانید روی آن کمی بکینگ پودر بپاشید تا روشن تر شود ، هم چنین می توانید دو تا سه قاشق غذا خوری جوش شیرین را به نصف سطلب آب گرم اضافه کنید و پا را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن فرو ببرید ، سپس پا را آبکشی کرده و خشک کنید.

۶٫ جوش شیرین و گلاب را با هم مخلوط کنید تا خمیری غلیظ به دست آید ، سپس آن را به زیر بغل بمالید و بعد از چند دقیقه با آب گرم شست و شو دهید.

۷٫ پوست پرتقال را در آفتاب قرار دهید تا خشک شود ، سپس آن را پودر کرده و با گلاب و شیر مخلوط کنید تا خمیر به دست آید. این مخلوط را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست ماساژ دهید تا سلول های مرده ، کنده شوند سپس ناحیه را با آب سرد شست و شو دهید. برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید به این مخلوط مقداری زردچوبه و چند قطره آب لیمو اضافه کنید.

۸٫ دو قاشق غذا خوری شیر ، یک قاشق چای خوری کشک و یک قاشق غذا خوری آرد را با هم مخلوط کنید تا خمیر به دست آید. آن را برای ۱۵ دقیقه روی پوست قرار دهید و بعد با آب سرد بشویید. به جای شیر می توانید از خامه هم استفاده کنید. ویتامین ها و اسیدهای چرب موجود در شیر و خامه پوست را روشن می کنند.

۹٫ سرکه را با آرد برنج مخلوط کنید تا خمیر به دست آید. این خمیر را در حمام برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی ناحیه زیر بغل بمالید و بعد با آب گرم بشویید. به این ترتیب هم پوست تان روشن تر می شود و هم آلودگی ها و بوی بد زیر بغل از بین می رود.

۱۰٫ قبل از حمام روغن نارگی را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست ماساژ دهید ، سپس ناحیه را با صابون ملایم و آب ولرم شست و شو دهید. از این روش هر روز یا یک روز در میان استفاده کنید. این روغن نوعی دئودورانت طبیعی هم محسوب می شود. هم چنین می توانید یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را با نصف قاشق غذا خوری آب لیمو مخلوط کنید و برای ۱۵ دقیقه روی ناحیه قرار دهید ، سپس آن را با آب ولرم و صابون بشویید.

۱۱٫ آرد نخود را با ماست ، آب لیمو و کمی زردچوبه مخلوط کنید تا خمیری غلیظ به دست آید ، سپس آن را برای ۳۰ دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و بعد با آب گرم بشویید. برای دو هفته این کار را هر روز انجام دهید. بعد از آن هم سه بار در هفته این عمل را تکرار کنید تا پوست تان کاملا روشن شود.

۱۲٫ ژل آلوورا را برای ۳۰ دقیقه روی ناحیه تیره قرار دهید ، سپس آن را بشویید. این عمل را دو بار در روز برای دو هفته تکرار کنید.

۱۳٫ سیب زمینی را ورقه یا رنده کرده و پوست را با آن ماساژ دهید ، هم چنین می توانید آب آن را گرفته و زیر بغل بمالید. ۱۰ دقیقه بعد هم ناحیه را بشویید. سیب زمینی خاصیت اسیدی خفیف دارد و باعث روشن شدن پوست می شود.

۱۴٫ میزان مساوی گلیسیرین و گلاب را با مقداری عسل مخلوط کنید و آن را برای ۴۵ دقیقه روی پوست قرار دهید. این کار را ۱۰ روز تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

۱۵٫ آب خیار تازه را با یک مقدار زردچوبه و چند قطره لیمو ترش مخلوط کنید و روی ناحیه تیره بمالید. نیم ساعت صبر کرده و بعد آن را آبکشی کنید.

۱۶٫ شب ها قبل از خواب چند قطره روغن زیتون روی ناحیه تیره بمالید و صبح شست و شو دهید.

۱۷٫ قوزک پا را برای ۱۰ دقیقه با روغن کرچک ماساژ دهید و بعد جوراب بپوشید. صبح نیز آن را شست و شو دهید.

موهای زائد لیزر موهای زائد قرص ضد بارداری زیبایی اندام جراحی زیبایی آموزش زیبایی

۳- نکته مهم قبل از شروع درمان های خانگی

– مواد به کار رفته در این روش ها اغلب باعث لایه برداری از پوست می شوند ، بنابراین ممکن است مقداری پوست را حساس کنند اما اگر دچار قرمزی ، پوسته ریزی و خارش بیش از حد شدید مصرف آن ها را قطع کرده و با یک پزشک مشورت کنید.

– روش های مختلف روشن سازی پوست را هم زمان با هم یا با فاصله کم از هم به کار نبرید زیرا با این کار به پوست آسیب می رساند. بهتر است در هفته فط از دو یا سه روش استفاده کنید.

– ناحیه زیر بغل بسیار حساس است زیرا غدد لنفاوی زیر پوست آن قرار دارند. در واقع تحریک بیش از حد ممکن است باعث عفونت و تورم این غدد شود پس هیچ گاه لیف ، سنگ پا و اسکراب را با خشونت و فشار روی این ناحیه نکشید. جالب است بدانید که استفاده افراطی از سنگ پا ، کیسه و لیف بیشتر باعث تحریک پوست و افزایش تیرگی آن می شود.

* سه تفکر رایج اما غلط …

می خواهید بدانید تیرگی های زیر بغل ، زانو و آرنج چه ربطی به آفتاب ، تیغ اصلاح ، قرص ضد بارداری و لیزر موهای زائد دارند ؟ متخصصان به شما توضیح می دهند

۱- آفتاب و تیغ

تیرگی نواحی زانو ، آرنج ، زیر بغل و قوزک پا معمولا ربطی به آفتاب ندارد. هم چنین استفاده از تیغ برای اصلاح ناحیه زیر بغل باعث تیره تر شدن پوست نمی شود ، بلکه در این مورد به این دلیل که ریشه مو داخل پوست باقی می ماند ظاهر آن تیره دیده می شود بنابراین با وکس کردن ، اپیلاسیون با موم و کندن موها می توان پوست را روشن تر جلوه داد.

۲- قرص ضد بارداری و اختلال تخمدان

مصرف قرص های ضد بارداری معمولا باعث تیرگی زیر بغل نمی شود. در واقع هورمون های موجود در این داروها پوست را در برابر آفتاب حساس تر می کنند ، بنابراین تنها در وصرتی باعث تیرگی پوست می شوند که فرد در معرض نور آفتاب قرار بگیرد. اختلالات تخمدانی هم می توانند روی صورت تیرگی ایجاد کنند اما معمولا باعث تیرگی زانو ، قوزک و آرنج نمی شوند. توجه داشته باشید که تمامی این تیرگی ها به دلیل رسوب رنگدانه در پوست ایجاد می شوند و ربطی به ضخیم شدن پوست ندارند.

۳- لیزر موهای زائد و التهاب

لیزر موهای زائد در ناحیه زیر بغل تنها در صورتی باعث ایجاد تیرگی می شود که پوست را بسوزاند و زخم کند ، در غیر این صورت هیچ گونه تغییر رنگی در پوست ایجاد نمی کند. البته این تیرگی نیز به مرور زمان با ترمیم پوست کمتر می شود. گاهی اوقات هم تیرگی های پوست بر اثر التهاب ایجاد می شوند و همراه با پوسته ریزی هستند. در واقع التهاب باعث ضخیم شدن پوست و افزایش فعالیت سلول های رنگدانه ساز می شود.

منبع: مجله خبری لحظه نما
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ