خانه / سیاسی / سوابق محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

سوابق محمدعلی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

محمد علی نجفی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت آموزش‌ و پرورش فردا به مجلس معرفی می‌شود.

علی اصغر فانی روز چهارشنبه ۲۸ مهر ماه ۹۵ از وزارت آموزش‌وپرورش عزل شد و سید محمد بطحایی معاون وی با حکم رئیس‌جمهور به عنوان سرپرست این وزارتخانه انتخاب شد.

تماس تسنیم با دفتر محمد علی نجفی حکایت از این داشت که وی فردا (یکشنبه) برای تصدی آموزش وپرورش به مجلس معرفی خواهد شد.

همچنین اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اعلام کرد: نجفی گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت آموزش‌وپرورش است که فردا معرفی  می‌شود.

سوابق محمد علی نجفی سوابق حسن روحانی دولت تدبیر و امید حزب کارگزاران بیوگرافی محمدعلی نجفی اصلاح طلبان چه کسانی هستند

محمدعلی نجفی (متولد ۲۳ دی۱۳۳۰، تهران) سیاستمدار اصلاح طلب، مدرس دانشگاه ایرانی، مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور ایران، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی جمهوری اسلامی ایران است. نجفی دبیر سابق ستاد هماهنگی اقتصادی، سرپرست سابق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری[۱] جمهوری اسلامی ایران و از بنیان‌گذاران حزب کارگزاران سازندگی، عضو هیئت علمی (بازنشسته) دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف  و رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

نجفی از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در دولت‌های دکتر باهنر، مهدوی کنی و مهندس موسوی وزیر فرهنگ و آموزش عالی و از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ در دولتهای موسوی و هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش ایران بود. در دولت اول خاتمی از رئیس سازمان برنامه و بودجه بود. در ۱۳۸۶ به عضویت در سومین دوره شورای شهر تهران درآمد و در ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ به دنبال انتصاب به عنوان معاونت رئیس جمهور از این سمت استعفا کرد. او در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) مشاور اقتصادی و برنامه‌ریزی مهدی کروبی از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات بودو نمایندگی مهدی کروبی در شورای نگهبان برای پیگیری مسائل مربوط به تقلب در انتخابات رابرعهده داشت.

نجفی یکی از سه وزیر پیشنهادی کابینه حسن روحانی بود که با وجودی که موافقت نیمی از مجلس را جلب کرده بود، با اختلاف یک رای از مجموع ۲۸۴ رای موفق به حضور در وزارت آموزش و پرورش نشد. بیشتر نمایندگان مخالف وی او را به حضور در جریان اعتراضات پس از اعلام نتایج انتخابات ۱۳۸۸ متهم نمودند. دو روز بعد حسن روحانی طی حکمی وی را به معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور منصوب نمود. در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲، نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی استعفا کرد و حسن روحانی وی را به عنوان مشاور رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران منصوب نمود.

وی مشاور امور اقتصادی رئیس جمهور و عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری است.

در کارنامه محمدعلی نجفی چندین دوره وزارت در وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی به چشم می‌خورد. وی از بنیانگزاران حزب کارگزاران سازندگی است و در شورای شهر تهران و هیئت علمی (بازنشسته) دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف سابقه خدمت دارد.

نجفی مرداد سال ۱۳۹۲ به عنوان گزینه دولت یازدهم برای تصدی وزارتخانه آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی شد اما موفق نشد از مجلس رای اعتماد بگیرد. وی ۲۶ مرداد سال ۱۳۹۲ از سوی حسن روحانی به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شد.

نجفی روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۲استعفا داد و این امر مورد موافقت دکتر روحانی رئیس جمهور قرارگرفت و پس از آن رئیس جمهور طی حکمی نجفی را به عنوان مشاور رئیس جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی کشور منصوب کرد.

نجفی در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۳  پس از رای آوردن استیضاح رضا فرجی‌دانا از وزارت علوم، سرپرست وزارت علوم شد و ۹۵ روز در این سمت بود.

سوابق محمد علی نجفی سوابق حسن روحانی دولت تدبیر و امید حزب کارگزاران بیوگرافی محمدعلی نجفی اصلاح طلبان چه کسانی هستند

چه اشکالی دارد خانم ها قلیان بکشند؟

محمدعلی نجفی درباره فروش قلیان در مراکز گردشگری اظهار کرد: موافق عرضه قلیان در برخی از مکان ها هستم اما نمی گویم در هر رستوران و فضای بسته و یا خانوادگی قلیان سرو شود، اما مکان های مناسبی برای این کار هم وجود دارد.باید ببینیم چقدر امکان تفریح و نفس کشیدن برای مردم ایجاد کرده ایم. آیا اگر محدودیت ایجاد کنیم جوانها نمی روند در جای دیگری قلیان بکشند؟ بدتر از آن ممکن است در خانه غیر از قلیان چیزهای دیگری هم بکشند.

وی درباره ممنوعیت قلیان برای خانم ها گفت: من موافق این ممنوعیت نیستم. اگر من با همسر و دخترم قلیان کشیدم چه اشکالی دارد که آنها هم یک پک قلیان بکشند. البته می دانم بسیاری از افراد با این حرفم مخالف هستند. باید دید تفریحات مردم چقدر است و ببینیم که آیا ممنوعیت آن قابل دفاع است یا نه. شاید برخی از این محدودیتها بیش از حد بوده است اگر این محدودیتها خود را به شکل دیگری نشان داد آن وقت چه؟ شاید باید در برخی از تصمیمات تردید کنیم. هر چه انسان  را منع کنید او حریص تر می شود.

وی پیشنهاد کرد که نظر سنجی درباره قلیان گذاشته شود، در همین حال مجری برنامه از او پرسید اگر موضوع یکی از برنامه های “مناظره” که جمعه ها از شبکه یک سیما پخش می شود را به قلیان اختصاص دهیم شما می آیید؟ در پاسخ، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: تخصص من قلیان نیست، تخصص آقای مرعشی (رئیس سازمان میراث فرهنگی در دولت هشتم)، قلیان است ایشان را دعوت کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند %s *

*