خانه / سیاسی / عباسعلی کدخدایی کیست؟ +عکس همسر و پسران

عباسعلی کدخدایی کیست؟ +عکس همسر و پسران

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شواری نگهبان  ، پس از اتمام تحصیل در وزارت سپاه سابق مشغول به کار شد و پس از پایان جنگ ایران-عراق جهت ادامه تحصیل به انگلستان بورسیه گردید و کارشناسی ارشد و دکتری در حقوق بین الملل را از دانشگاه هال انگلستان اخذ کرد. در زمان ریاست علی لاریجانی بر سازمان صدا و سیما ،وی به همراه سیدقاسم زمانی، محمد شریف و غلامرضا رفیعی اولین مطالعات حقوقی در زمینه ی ماهواره ها و پخش مستقیم آنها را در دفتر مطالعات حقوقی اداره کل حقوقی سازمان و تحت مدیریت قربانعلی مهری انجام دادند ،که حاصل آن سه جلد کتاب می باشد. وی عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.او مدتی رئیس مرکز تحقیقات شورای نگهبان و پس از آن رئیس هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز بود. وی مقالات بسیاری در زمینه حقوق اساسی و حقوق بین الملل در نشریات تخصصی حقوق به چاپ رسانده است. کدخدایی در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۹۵ طی حکمی از سوی آیت‌الله جنتی به عنوان مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.

همسر سیاسیون فرزندان عباسعلی کدخدایی شورای نگهبان سوابق عباسعلی کدخدایی خانواده عباسعلی کدخدایی

کدخدایی همچنین، در کنار سه نفر دیگر، از طرف ایران، یکی از قضات عضو دیوان دائمی داوری بین المللی است .

کدخدایی از چهره‌های مورد وثوق جناح اصولگراست که همواره از سوی حوزویان و علمای حقوق قم تأیید و تقدیر شده است. در این گزارش نگاهی به کارنامه کاری او انداخته‌ایم:

شناسنامه:  حقوق دانی از اصفهان

نام کاملش عباسعلی کدخدایی الیادرانی است، ۵۵ ‌ساله و متولد اصفهان. کارشناس رشته حقوق از دانشگاه تهران است. از خانواده‌ و فرزندانش اطلاعات دقیقی در دست نیست جز اینکه خودش می‌گوید: «خیلی اهل تفریح‌کردن نیست و تنها تفریحش اگر زمان با آن یاری کند، کتاب‌خواندن است».

او هم‌اکنون عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است و مقالات بسیاری در زمینه حقوق اساسی و حقوق بین‌الملل در نشریات تخصصی حقوق به چاپ رسانده. دانشجویان او، خاطرات خوشی از کلاس‌های درس حقوق اساسی و حقوق اداری‌اش دارند و می‌گویند تسلط کدخدایی بر مبانی حقوق عمومی، همواره زبانزد محافل دانشگاهی است.

همسر سیاسیون فرزندان عباسعلی کدخدایی شورای نگهبان سوابق عباسعلی کدخدایی خانواده عباسعلی کدخدایی
کارنامه:  ١٨ سال در شورای نگهبان

کدخدایی از دوره چهارم تاکنون در شورای نگهبان صاحب کرسی بوده است، ایامی با نام حقوق‌دان و گهگاهی به‌عنوان مشاور و سخنگو. هرچند سمت سخنگویی وی در قریب‌به‌اتفاق حقوق‌دانی‌اش در این شورا همراه او بوده است. کدخدایی با احتساب حقوق‌دانی‌اش در سه سال اول دوره اخیر شورای نگهبان، در مجموع ١٨ سال عضو حقوق‌دان این شورا بوده است.

او پیش‌تر در دوره‌های چهارم، پنجم و ششم – سه سال اول- عضو حقوق‌دان این شورا بود. کدخدایی تیرماه سال ٩٢ در انتخابات دور دوم این شورا با کم‌آوردن تنها یک رأی در مجلس شورای اسلامی نتوانست مجددا عضو حقوق‌دان شورای نگهبان – در دوره ششم- بماند. هرچند به‌عنوان مشاور عالی حقوقی-سیاسی دبیر شورا، صندلی‌اش را در این شورا حفظ کرد.

شانزدهم شهریور سال ٩٢، یعنی نزدیک به ۴٠ روز پس از آنکه کدخدایی نتوانست رأی مجلس را برای دوره دوم سه‌ساله حقوق‌دانی شورای نگهبان از مجلس بگیرد، جمعی از حوزویان و اساتید دانشکده‌های حقوق دانشگاه امام صادق در مراسمی با نام «مرد صدق و امانت» از او تقدیر کردند. در همان مراسم احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در تمجید از او گفت: «رأی‌نیاوردن عباسعلی کدخدایی در مجلس به‌عنوان عضو حقوق‌دان شورای نگهبان مسئله‌ای طبیعی نبود، بلکه برای رأی‌نیاوردن سخنگوی سابق شورای نگهبان مقدمه‌چینی شده بود… در ایام انتخابات سفارش زیاد می‌آمد و توقعات زیاد بود؛ ولی ایشان توجهی به این توقعات نداشت و استقلال خود و شورای نگهبان را حفظ کرد». غلامعلی‌ حدادعادل، رئیس مجلس هفتم نیز در آن مراسم در تقدیر از کدخدایی گفت: «کدخدایی یکی از خوبان جماعت حقوق‌دانان است و ما وی را در دوره هفتم مجلس در شورای نگهبان آزموده‌ایم و آزمایش بزرگ وی در خدمت آیت‌الله جنتی در فتنه ٨٨ بود». آیت‌الله روح‌الله قرهی، مدیر حوزه علمیه امام مهدی(عج) نیز در تمجید او گفت: «اگر من عضو مجلس شورای اسلامی بودم، کدخدایی را انتخاب می‌کردم. ایشان انسانی ازدنیابریده و مطیع نظام و ولایت مطلقه فقیه است».

همسر سیاسیون فرزندان عباسعلی کدخدایی شورای نگهبان سوابق عباسعلی کدخدایی خانواده عباسعلی کدخدایی

همسر عباسعلی کدخدایی

دوری او از سمت‌های رسمی شورای نگهبان سه سال بود، او هم‌اکنون- در دوره هفتم – نیز به‌عنوان عضو حقوق‌دان شورای نگهبان در این نهاد جایگاه حقوقی‌اش و البته سخنگویی‌اش را حفظ کرده است. ازهمین‌روست که او را یکی از باسابقه‌ترین حقوق‌دانان این شورا می‌دانند، قائم‌مقامی دبیر شورای نگهبان، معاون اجرائی و امور انتخابات شورای نگهبان نیز از دیگر سمت‌های مهمی بوده که او، پیش از این در شورای نگهبان داشته است.

مواضع:

علاقه آیت‌الله جنتی به من «لطف خداوند» است، من با آیت‌الله جنتی هم مثل بقیه آقایان در همین شورای نگهبان ارتباطم نزدیک شده است، بارها هم با هم اختلاف‌نظرهای جدی داشتیم، به‌هرحال یا من ایشان را قانع می‌کنم یا ایشان من را قانع می‌کنند. فکر می‌کنم صراحت لهجه بنده باعث علاقه ایشان به من شده است. چون من هربار نظر مخالفی داشته باشم، صراحتا می‌روم و با ایشان مطرح می‌کنم و واقعیت‌های مسئله را می‌گویم./ گفت‌وگو با خبرآنلاین، تیر ٩۵.
قانون فعلی ما خلأهای زیادی دارد که امکان این تخلفات را افزایش می‌دهد، در بحث تبلیغات، تخلفات داریم، خریدوفروش آرا را داریم، توهین و افترای رقبا نسبت به یکدیگر را داریم و برای اینها باید تدبیر شود./ گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، آذر ٩۵.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*