خانه / بورس و سهام / صدای سهامداران “کچینی” هم بلند شد!

صدای سهامداران “کچینی” هم بلند شد!

به گزارش ساتین : در پی اعلام گزارش های شرکت چینی ایران، تعدادی از سهامداران این شرکت پیرامون نحوه تسعیر درآمدهای ارزی این مجموعه در صورت های مالی آن اعتراضاتی را عنوان کردند که متن نامه مذکور به شرح ذیل است:

تاریخ: 06/11/1392

به نام خدا

شکواییه

بازرسان محترم شرکت سهامی چینی ایران

با سلام و احترام

اینجانبان تعدادی از سهامداران شرکت سهامی چینی ایران با توجه به مطالعه صورت­های مالی 6 ماهه حسابرسی شده و 9 ماهه شرکت، به موردی برخورد نمودیم که به نظر اینجانبان حقوق سهامداران خرد شرکت به شکل فاحشی مورد تعدی قرار گرفته است. مورد مذکور در ذیل به استحضار می­رسد. خواهشمند است نسبت به بررسی موضوع و جلوگیری از تضییع حقوق سهامداران خرد و یا شفاف­سازی موضوع اقدامات لازم را مبذول فرمایید.

بر اساس گزارش شش ماهه حسابرسی شده (و بند 2-25 یادداشت­های توضیحی) مبلغ فروش صادراتی در دوره مالی مورد گزارش مبلغ 7.150.000 دلار آمریکا بوده است که مبلغ 214.600 دلار آن به صورت ارزی به حساب­های بانکی شرکت واریز و به نرخ مبادله­ای هر دلار معادل 24730 ریال در دفاتر شرکت ثبت شده است و مبلغ 6.935.400 دلار بر اساس نرخ اعلام شده مدیریت از قرار هر دلار معادل 21500 ریال (بر مبنای هر مترمربع کاشی و سرامیک 5/4 دلار) تسعیر و از خریداران به ریال دریافت شده است. در خصوص مبنای نرخ تسعیر مدارک و مستنداتی مبنی بر توافق با عامل فروش صادراتی به حسابرسان شرکت ارائه نشده است.

با توجه به این که در شش ماهه اول سال جاری نرخ دلار آمریکا در بازار ارز در محدوده 29000 ریال تا 38000 ریال در نوسان بوده است میزان فروش صادراتی شرکت در سال جاری بر اساس نرخ بازار به شدت تغییر خواهد کرد و تأثیر قابل ملاحظه­ای بر سود هر سهم خواهد گذاشت لذا چند ابهام برای سهامداران خرد به وجود می­آید:

1) مدیریت شرکت بر چه مبنایی نرخ 21500 ریال را برای فروش صادراتی گزارش کرده اند؟

2) اگر عامل فروش شرکت، مبلغ فروش صادراتی را به صورت ریالی به مدیران اعلام نموده است، چرا مدیران شرکت با اعلام مبلغ فروش صادراتی شش ماهه 7.150.000 دلار و پیش­بینی سالانه فروش صادراتی حدود 18 میلیون دلار موجبات گمراهی سهامداران در صورت-های مالی را فراهم کرده اند؟

رونوشت:

1) مدیریت نظارت بر ناشران بورس اوراق بهادار

2) خبرگزاری فارس

3) خبرگزاری بورس نیوز

در پایان اضافه می کند، با توجه به بررسی های صورت گرفته توسط این سایت خبری مطالب عنوان شده توسط سهامداران مطابق با صورت های مالی “کچینی” بوده و به طور کامل صحیح است به گونه ای که در کلیه گزارش های آن اعم از 9 ماهه و شش ماهه می توان شاهد نرخ تسعیر ارز پایین شرکت و در حدود 2000 تومان به ازای هر دلار، برای فروش صادراتی بود نکته جالب تر آنکه مبالغ ارزی خرید مواد مصرفی با نرخ های 3000 تومان به ازای هر دلار در 9 دوره 9 ماهه و هر یورو 4622 تومان در گزارش های شش ماهه تسعیر شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*