خانه / سیاسی / تعطیلی نمایندگی تویوتا در ایران یا عذرخواهی!

تعطیلی نمایندگی تویوتا در ایران یا عذرخواهی!

عزت و افتخار یک ملت به سربلندی آن بستگی دارد، در واقع این سربلندی به خاطر استقلالی است که به واسطه عدم وابستگی و سرسپردگی به دست آورده است.

اگر یک ملت سرسپرده باشد و گوش به فرمان ارباب خود، هر اندازه در زمینه اقتصادی و صنعت هم پیشرفت کرده باشد، نمی تواند جای عزت نفس یک جامعه را بگیرد. بدون عزت نفس، یک کشور با مردمش هیچ نیست و تنها سعی می کند زنده باشد و همچون ماشین کار کند.

روی سخن این یادداشت خطاب به مردمانی است که عزت را فروخته و جای آن پول را برمی گزینند. مناعت طبع، احترام به خود است، شرافت نفس است و اگر نباشد، فلسفه وجودی یک ملت نابود می شود.

اگر یک ملت توانست هر دو شرایط را برای خود مهیا کند، یعنی هم عزت و شرافت نفس خود را داشته باشد و هم تلاش کند که در حوزه اقتصاد، صنعت و دانش پیشرفت کند بدون این که وابستگی سلطه گونه داشته باشد، آنگاه سربلندی آن کشور و جامعه کامل خواهد شد.

در این دنیا هستند جوامع و کشورهایی که سلطه پذیر شده اند و تن به خواسته های کشورهایی داده اند که باعث شده تا آنها چشم طمع به دیگر کشورها داشته باشند.

آیا اگر مظلوم، ظلم ظالم را نپذیرد و مقابل آن مقاومت کند، شاهد وجود کشورهای سرسپرده و حکومت های سلطه طلب خواهیم بود؟

تا زمانی که مظلوم تن به ظلم ظالم بدهد، باعث ظالم پروری می شود و پایانی را برای این چرخه نمی توان یافت.

اگر بخواهیم میان دو کشور ظلم پذیر و ظلم ستیز مثالی بزنیم تا برای افکار عمومی روشن شود، میتوانیم به ژاپن و ایران اشاره داشته باشیم، یا حتی میتوانیم ژاپن را در همان منطقه شرق آسیا با کشوری همچون کره شمالی مقایسه کنیم.

نخست، این خبر را بخوانید که شاید تاکنون در جریان آن قرار گرفته باشید.

شرکت تویوتا به خاطر فروش یک خودروی تویوتا به سفارت ایران در هند از آمریکا رسماً عذرخواهی کرده است.

کشورهای استعمارگر شعار تویوتا زندگی در ژاپن توهین شرکت‌ تویوتا تحریم های جدید بعد از برجام تحریم کره شمالی اخبار کره شمالی اخبار ژاپن اخبار بدون سانسور سیاسی

این عذرخواهی برای آن انجام شده که جمهوری اسلامی ایران علیرغم توافق هسته ای، همچنان تحت تحریم های اقتصادی است، که البته این بحث و موضوع دیگری است که بارها درباره آن نوشته شده است، اما بحث این یادداشت رفتاری است که شرکت تویوتا به عنوان یک تولید کننده خودرو ژاپنی از خود بروز داده است.

اقدامی که مسئولین شرکت ژاپنی تویوتا به خاطر فروش یک خودرو از تولیدات خود به سفارت ایران در هند انجام داده اند، همان نداشتن عزت و شرافت نفسی است که در آغاز این نوشتار به آن اشاره شد.

اگر ژاپن و مردم این کشور اجازه نمی دادند آمریکایی ها بر آنها نفوذ داشته باشند، اکنون با استقلال کامل برای خود تصمیم می گرفتند.

در کنار همین ژاپن در شرق آسیا، کشوری کوچک و تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی قرار دارد که توانسته آمریکای ابرقدرت! را به چالش جدی بکشد.

کره شمالی چند سال است به خاطر استقلال طلبی و نپذیرفتن سلطه آمریکا، با تحریم های سختی روبرو است و البته شرایط اقتصادی آنچنان مناسبی هم به همین خاطر ندارد اما مقاومت کرده و باعث شده است تا آمریکا با دردسر جدی روبرو شود.

قطعا از نظر تکنولوژی، ژاپن از کره شمالی و ایران بالاتر قرار دارد، اما ژاپنی ها ذلت سلطه آمریکا را پذیرفته اند و حتی پایگاه های نظامی آمریکایی در خاک ژاپن با تعرض و تعدی سربازان آمریکایی به زنان و دختران ژاپنی همراه است و جالب اینجاست که دولت ژاپن حق برخورد با این سربازان را ندارد و در واقع قانون کاپیتولاسیون در این کشور اجرا می شود.

حال که شرکت تویوتا اقدام به چنین کاری کرده و به خاطر فروش یک خودرو به سفارت ایران در هندوستان از آمریکا عذرخواهی کرده، وظیفه ما در قبال چنین اقدامی چیست؟

قطعاً عزت نفس ایرانی اجازه نمی دهد که اقدام تویوتا بدون پاسخ بماند، کافی است نمایندگی این شرکت در ایران تعطیل شود و از سودی که بابت فروش خودروهای خود در ایران میبرد محروم گردد، آنگاه متوجه خواهد شد که چه اشتباهی کرده است. اگر هم از ایران به خاطر اقدامی که انجام داده عذرخواهی کند شاید بتوان از اشتباه شرکت تویوتا چشم پوشی کرد، در هر حال رفتار این شرکت ژاپنی نباید بدون پاسخ بماند و نخواهد ماند.

محمد صفری

۳ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

  1. اصلا ژاپن تحریم کنیم از نوع تحریمهای کمر شکن نفت بهشون نفروشیم و تکنولوژی حتی دستگاههای پزشکی وارد نکنیم هر چی که ژاین در ساخت ان دست داشته نابود کنیم خلاصه بیچارشون کنیم تا این ابرقدرت اقتصادی و تکنولوژی نابود بشه به نماز جمعه شعار مرگ بر ژاین درود بر کره شمالی اضافه کنیم

  2. هیچ تکنولژی و صنایع صنعتی و علمی بهشون ندیم تا مثل افغانستان و یمن و سوریه و عراق بشن!!

  3. خاک بر سرشان که به جای اقدامات تلافی جویانه بابت بمب اتمی که آمریکا بر سرشان ریخت نوکری آمریکا را افتخار میدانند .! مرگ با عزت به از این زندگی با خفت است .

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*