خانه / بورس و سهام / قیمت گازوییل 1850 و بنزین باید 1760 تومان باشد!

قیمت گازوییل 1850 و بنزین باید 1760 تومان باشد!

قبل از اینکه این خبر رو بخونیم شما بگید که چی ما بر اساس فوب خلیج فارسه که باید سوخت بر اساس فوب خایج فارس حساب شود .

بنزین شاید در امریکا 4 هزار تومان باشد ولی حداقل دستمزد یک کارگر ساده در آمریکا در هر ساعت معادل 29 هزار تومانه .

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، گفت: مصرف گاز در ایران به اندازه مصرف گاز اتحادیه اروپا است که البته بخش عمده‌ای از آن در بخش خانگی سوزانده می‌شود.

 نصرالله سیفی گفت: پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش نرخ حامل‌های انرژی به دلیل بالارفتن قیمت ارز، اثرات این طرح کاملا از بین رفت.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، افزود: مقرر شده بود براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت نفت و فرآورده های نفتی براساس 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس و قیمت گاز براساس 75 درصد قیمت گاز صادراتی تعیین شود که چنین اتفاقی رخ نداد.

وی با اشاره به این که براساس قانون، قیمت گذاری حامل‌های انرژی، باید تابع قیمت ارز و قیمت فوب خلیج فارس باشد، تصریح کرد: اگر این فرمول قیمت گذاری اعمال شود، قیمت بنزین در سال آینده باید 1760 تومان و قیمت گازوییل 1850 تومان شود.

سیفی ادامه داد: براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، قیمت نفت کوره 1460 تومان و همچنین نرخ نفت سفید نیز باید به 1850 تومان افزایش یابد.

مصرف گاز ایران به اندازه مصرف گاز اتحادیه اروپا است

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اشاره به اینکه نرخ گاز در کشور بسیار پایین است، گفت: مصرف گاز در ایران به اندازه مصرف گاز اتحادیه اروپا است که البته بخش عمده‌ای از آن در بخش خانگی سوزانده می‌شود.

سیفی تصریح کرد: اگر قرار باشد که نرخ گاز براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها افزایش یابد، قیمت هر مترمکعب آن باید از 70 تومان به 1870تومان افزایش یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، وی با بیان اینکه هم اکنون برای گاز طبیعی 84 درصد یارانه پرداخت می‌شود، افزود: برای بنزین 77 درصد و برای گازوییل 81 درصد یارانه توسط دولت پرداخت می‌شود.

به گفته سیفی امسال 210 هزار میلیارد تومان سوخت در کشور سوزانده شد که پیش بینی می‌شود در سال 93 این رقم به 254 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، تصریح کرد: اگر دو فاز جدید پارس جنوبی نیز به بهره برداری برسد به دلیل رشد مصرف گاز مشکلات کمبود گاز در کشور برطرف نخواهد شد.

ایسنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*