خانه / بورس و سهام / مجوز واردات شکر به چهار شرکت خاص + سند

مجوز واردات شکر به چهار شرکت خاص + سند

وزارت صنعت، معدن و تجارت در ۱۷ ماه اخیر بدجوری روی مدار حاشیه حرکت کرده است. از حواشی مختلف پیرامون حذف موارد قانونی مختلف مانند ایران کد و شبنم گرفته تا اعطای مجوزهای مختلف برای واردات کالاهای اساسی و یا حتی مجوز برای واردات رسمی سیگار مارلبرو از شرکت فیلیپ موریس که شبهه صهیونیستی بودن دارد. این حواشی موجود وزیر کهنسال این وزارتخانه را مدام به دردسر انداخته و وی بارها در مقام پاسخگویی به ارگان های مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

اما واردات شکر در چند ماه اخیر که حتی منجر به کارت زرد به وزیر صنعت هم شده بود، با افشا شدن سندی جدید وارد ابعاد جدیدتری شد.

طبق سند یاد شده وزارت صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی اقدام به تمدید مجوز برای ثبت سفارش نسبت به واردات شکر کرده است. براساس این مجوز چهار شرکت وارد کننده شکر این اجازه را دارند که با استفاده از ارز مبادله ای به واردات شکر ادامه دهند.تمدید مجوز واردات شکر برای این چهار شرکت در شرایطی اتفاق می افتد که چغندرکاران کشور در بدترین شرایط قرار دارند و شکر تولید داخل روی دست تولید کنندگان داخلی باقی مانده است.

اما موضوع تمدید این ثبت سفارش ها از چند جهت قابل بررسی است. یکی از این موارد که بسیار تامل برانگیز است، انحصارگرایی در واردات شکر به چهار شرکت خاص است. در واقع باید مشخص شود که چرا وزارت صنعت تمدید ثبت سفارش برای چهار شرکت خواست را درخواست کرده است و آیا پای رانت یا سود خاصی در این خصوص در میان است.

نکته قابل تامل دیگر اصرار بیش از حد این وزارتخانه به واردات کالاهای اساسی است. در شرایطی که تولید کنندگان داخلی در وضعیت دشواری قرار گرفته اند، هدف گیری تولید داخل از سوی وزارت صنعت چه معنای خاصی می تواند داشته باشد. مطمئنا وزارت صنعت باید در خصوص این تخلفات و نابسامانی های به وجود آمده پاسخگو باشد.

نکته آخری که باید به آن پرداخته شود این است که این مجوزها با هماهنگی قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی صادر شده است. بعد از اجرای قانون تجمیع وظایف بازرگانی کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی این وزارتخانه با اعطای مجوز به واردات شکر در شرایطی که تولید کنندگان داخل با مشکل رو به رو هستند، نمره منفی بزرگی در کارنامه خود برجای گذاشت، که مطمئنا باید در این خصوص توجیه قابل قبولی را ارائه کند.

جدول مجوزهای اعطایی از سوی وزارت صنعت برای تمدید واردات شکر به شرح زیر است:

قیمت قند و شکر قیمت شکر تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

قیمت قند و شکر قیمت شکر تحلیل بورس پیش بینی بورس اخبار بورس

سند تمدید مجوز واردات شکر برای چهار شرکت وارد کننده شکر

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*