خانه / آخرین اخبار / شاهکار تلویزیون (برنامه جیوگی) در حمایت از مرتضی پاشایی

شاهکار تلویزیون (برنامه جیوگی) در حمایت از مرتضی پاشایی

برنامه جیوگی با سانسور حرف‌های یوسف اباذری و پخش ناقص سخنان شهید آوینی؛ در اولین برنامه خود به دفاع ناعادلانه از آنچه اباذری ابتذال فرهنگی خوانده بود؛ پرداخت.

شبکه دو سیما اولین قسمت از برنامه «جیوگی» را پخش کرد. طبق خبری که از سوی مسئولان این برنامه ارسال شد؛ قرار بود مسئله پدیده پاشایی و «تفاوت فرهنگ‌عامه با فرهنگ روشنفکری» بررسی شود ضمن اینکه گفته شده بود؛ بخش‌هایی از صحبت‌های یوسف اباذری نیز پخش خواهد شد.

اما جالب اینجاست که محوریت این برنامه تنها سخنان ناقصی از یوسف اباذری بود. یوسف اباذری در سخنرانی خود مرتضی پاشایی را خواننده مبتذل خوانده بود و صداوسیما تمام این بخش‌ها را سانسور کرد و حتی درباره نحوه‌ی چنین نشستی پیشینه‌ای ارایه نداد. درواقع این برنامه با تکه تکه کردن سخنرانی این استاد دانشگاه و پخش کردن بخش‌هایی از سخنانِ که او می‌گوید این مردم ابله‌اند یا این اتفاق مسخره است؛ او را محکوم کرد.

این درحالی‌ست که یوسف اباذری طی آن سخنرانی هشداری جدی به مردم داده بود. هشداری که نشانه‌هایش بیش از هر چیز در رسانه ملی دیده می‌شود. گسترش سطحی‌نگری، ارائه موسیقی عامه‌پسند و رواج فرهنگ سطحی از جمله نشانه‌هایی‌ست که در صداوسیما دیده می‌شود و مهم‌تر از همه سیاست‌زدایی.

اباذری در سخنرانی خود گفته بود: این آقایی که عکسش را اینجا زده‌اند و چراغ‌ها را تاریک کرده‌اند، یک خواننده پاپ بود و پاپ در سیر موسیقی، مبتذل‌ترین نوع موسیقی است. من موسیقی او را برای تحلیل به یک موسیقیدان داده‌ام؛ مبتذل محض است! ما پاپی داریم که پیچیده است. این ساده‌ترین، مسخره‌ترین، احمقانه‌ترین و بد‌ترین نوع موسیقی است. صدای فالش، موسیقی مسخره، شعر مسخره‌تر. بنابراین من چطور می‌توانم چنین چیزی را تحلیل نکنم؟

او درباره علت چنین تجمع گسترده‌ای اظهار داشت: در سال‌های اخیر هم حاکمیت و هم مردم دچار ترسی متقابل از یکدیگر شده‌اند. از این‌رو هم مردم و هم حاکمیت به سمت سیاست‌زدایی حرکت می‌کنند و در این فضا شخصی چون پاشایی به یک اسطوره و نماد تمرکز بر امور غیرسیاسی تبدیل می‌شود.

اباذری گفته بود: وقتی قرار است سیاست‌زدایی انجام شود، لاجرم چنین وقایعی پیش می‌آید. متوسل می‌شوند به خوانندگان پاپ برای اینکه جای سیاست واقعی را بگیرند.

این استاد دانشگاه، تشییع جنازه مرتضی پاشایی را با تشییع جنازه خواننده کوچه و بازاری زمان شاه مقایسه کرده و از حضور مردم و رفتار دولت و حوزه رسمی در مراسم تشییع و خاکسپاری پاشایی انتقاد کرده بود.

جالب‌تر اینکه در برنامه شب گذشته برنامه جیوگی؛ اباذری تبدیل به فردی متوهم شد که فکر می‌کند عده‌ای در اتاقی سیگار برگ می‌کشند و سلیقه مردم را می‌سازند. پس از تمام اینها؛ کلیپی از خوانده شدن ترانه‌های پاشایی توسط توده مردم پخش شد. این برنامه در این تصاویر موسیقی پاشایی را توانمند خواند زیرا توانسته با قشر عظیمی از جامعه ارتباط برقرار کند.

این برنامه که دائما از مصادره به مطلوب کردن سخنان دیگران انتقاد می‌کرد؛ در نهایت شهید آوینی را مقابل مرتضی پاشایی قرار داد. شهید آوینی طی سخنرانی درباره اینکه هنر باید برای مردم باشد صحبت کرده بود اما او هیچگاه به این مسئله اشاره نکرد که هنر را به قدری سطحی و مبتذل کنید که فقط هیجان را به میان توده‌ها ببرد. جالب اینکه این برنامه نیم ساعته با پخش ناقص صحبت‌های شهید آوینی؛ همه چیز را مصادره به مطلوب کرد تا دفاعی تمام قد از آنچه خود می‌خواست؛ انجام دهد.

در پایان؛ برنامه جیوگی تعدادی از مخاطبان را به بحث و گفت‌وگو پیرامون این مسئله دعوت کرد تا بازهم توده مردم را در مقابل تفکر اباذری قرار دهد. بحث‌هایی که در این بخش مطرح شد بخشی از مخالفان اباذری بودند و درواقع حتی کسانی که از اباذری حمایت کردند؛ وارد بحث دقیقی نشدند.

تئودور آدورنو درباره موسیقی عامه‌پسند می‌گوید: موسیقی عامه به مردم آرامش و فرج‌ه­ایی را که پس از تمام شدن “کارهای ماشینی” و سخت به آن نیاز دارند، می­‌دهد؛ دقیقا به این دلیل که دشوار نیستند؛ چون می­‌شود در حال بی‌‌توجهی هم به آن گوش کرد. مردم تا حدودی به این دلیل از موسیقی عامه لذت می­‌برند که سرمایه­‌داران این ذهنیت را به آن­ها القا می‌کنند و ظاهر مطلوب را به آن می­‌دهند. فرهنگ عامه ابزاری‌ست برای شکل دادن و پروراندن اعضای جامعه‌ای که تحت مدیریت کلان و کل گرایانه یا تمامیت‎خواه قرار دارد.

واضح است که چرا با گذشت نزدیک به یکسال از درگذشت مرتضی پاشایی؛ صداوسیما به حمایت از مرتضی پاشایی تخریب یوسف اباذری با سانسورِ حرف‌هایش پرداخته. درواقع مسئله به هیچ وجه اباذری یا پاشایی نیست بلکه در این بین یک اندیشه‌ی تخریب شده و از اندیشه دیگری به جامعه تحمیل و تزریق می‌شود.

۱۴ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

 1. فقط یه چیز چرا مرتضی؟ چرا این همه خواننده زنده نقد نشدند؟ چرا این ۷٫۸ سال کسی نفهمید موسیقی مرتضی مبتذله؟ چرا کسی که دیگه نیست که جواب بده باید نقد بشه متاسفم برای اباذری و امثالهم

  • میدونی چرادنیزجون چون دکتر یه ترسوی بزدل بیشترنیست اگه بازنده ها طرف میشد جوابشومدادنو پدر شودر میآوردن ازاین گذشته دیگه معروفیتی هم درکارنبود این جوری هم ازگمنامی دراومد هم خطری واسه ش نداشت بی چاره اونا که فکرکردن دکترمنجیشونه میخوادازفلاکت نجاتشون بده

 2. همین رو میتونم بگم متاسفم برای این طرز فکر که اهنگای مرتضی رو مبتذل می خونن

 3. این استاد دانشگاه با این اندیشه بیمارگونه درعین اینکه فکرمیکنند همه چیز را درک میکنن احمق ترازهمه هست که آنچه از دل برآید لاجرم بردل هرانسانی نشیند ایشان خودشان دچار جنون وبیمار روان پریشی هستن که فرق ابتذال را با انسان سالم فهم نمیکنند برایشان بسی تاسف که درکشورمان افرادی این چنینی صاحب نظر میشوند وخودشان را علامه میدانند
  نتیجه اش همین میشود
  ابتذال یعنی آنچه من را ارمن دور کند و دچار وسوسه و هوا وهوسکند من خودم بارها وبارها آهنگ آقای پاشایی را گوش دادم اما دچار هیچ احساسی جز آرامش نشدم ابتذال یعنی اندیشه ات نه اعمالت

  • خدا رو شکر که آن استاد دانشگاه، منتقدانی چون تو دارد؛ نه درکی از موسیقی داری، نه درکی از آرامش و هیجان. و نه چیزی از فرهنگ و ابتذال می دانی! راحت!!! نقد علمی داشته باش.

   • توکه ازشعور ودرک موسیقی عاجزنیستی بیاجلو یه دهن بخون چراخفه خون گرفتی فقط ازاستادلاتت بااون ادبیات دفاع میکنی پاشایی هرچه بود بی ادب وهرزه گو نبود استادعزیز ….. نه مردم متوسط جامعه

 4. دم دکتر اباذری گرم؛ من همون موقع سخنرانیش رو گوش کردم. جو زدگی از خصیصه‌های بارز عوام است. مسلما یوسف اباذری که سالهاست استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران است و با فرزندان دکترشریعتی عزیز تعامل دارد, فهم و درکش از حرکات عوامانه جامعه و فرهنگ ایران به مراتب بیش از سازندگان یک برنامه فوق‌العاده سطحی و بی مایه تلویزیونی به نام جیوگی است که فقط برای کسب شهرت ساخته می‌شود ولاغیر. و آن هم بی هیچ پشتوانه فکری!

  • میم مثل مرتضی پاشایی

   دمش به چیش گرم به فحشایی که داده بیاتامن خودم یه فحشایی بلدم بدم که توخوابم کسی بهت نداده برنامه جیوگی سطحی وفرومایه نیست تووامثال تو سطحی وفرومایه ایید که عزتی که خدابه بنده ش میده میسوزونتتون بروآبابریز اونجاییت که میسوزه پاشایی هرگزنخواهدمرد خداحالانشسته اون بالاداره میخنده به امثال شما وابازری که میخواید باحرفای توهین آمیز واحمقانه تون بزرگی وعزت روازبنده ش بگیرید بدبختای کوروکروخرفت به خودتون بیایید مبادا عمرتون تموم بشه هنوزخدارانشناخته باشید

  • اگه سواد وتحصیلات باعث بشه آدما خودشون روگم کنن وباغرور دیگرون روعوام وخودشون رواستاد وروشنفکر بدونن مردیشور هرچی سواده ببرن ازقدیم گفتن درخت هرچی پربارتره سربه زیرتره ابازری وطرفداراش یادشون رفته وقتی میمیرن چند ساعت بعدیه لاشه متعفن ازشون باقی میمونه خیلی نخوت وخودبزرگ بینی دارن من ازروییدن خارسردیواردانستم که ناکس کس نمی گرددازاین بالانشستنها

 5. هرگز برنامه‌های منافقانه و مزوّرانه ماهواره را که خائنان به ایران و وطن فروشان سازندگانش هستند، قبول ندارم ولی باید اذعان کنم که صداوسیمای ما هم نمیدانم گاهی واقعا فکر میکند مردم مغز کلّه خَر خورده‌اند!

  • حتماخودت مغزکله خرخورده ای که صداسیماراعامل بزرگی پاشایی میدانی انسانهای حسود همینن وقتی کم میارن درمقابل یه پدیده خدایی میخوان ربطش بدن به مساعل دیگه پاشایی قبل ازفوتش عزیزبود میخواستیدبریدببینید چطوربرای ملاقاتش صف میکشیدن دم دربیمارستان صداوسیما وقتی حرکت پرشورمردم رادید قضیه رابازتابش داد شما یه مشت ضدانقلاب وطن فروشید که به صداسیما ودولت توهین میکنید ابازری یه ادمیه که عقده حقارت داره دلش میخواست مطرح بشه دراون جلسه اصلادعوت نبوده یه مرتبه خودش انداخته مثل پشگل وسط تاخودی نشون بده وهمه بگن آفرین براین جسارت وشجاعت اگه شجاعت به توهین وفحش دادنه ماخیلی بیشترازتوفحش بلدیم بدیم ایرادمیگیرن به طرفدارای پاشایی که چرافحش میدن جواب های هویه آقای دکتر فحش بده فحش تحویل بگیر

 6. ابازری درسخنرانیش گفته حالت استفراغ بهم دست میده ازشنیدن صدای پاشایی اه اه اه ازاین استاددانشگاه کم شعور درپیتی چاله میدونی جالبه یه عده طرفداراش قبول ندارن که ایشون توهین کرده خودشون رومیزنن به کوچه علی چپ آقای دکتریه گمنام بیشترنبود فکرباتاختن به پاشایی معروف میشه اماباازدست دادن حیثیتش هرچند که اگه آبروداشت باچنین بی شرمی صحبت نمیکرد بهرحال خواستم بگم که ماخانواده خاص هم ازشنیدن صدای پرازعقده وکینه تووازدیدن چهره کثیفت حال استفراغ میگیریم

 7. بعدازگذشت یکسال بیشتر ازفوت پاشایی دیگه اونیست که جامعه رابه سوی فلاکت وابتذال بکشاند فقط نمیدانم چرا دکتر فکری به حال ماهیانی که درسکوت میمیرند وکودکان خیابانی وفقروبیکاری جامعه نمیکند.

 8. عاشق مرتضی هستم تاچشم هرچی حسوده دراد

  دمش گرم دمش گرم روباباخجالت بکشید یه استاد…. که دیگه دمش گرم نداره یه گمنام عوضی فکرکردباحرفاش خودشو به ملت میشناسونه اما به چه قیمتی ؟ به قیمت توهین به مرده.اگه آدم بودی مثل آدم انتقادمیکردی نه مثل یه حیوون افسارگسیخته حالت اراون قیافه کثیفت بهم بخوره نه ازصدای مرتضی ،مرتضی عشق بود نسیمی بود که آمد وزودگذشت ورفت توکی باشی درموردش قضاوت کنی درحدمرتضی نیستی.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*