خانه / آخرین اخبار / وقتی دریافت خسارت خودرو “رویا” می‌شود

وقتی دریافت خسارت خودرو “رویا” می‌شود

به تمام تخلفات خودروسازان و واردکنندگان خودرو، تخلف جدیدی به نام نقض قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو اضافه شده است.

وجود نارضایتی‌ها از عملکرد خودروسازان و واردکنندگان خودرو در کشور در حالی است که یکی از این نارضایتی‌ها مربوط به عملکرد این شرکتها در حوزه خدمات پس از فروش است به‌گونه‌ای که براساسارزیابی صورت گرفته، اکثریت مردم از پایین بودن کیفیت و بالا بودن هزینه‌های خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو ناراضی هستند.

در این زمینه شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مراجعان به شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو در طول سال ۱۳۹۳، نظرسنجی کرده که براساس نتایج آن مشتریان از خدمات اصلی ارائه شده از سوی این شرکتها ناراضی هستند.

طبق این نظرسنجی، “کمبود یا نبود قطعات یدکی”، “کیفیت پایین خدمات و تعمیرات” و “دریافت هزینه بالا برای خدمات و قطعات” از مهمترین دلایل نارضایتی مصرف‌کنندگان ایرانی از خدمات شرکتهای خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو بوده است.

این مشکلات اعتراض وزیر صنعت، معدن و تجارت را نیز به دنبال داشته است به‌گونه‌ای که وی چندی پیش در جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو از خودروسازان خواست عملکرد شبکه خدمات پس از فروش خود را اصلاح کنند.

در این شرایط برگ دیگری از تخلفات خودروسازان و واردکنندگان خودرو رو و اعلام شده که این شرکتها با نقض قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، از پرداخت خسارت خواب خودرو به مصرف‌کنندگان خودداری می‌کنند.

در این زمینه معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اظهار کرد:” شرکتهای خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو تنها به شش درصد کسانی‌که مشمول دریافت خسارت خواب خودرو بوده‌اند، این خسارت را پرداخت کرده‌اند”.

به گفته سعید تاجیک، طبق آیین‌نامه فعلی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، در صورتی‌که خودروهای تحت گارانتی برای رفع عیب بیش از دو روز کاری یا مدت زمان استاندارد برای رفع عیب خودرو، در تعمیرگاه متوقف شوند، شرکت خودروساز یا واردکننده خودرو ملزم به پرداخت روزشمار جریمه خواب (توقف) خودرو در تعمیرگاه به مالک آن است با این حال در حوزه خودروهای سبک تنها به شش درصد و در حوزه خودروهای سنگین تنها به چهار درصد مشمولان، این خسارت پرداخت شده است.

ادامه سریال تخلفات خودروسازان و واردکنندگان خودرو در حالی است که هم مصرف‌کنندگان و هم مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت از عملکرد این شرکتها ناراضی هستند با این حال تاکنون نه تنها اقدام عملی برای رفع این نارضایتی دیده نشده بلکه هر روز تخلفات جدیدی در این حوزه افشا می‌شود.

در این شرایط به نظر می‌رسد فعلا دریافت خسارت خواب خودرو در تعمیرگاه‌های خودروسازان و واردکنندگان خودرو تبدیل به “خواب و رویا” برای مصرف‌کنندگان شده است.

منبع: ایسنا

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*