خانه / آخرین اخبار / تراموا هیبریدی (LRT) ؛ راه‌اندازی سومین سامانه حمل و نقل روز دنیا در تهران

تراموا هیبریدی (LRT) ؛ راه‌اندازی سومین سامانه حمل و نقل روز دنیا در تهران

LRT سومین سامانه حمل و نقل روز دنیا است که با برخورداری از سیستم هیبریدی ، طرفداران بسیاری را در جهان دارد.
سیستم حمل ونقل در هر جامعه ای،از نیازها و الزامات اجتناب ناپذیری محسوب می شود که تقویت اصولی آن از بروز بسیاری از چالش ها همچون ترافیک، آلودگی هوا،تنش و استرس های روزمره شهروندان و ظهور و بروز بی نظمی در شهر پیشگیری می کند.
تراموا اخبار تهران LRT

شهر تهران به عنوان یکی از پر جمعیت ترین شهرهای جهان نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به اینکه همواره حمل ونقل یکی از دغدغه های جدی مسئولان و مدیران شهری قرار داشته و دارد،ظاهرا مقرر است با ورود تراموای هیبریدی،بخشی از نیاز های فعلی پایتخت پوشش داده شود.

چندی پیش تعدادی از تاکسی های هیبریدی پای در خیابان های تهران گذاشتند که با وجود محدود بودن تعداد تاکسی ها اما نَفْس چنین اقدامی ارزنده و قابل توجه به شمار می رود و می تواند به عنوان گام نخستین برای پیمودن راهی طولانی و دراز محسوب شود و حالا قرار است تراموای هیبریدی نیز در کنار تاکسی های هیبریدی،در بخشهایی از شهر تهران ارائه خدمات کند.

سابقه استفاده از LRT یا همان تراموا در ایران به دوران قجرها باز می گردد،زمانی که مسیر تهران تا شهر ری بواسطه قطار شهری موسوم به ماشین دودی تجهیز شد،حالا مقرر است تراموای شهری مجددا در پایتخت ارائه خدمات کند اما این بار به روز تر و به شکلی نوین در خیابان های شهر تهران می تازد.

اگر حمل و نقل نوین شهری را به سه ضلع مترو ، خط BRT و تراموای شهری استوار کنیم دو ضلع از سه ضلع مذکور پیش از این در تهران راه اندازی شد و از سال ۷۷ در قالب مترو و سال ۸۶ درقالب اتوبوس های تندرو در شهر تهران بار حمل و نقل شهری را در کنار دیگر ناوگان حمل ونقل عمومی بر دوش می کشند.

اما ایده راه اندازی تراموای شهری در پایتخت پس از سفر شهردار تهران به اروپا و راه اندازی تراموای شهر سرن آلمان در سال ۲۰۱۲ بیش از پیش پر رنگ شد.

تراموای شهری چیست؟

تراموای شهری ترکیب و تلفیقی از واگن های متعدد مترو و تراموای برقی است که به بزرگترین اتوبوس شهری جهان نیز شهره است.

پیش از این چینی ها با ساخت و بهره برداری از اتوبوس شهری نوین یا همان تراموا به طول ۲۵ متر بزرگترین و بلندترین اتوبوس جهان را از آن خود کردند و پس از آن آلمان با ساخت و راه اندازی تراموایی ۳۰ متری رکورد پیشین را شکست و در حال حاضر این کشور دارنده طولانی ترین تراموا در جهان است.

این وسیله نقلیه با ظرفیت ۲۵۸ نفر،بیشترین ظرفیت اتوبوس در جهان را از آن خود کرده است و انرژی مورد نیاز خود را نیز از جریان برق تامین می کند که با توجه به وضعیت بغرنج آلایندگی ها در هوای تهران،سامانه و ناوگانی بسیار سازنده و حائز اهمیت به شمار می رود.

طبق مشخصات اعلام شده از تراموای شهری،ذخیره انرژی این نوع از وسیله حمل و نقل عمومی برای طی مسیر ۸ کیلومتر است و به واقع بعد از پیمودن ۸ کیلومتر باطری موجود در آن مجددا نیازمند جریان برق است،موتورهای آن نیز از قدرت باطری ۱۲۰ کیلو واتی لیتیوم بهره می گیرد.

**کدام مسیرها در فاز نخست تحت پوشش قرار می گیرند؟

این سامانه حمل و نقل در فاز نخست،پیاده راه بازار در مسیرهای باب همایون،داور،پانزده خرداد و محدوده بهارستان به طول ۵کیلومتر زیر چتر پوششی خود قرار خواهد داد،زمان مورد نیاز برای بهره برداری رسمی از این پروژه نیز ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان برآورد شده است.

**محاسن تراموا

تراموای شهری از مولفه های مثبت و برجسته بسیاری برخوردار است که کاهش مصرف سوخت،استفاده از انرژی الکتریسیته و کاهش گازهای گلخانه و آلودگی هوای بسیارکمتر بخشی از ثمرات سامانه حمل ونقل عمومی مذکور به شمار می رود.

با اوصاف فوق، این سیستم حمل ونقل تکنولوژی بسیار برجسته و قابل توجهی در این استان محسوب می شود که با افتتاح و راه اندازی آن دیگر مسافری در ایستگاه ها باقی نمی ماند و متقاضیان دریافت چنین خدماتی در حداقل زمان،مسیر مورد نظر خود را می پیمایند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*