دکتر ایادی پزشک بهایی و هوسران دربار محمدرضا شاه +عکس

19

دکتر عبدالکریم ایادی کیست و از کجا آمد؟

عبدالکریم ایادی فرزند محمدتقی در سال ۱۲۸۶ در تهران متولد شد. وی از یکی از خانواده­ های طراز اول بهایی در ایران و پدرش از رهبران برجسته بهائی بود. نام فامیل ایادی از لقب پدرش “ایادی امرالله” گرفته شده، که یکی از خواص عباس افندی بوده است. ایادی در فرانسه ابتدا دانشجو دامپزشکی بود، پس از مدتی تغییر رشته داد و در پزشکی مشغول تحصیل گردید، در واقع دو سال رشته دامپزشکی او را به عنوان دوره مقدماتی پذیرفتند؛ وی پس از پایان تحصیلات راهی ایران شد و به خدمت ارتش درآمد. عباس میلانی می‌نویسد در ۲۵ سال آخر حکومت محمدرضا پهلوی، هیچ‌کس به اندازه پزشک مخصوصش عبدالکریم ایادی به وی دسترسی نداشته‌است. ایادی گرچه در پشت پرده فعالیت می‌کرد، اما عملاً به دنبال قدرت بود و بدون هیچ گونه واهمه در حال ترویج فرقه بهاییت بود و پس از محمدرضا، وی یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های مملکت بود.

همسر عبدالکریم ایادی بیوگرافی عبدالکریم ایادی بیوگرافی عباس میلانی بیوگرافی عباس افندی بیوگرافی دکتر ایادی بهائیان چه کسانی هستند

در سال‌های میانی دهه ۱۹۵۰، ایادی از نردیکتران محرم‌های اسرار محمدرضا پهلوی بود. او به خوبی می‌دانست که چگونه از این نزدیکی، فرصت‌های اقتصادی سود آور برای خود بیافریند. در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، قدرت سیاسی و اقتصادی ایادی رشد سریعی داشت. در سال ۱۹۷۵، ساواک گزارش داد که ایادی کمتر از ۸۰ شغل ندارد. نخست وزیران و سفیران معمولاً در زمانی که شاه در مسافرت و تعطیلات به سر می‌برد، نمی‌توانستند به وی پیغامی برسانند، اما چون می‌دانستند که ایادی از نزدیک‌ترین اشخاص به محمدرضا پهلوی است، پیغام خود را به وی می‌دادند و ایادی پاسخ شاه را برای آنان می‌آورد.

عباس میلانی می‌نویسد در اواسط دهه ۱۹۷۰، شایعاتی مبنی بر انحرافات جنسی ایادی بر سر زبان‌ها جاری بود و روز به روز افزایش می‌یافت. علم در خاطراتش محمدرضا پهلوی را یک «زن‌باره رسوا» می‌نامید و معشوقه‌های ایرانی و خارجی برای وی روزانه آورده می‌شد که ایادی در این کارها دست داشت.

همسر عبدالکریم ایادی بیوگرافی عبدالکریم ایادی بیوگرافی عباس میلانی بیوگرافی عباس افندی بیوگرافی دکتر ایادی بهائیان چه کسانی هستند

پس از خروج ایادی از کشور شایعاتی مبنی بر اختلاس مبلغ بسیار زیادی توسط ایادی بر سر زبان‌ها افتاد. گروهی از اشخاصی که مدعی هستند که در بانک مرکزی بوده‌اند، بیان داشته‌اند که ایادی مبلغ ۲۷۵ میلیون تومان (۷۰ میلیون دلار) از ایران ارز خارج کرده‌است.

ایادی در سال‌های آخر عمر و در حالیکه از بیماری سرطان رنج می‌برد به پاریس و و از آن­جا به ژنو به نزد بردارش رفت. وی در سال ۱۳۵۹ در ژنو به علت همین بیماری درگذشت. میلانی می‌نویسد با وجود اینکه ایادی حدود ۳۰ سال با محمدرضا پهلوی روابط بسیار نزدیک داشت، اما محمدرضا نامی از وی در کتاب پاسخ به تاریخ نیاورده‌است.

زمانی که محمدرضا ازدواج کرد، این عادت ترک نمی شد و ایادی با زن های شاه هم خودمانی می شد. بدین ترتیب ایادی، بانفوذ ترین فرد دربار و به تدریج، بانفوذ ترین فرد کشور شد.
او برای خود حدود هشتاد شغل در سطح کشور درست کرده بود. مشاغلی که مهم و پولساز بود!  رئیس بهداری کل ارتش بود و در این پست، ساختمان بیمارستان های ارتش به امر او بود. وارد کردن وسایل این بیمارستانها، وارد کردن دارو های لازم، دادن درجات پرسنل بهداری ارتش از گروهبان تا سپهبد به امر او، بود. هرگونه تخطی از اوامر او، برکناری و مجازات را به دنبال داشت. ایادی رئیس شرکت «اتکا»ی ارتش و نیروهای انتظامی هم بود و در این پست، کلیه نیازمندیها باید به دستور او تهیه می شد. هرچه او اراده می کرد ولو در کشور موجود بود، باید برای ارتش، از خارج به ویژه از انگلیس و امریکا وارد می شد.

سازمان دارویی کشور نیز تماماً تحت امر ایادی بود؛ چه داروهایی و به چه مقدار باید تهیه شود، از کجا خریداری و به کدام فروشنده و به چه میزان داده شود. شیلات جنوب در اختیار ایادی بود و تعیین اینکه به کدام کشورها و شرکت ها اجازه صیادی داده شود و به کدام داده نشود، در اختیار ایادی بود… .

من یک بار مشاغل او را کنترل کردم و به هشتاد رسید. به شاه گزارش کردم. شاه در حضور من از او ایراد گرفت که هشتاد شغل را برای چه می خواهی؟ ایادی به شوخی جواب داد: «می خواهم مشاغلم را به صد برسانم!»

همسر عبدالکریم ایادی بیوگرافی عبدالکریم ایادی بیوگرافی عباس میلانی بیوگرافی عباس افندی بیوگرافی دکتر ایادی بهائیان چه کسانی هستند

ایادی همان سلطان بی تخت و تاج که به طور عجیب دست بهائیان را در همه جای کشور گشود، و موجب شد که نخست وزیر این کشور، به نام «هویدا بهایی و بهایی زاده»، سیزده سال با چند وزیر بهایی در کشور حکومت کند، کیست؟ و از کجا آمد؟

عبدالحسین آیتی که بیست سال از مبلغان بهائیان بود و سپس از آنها برید و مسلمان شد، در کتاب کشف الحیل خود می نویسد: «زنی بود به نام منیره خانم، همسر ابن ابحر، از زنان فتانه و فریبا، از بهائیان بود، به او لقب «ایادی» داده بودند، زیرا از مبلغان امر بهاء بود که به آنان «ایادی امر» (دستیاران امر عباس افندی) می گفتند. همگان این زن دلفریب را به دل بری و دل ربایی می شناختند، و او در انحراف جنسی دست رد به سینه ی کسی نمی زد. شوهرش ابن ابحر پیر، قدرت امر و نهی به او نداشت، این زن پسر هوشمندی به نام «عبدالکریم ایادی» داشت، او را به دانشگاه برای تحصیل دانش پزشکی فرستادند، طولی نکشید (که بر اثر به کار افتادن دست های پنهان استعمار) او را در تمام دوران سلطنت محمدرضا پهلوی، طبیب مخصوص شاه نمودند، و در حقیقت او مهم ترین مهره ی بیگانه، و ایادی سیاست آنها و جاسوس زبردست انگلیس، سپس آمریکا، در درون دستگاه سلطنت شاه گردید.» [۱] .

آری از یک زن بدکار چه توقعی که دارای چنین فرزندی گردد، بیچاره مردم اغفال شده ای که حدود بیست سال از عمرشان گذشت و چنین افرادی بر آنها حکومت می کردند. درود فراوان بر روح و روان امام خمینی قدس سره نایب بر حق امام زمان (عج) که با انقلاب عظیم خود این نقاله های پلید استعمار را از این کشور اسلامی بیرون انداخت، و به زباله دان تاریخ افکند.

این تابلو روشن و گویا، بدون هر گونه ابهام نشان می دهد که دست های پنهان انگلیس، اسرائیل و آمریکا، یک نفر بهایی را آن چنان در دربار شاه ایران به اوج قدرت رسانید که سلطان بی تخت و تاج شده بود و تنها اراده ی او کار می کرد.

چرا؟ زیرا استعمار می خواست، توسط او، رگ و ریشه کشور را به دست بهائیان بدهد، و به راستی اگر این روند ادامه می یافت، چه می شد؟ جز این که ایران فلسطین دومی در چنگال بهائیان قرار می گرفت. چنان که فلسطین در چنگال اسرائیل قرار گرفت. این نتیجه ای است که خطیب هوشمند آقای محمدتقی فلسفی رحمه الله در پرتو اطلاعات وسیعی که از تلاش های بهائیان و اربابانشان داشت گرفته که قبلا خاطرنشان شد.

خطیب توانا آقای محمدتقی فلسفی رحمه الله در این باره می نویسد:

«من از همان موقع (سال ۱۳۳۴ شمسی) می دانستم که دکتر ایادی بهایی طبیب مخصوص شاه است، لذا در یکی از سخنرانی های ماه رمضان سال ۱۳۳۴ ش در مسجد شاه (سابق) تهران که از رادیو هم پخش می شد، صریحا گفتم: «ای اعلیحضرت! مملکت ما این همه طبیب مسلمان دارد، مردم ناراحت هستند از این که دکتر ایادی بهایی طبیب مخصوص شماست، او را عوض کنید.»

ولی شاه او را تغییر نداد، حتی یک نفر به من گفت: شاه ناراحت شده و گفته است این ها به طبیب من چکار دارند؟ وقتی که کتاب ارتشبد سابق حسین فردوست را خواندم، معلوم شد که شاه هرگز نمی توانست او را تغییر دهد. فردوست نوشته است: «من که در دربار بودم نمی دانستم که آیا شاه بر ایران سلطنت می کند یا دکتر ایادی؟ زیرا ایادی بهایی ها را در همه جا گمارده و بر مردم مسلط کرده بود.» [۲] .

همسر عبدالکریم ایادی بیوگرافی عبدالکریم ایادی بیوگرافی عباس میلانی بیوگرافی عباس افندی بیوگرافی دکتر ایادی بهائیان چه کسانی هستند
عجیب این که دامنه ی تلاش دکتر ایادی برای گسترش بهائیت به خارج از کشور نیز رسیده بود. یکی از دانشمندان می نویسد: در سال های ۱۳۲۸ تا ۱۳۴۶ برای امر تبلیغ، به کویت رفت و آمد داشتیم، در آنجا می گفتند: «شخصی ایرانی به نام سلمان پور که بهایی است، در کویت شغل بسیار مهم دارد، آن هم شغل کلیدی، که دولت کویت چنین پستی را حتی به ایرانیان اتباع خود که چند پشت هم در کویت بوده اند نداده است.»

یکی از نمایندگان مجلس کویت، نقل کرد وقتی که شاه به کویت آمد، دکتر ایادی همراهش بود، ما درباره ی روابط خارجی با شاه صحبت می کردیم که لازم است ایران در کویت، نقش مهمتری داشته باشد، او گفت: «شما هر کاری دارید به سلمان پور ایرانی (بهایی) مراجعه کنید.»

دولت کویت نیز با آن همه تعصب منفی که نسبت به عجم ها داشت، نه تنها به سلمان پور کاری نداشت، بلکه دست او را به طور گسترده باز گذاشته بود. [۳] .

* * *

[۱] اقتباس از استاد علی دوانی، زندگانی زعیم بزرگ آیت الله بروجردی، ص ۳۶٫ ۴٫
[۲] خاطرات و مبارزات حجهالاسلام فلسفی، ص ۱۸۶٫
[۳] زندگانی زعیم بزرگ آیت الله بروجردی، ص ۳۶۴ (به طور اقتباس).

 

منبع : بهاییت در ایران

بازنشر مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه ها در ساتین به معنای تایید یا رد محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بوده و مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر می باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 19 )
 1. xxx می گوید

  ننگ به هرچی آدم دروغگو و فریبکار
  جمع کنید این بساط نیرنگ رو
  تا کی میخواین با این اراجیف سر مردم ساده و زودباور و شیره بمالید؟
  دوره ی شما داره به سر میاد.
  به امید رهایی

  1. تاریخ می گوید

   کجاش دروغ بود!! مگر نمی بینی با مدرک و آدرس و مستند نگارش شده پس چرا بی دلیل اتهام میزنی؟؟
   با دلیل رد یا اثبات کنید نه روی خواست دل! با هیاهو چیزی حل نمی شه

  2. N می گوید

   کارتون شده که هر چی شاه گند بالا آورده ماسمالی کنین فقط به علت دشمنی و عناد با جمهوری اسلامی، چون دین محدودتون میکنه زیر بار حرف حق هم نمیرین

  3. داد می گوید

   بدبخت بیچاره امیدوارم با همان شاه خائن در اون دنیا محشور بشی
   خاک بر سر بدبخت بی لیاقت کنن

  4. مهربان می گوید

   معلومه که بهایی هستی

 2. امید می گوید

  هحچه به مذاق شما خوش نیاد دروغه…مشتی آدم بی دین و لاییک …بابا اگه پهلوی پخی بود که مردم انقلاب نمیکردند..واقعا که قرآن میفرمایند و قلیل مما یشکرون …اینتقدر مردم بی گناه در زمان پهلوی به خاک و خون کشیده شد

 3. مهدی می گوید

  سلام.
  من بارژیم پهلوی مخالفم ولی شاه واقعا فقط کارش این بود که مشروب بخوره و فساد کنه به نظر من فقط این فیلم چهره های بد شاه رو نشون داد چرا از ساخت ذوب آهن انرژی هسته ای بوشهر مکه که رفت و……….. چیزی نشون نمیدن

  1. مهربان می گوید

   نه جناب اشتباه می کنی
   اتفاقا خیلی از کارهای شاه و زشتکاری هاشا [به دلایل مختلف از جمله دریده نشدن حیا و غیرت و تبدیل نشدن این فیلم به یک فیلم سکسی و ایجاد شهوت در جامعه،] مجبورند نشان ندهند و یا فقط با نمایش یکی دوباره از کنارش رد بشند، و الا همه فیلم باید از زن بارگی ها و مخصوصا بی غیرتی های شاه نشان بدهند

 4. فاطمه می گوید

  اکثر جملات نقل قول شده بدون منبع ذکر شده. به این متن اعتمادی نیست.
  و بنظر من بیشتر متن ضدبهایی بنظر میاد تا تاریخی.

 5. جهانشاه می گوید

  چه اتفاقای عجیبی زمان شاه می افتاد .این عربای ملخ خور هم شدن واسه نا عنل

 6. علی می گوید

  با سلام،یه گله: مگ تاریخ کشور ایران میلادی هستش که از این تاریخ استفاده میشه،جای تاسفه

 7. ناشناس می گوید

  به نکته ی خوبی اشاره کردی

 8. مهربان می گوید

  متاسفانه از شخصیت هویدا خیلی بهره می برند باری اهداف خودشان، و همگی میان در موردش به صورت غیر علنی پست می گذارند و تعریف و تمجید ازش می کنند و احیانا حتی براش مطلب توی سایت ها می گذارند و با دروغ پردازی ها و مظلوم نمایی ها به جمهوری اسلامی ضربه میزنند ، بعد خیلی از ماها هم فریب می خوریم و خیال می کنیم که آره یقین آدم خوبی بوده و بی جا کشته شده ، بعد میام پست می گذاریم در مورد مظلومیت هویدا و ازش تعریف و تمجید می کنیم
  غافل از اینکه در حقیقت داریم رو دست بهایی های کثیف را می خوریم

 9. رضا می گوید

  فرق دروغ و راست کجاست؟!

  اونائی که از شاه حمایت میکنن در اخرت باید جواب خون هائی ک ریخته شده رو بدن

  ادم دلش میسوزه ب اونائی ک ظلم شاه رو نکردن ولی با شاه محشور میشن

 10. عباس می گوید

  سلام
  جای تاسف داره که یه عده ازاین جنایتکاران ومزدوران استعمارپشتیبانی می کنند.
  اگریه جوغیرت داشتن از شاه وداردسته اش حمایت نمی کردند.

 11. حامد می گوید

  دلاز ۷ تومن ! من دیگه حرفی ندارم

 12. ROTOSH می گوید

  لطفا از کسی ایراد نگیرید اگر ما جای آنها بودیم شاید به مراتب از آنها رو سیاه تر میشدیم خداوند همه ما را به راست هدایت کند

 13. حسن مرعشی می گوید

  مدعی اخلاقیات هستین و خیلی راحت دروغ میگید.عملکرد بهائیان در طول غیر از حرفهای شما رو نشون میده

 14. درستکار می گوید

  حرومزاده بود مادر خراب بود بهائی بود.اما این آدم بده برای ارتش کلی فروشگاه و بیمارستان و امکانات درست کرد.کاری که الان بچه مسلمانان حزب الهی مومن عرضه انجام حتی یک قلمش را ندارند.پس دکتر بیادی روانت مینوی باد