کما و مرگ مغزی الینا دختر ۶ ساله! /قصور پزشکی در گرگان

0

تمام امیدهای خانواده الینای خردسال ناامید می‌شوند، دخترک در کمال ناباوری با داروی بیهوشی به خواب می‌رود و دیگر بیدار نمی‌شود.

لوزه‌ها ۲ غده کوچک در ۲ سوی گلو هستند که از ورود میکروب‌ها به بدن از راه دهان جلوگیری می‌کنند؛ لوزه کودکان بزرگ است اما با رشد آن‌ها لوزه‌هایشان کوچک‌تر می‌شود، اما بعضی وقت‌ها این اندام چرکین و دردناک می‌شوند که به آن ورم لوزه میگویند.

لوزه‌ها بخشی از سیستم دفاعی بدن و غدد لنفاوی هستند، ولی در شرایطی مانند عفونت‌های تنفسی مکرر و تورم بیش‌ازاندازه لوزه‌ها تا حدی که مانع تنفس شوند جراحی و برداشتن آن‌ها توسط پزشکان توصیه می‌شود.
لوزه کودک قصور پزشکی داروی بیهوشی خطای پزشکی بیمارستان طالقانی گرگان اخبار گرگان

بهتر است بدانید که هنوز یکی از شایع‌ترین اعمال جراحی کودکان است و هدف از این جراحی برداشتن لوزه‌ها با حداقل خونریزی، حداقل جراحت به بافت‌های اطراف با حداقل عوارض است چراکه این‌یک عمل معمول و شایع است و بسیاری از کودکان این جراحی را تجربه کرده‌اند.

لوزه های مرگ آلود الینا

اما ۱۳ اردیبهشت‌ماه امسال، پدر الینا بی‌خبر از سرنوشت شومی که انتظارشان را می‌کشد، دختر ۶ ساله‌اش را برای همین عمل شایع و معمولی به یکی از بیمارستان‌های گرگان می‌برد.

به گفته پدر پیش از عمل تمام آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهند تا از سلامت جسمی الینا اطمینان پیدا کنند و با خیالت راحت دخترش را به اتاق جراحی بفرستند.

لوزه کودک قصور پزشکی داروی بیهوشی خطای پزشکی بیمارستان طالقانی گرگان اخبار گرگان

الینا بیهوش می شود

الینا با پدر و مادر خداحافظی می‌کند و با دعاهای خانواده بدرقه و راهی اتاق عمل می‌شود. خانواده با خیال اینکه این عمل هیچ‌گونه عوارضی ندارد و بعد از ساعتی می‌توانند دخترشان را دوباره ببیند، پشت در اتاق عمل انتظار الینا را می‌کشند.

دقایق انتظار پشت در اتاق عمل، دقایقی که ثانیه‌هایش ساعت‌ها و ساعت‌هایش روزها طول می‌کشد. انگار زمان می‌ایستد و عقربه‌ها از جایشان تکان نمی‌خورند. پدر دل‌شوره‌هایش شروع می‌شود، جراحی از حد معمول طولانی‌تر شده و خانواده چشمهای منتظرشان را به در اتاق عمل سپرده‌اند.

لوزه کودک قصور پزشکی داروی بیهوشی خطای پزشکی بیمارستان طالقانی گرگان اخبار گرگان

الینایی که بیدار نشد

بالاخره پزشک از اتاق عمل بیرون می‌آید و تمام امیدهای خانواده الینای خردسال ناامید می‌شوند، دخترک در کمال ناباوری با داروی بیهوشی به خواب می‌رود و دیگر بیدار نمی‌شود. خوابی که شاید پایان قصه کوتاه دخترک باشد.

به گفته خانواده الینا عوارض عمل باعث متورم شدن قفسه سینه کودک شده است و به علت تزریق داروی بیهوشی و عمل مجدد، منجر به ایست قلبی و پایین آمدن ضریب هوشی کودک شده است و الینا با تمام آرزوهای کودکیش از ۱۳ اردیبهشت در کما به سر می‌برد.

پیگیری علت به کما رفتن الینا

اما در همین ارتباط معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان از تشکیل دوتیم ویژه برای پیگیری علت مشکل به وجود آمده برای کودک ۶ ساله حین عمل جراحی در بیمارستان گرگان خبر داد.

سید محمدحسینی ضمن همدردی با خانواده و بستگان این کودک تأکید کرد: درصورتی‌که قصور پزشکی ثابت شود با خاطیان و عاملان آن برخورد جدی خواهد شد.

وی همچنین اظهار داشت: مباحث جراحی مبحث تخصصی و پیچیده‌ای است و تا زمانی که بررسی دقیق و فنی انجام نشود نمی‌توان اظهارنظر صریحی داشت.

وی همچنین از رسانه‌ها و مردم شریف استان خواست از انجام اظهارنظرهای احساسی خودداری کنند زیرا هم‌اکنون نیز بسیاری از بیماران در بیمارستان‌ها بستری هستند که ممکن دچار استرس و تشویش شوند.

لوزه کودک قصور پزشکی داروی بیهوشی خطای پزشکی بیمارستان طالقانی گرگان اخبار گرگان

حسینی همچنین از ایجاد محدودیت برای پزشک معالج تا به ثمر رسیدن تحقیقات لازم خبر داد و گفت: به‌محض مشخص شدن دلیل این حادثه آن را اعلام خواهیم کرد.

شبکه‌های مجازی علت انتشار بیشتر خطاهای پزشکی

اسفندماه ۹۴ بود که ایرج حریرچی در مورد خطاهای درمانی گفت: خطاهای درمانی یکی از موضوعات مهم و جدی است که در دنیا مطرح است و کشورهای دیگر برنامه‌هایی که تأثیر بر میزان سلامت و مرگ‌ومیر ناشی از خطاهای درمانی دارند را ارائه داده‌اند.

وی ادامه داد: این خطاها فقط مختص پزشک و پرستار نیست و خیلی از آن‌ها سیستماتیک و ناشی از نظامی است که وجود دارد.

حریرچی گفت: در این مدت اخیر میزان گزارش از خطاهای پزشکی بالا رفته که دو علت دارد. اول به دلیل بیشتر شدن و به وجود آمدن شبکه‌های مجازی که این‌گونه اخبار سریعاً انتشار پیدا می‌کند و صحت‌وسقم خبر توسط خبرنگار سنجیده نمی‌شود.

او گفت: خیلی از موارد هم اشتباه پزشکی وجود داشته که این اتفاق در همه کشورهای دنیا رخ می‌دهد. یک دلیل آن‌هم این است که اصول ایمنی بیمار انجام نمی‌شود.

حریرچی دراین‌باره که چرا انتشار اخبار مربوط به خطاهای پزشکی این‌قدر بازتاب دارد گفت: از نظر ما علت آن اول زیادشدن و گسترده شدن فضای رسانه‌ای است و دلیل دوم حساسیت شخص وزیر بهداشت و کل وزارتخانه است. وزیر بهداشت در جلسه شورای معاونین همواره توصیه می‌کنند که با این موارد طوری برخورد کنید که انگار برای نزدیکان خود شما این اتفاق افتاده است.

او ادامه داد: قسمت قابل‌توجهی از این خطاها را می‌توانیم با اقدامات پیشگیرانه جلوگیری کنیم که البته تعداد این خطاها هم کاهش پیداکرده است.

دستور تشکیل کمیته پیشگیری از خطاهای پزشکی از سوی وزیر بهداشت

در فروردین‌ماه امسال نیز حریرچی در ارتباط با خطاهای پزشکی گفته بود: با توجه به گزارش مواردی از خطاهای پزشکی در بیمارستان‌های کشور، وزیر بهداشت کمیته‌ای را متشکل از افراد باتجربه از معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت برای پیشگیری از خطاهای پزشکی تشکیل داد.
وی گفت: خطاهای پزشکی در تمام دنیا وجود دارد اما در کشور ما حتی یک مورد آن موجب نگرانی است و لازم است با اقدامات کارشناسی شده، جلوی بروز و افزایش این خطاها که موجب مرگ یا آسیب جدی به بیماران می‌شود، گرفته شود.

خطاهای پزشکی هر سال الیناهای زیادی را می کشند

شاید اگر خطاهای پزشکی را هم جزو بیماری‌ها به‌حساب بیاوریم بتوانیم بعد از بیماری‌های قلبی و سرطان سومین علت مرگ مردم جهان را خطاهای پزشکی اعلام کنیم. به‌طوری‌که  به‌طور متوسط سالانه بیش از ۲۵۰ هزار نفر در ایالات‌متحده براثر خطاهای پزشکی جان خود را از دست می‌دهند؛

اما در ایران سیستم ثبت تخلفات و خطاهای پزشکی وجود نداشته یا کامل نبوده است و آمار دقیقی از میزان خطاهای پزشکی در کشور نداریم. خطاهای پزشکی انواع مختلفی دارد از تشخیص اشتباه بیماری گرفته تا تجویز یا تحویل داروی اشتباه برای بیمار مانند استفاده از گازهای خطرناک به‌جای گاز اکسیژن که مواردی از آن سال گذشته در کشورمان نیز گزارش شد.

اشتباهاتی که در اکثر موارد با دقت عمل لازم و نظارت دقیق وزارت بهداشت بر عملکرد مراکز درمانی قابل‌پیشگیری است. اگر هر پزشکی اجازه نداشته باشد خودسرانه در هر رشته تخصصی اقدام به جراحی کند و استانداردهای جهانی برای انجام یک جراحی از آزمایش‌های قبل از عمل گرفته تا تکنسین‌های بیهوشی در نظر گرفته شود و همه تحت نظارت وزارت بهداشت قرار داشته باشند شاید بسیاری از این اتفاقات دیگر رخ ندهند و دیگر الیناها آرزوهایشان را فقط خواب نبینند.

پدر الینا در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان گفت:پس از مراجعه به بیمارستان پزشک معالج اذعان داشت که دختر من هیچ مشکلی ندارد و با یک جراحی یک ساعته وی درمان خواهد شد.
لوزه کودک قصور پزشکی داروی بیهوشی خطای پزشکی بیمارستان طالقانی گرگان اخبار گرگان
وی ادامه داد تمام آزمایش های اولیه انجام شد و نتیجه حاکی از آن بود که دختر من هیچ مشکلی ندارد و پزشکان به ما اطمینان دادند که بدون مشکل فرزند شما درمان خواهد شد.
اما بعد از عمل الینا والدین وی با سینه ورم کرده دختر کوچکشان مواجه شدند که از شدت درد بی تابی می کرد.
مادر وی در ادامه صحبت های پدر افزود:دست و قفسه سینه دخترم مثل باد کنک باد کرده بود و مرتب فریاد می زد “قلبم می سوزد.”
لوزه کودک قصور پزشکی داروی بیهوشی خطای پزشکی بیمارستان طالقانی گرگان اخبار گرگان
پدر الینا گفت:متخصصان پس از مشاهده شرایط بحرانی دخترم مدعی شدند  که به دلیل نرسیدن خون به مغز کودک دچار عارضه ایست قلبی و پس از آن به کما رفته است.
برای اطلاع از بعد دیگر ماجرا چرایی این حادثه را از معاون دانشگاه علوم پزشکی گرگان جویا شدیم.هر چند پاسخگویی مسوولین دانشگاه علوم پزشکی گلستان به ما که تنها به دنبال حقیقت ماجرا هستیم روند کندی دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ