سود ۲۵ دلال خرما در کشور ۴ هزار میلیارد تومان !

0
دبیر کل انجمن خرما گفت: در حالی که نخلداران بعضا بهره‌ چندانی از تولید نمی‌برند سود حدود ۲۵ دلال صنعت خرما از تولید تا بازار و صادرات این محصول سالانه از مرز ۴۰۰۰ میلیارد تومان هم می‌گذرد.

 علی اصغر موسوی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب اظهارکرد: با پایان برداشت خرما، برآوردهای نسبتا دقیق تولید حدود یک میلیون تن از این محصول را نشان می‌دهند که البته نسبت به سال گذشته که حدود ۹۰۰ هزار تن خرما از نخیلات برداشت شد افزایش تولید مناسبی داریم.

وی افزود: گرچه این میزان تولید نسبت به ظرفیت بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تنی خرما در کشور هنوز فاصله دارد اما متولیان در کشور برای ساماندهی بازار داخلی و خارجی این میزان تولید نیز سردرگم هستند چراکه از طرفی بر اساس قانون انتزاع وظایف بازرگانی جلساتی البته بدون حضور تولیدکنندگان در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود و از طرف دیگر ستاد خرمای کشور همچنان در وزارت صنعت، معدن و تجارت مستقر است.
دبیر کل انجمن خرما ادامه داد: حدود سه میلیون نفر خانوار در صنعت خرما در گیر هستند در حالی که ۲۵ نفر از دلالان با حضور فعال بیشترین میزان سود را به جیب می‌زنند؛ به گونه‌ای که آن‌ها با خرید هر کیلوگرم خرما به قیمت متوسط حداقل ۲۰۰۰ تومان این محصول را حداقل کیلویی ۳۵۰۰ تومان در بازار می‌فروشند و در این میان بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان سود می‌برند.
موسوی گفت: البته اگر بخواهیم قیمت دقیق خرید و فروش انواع خرما را محاسبه کنیم میزان سود دلالان بسیار بیشتر از این میزان می‌شود چرا که به عنوان مثال آن‌ها سال گذشته خرمای بم را کیلویی حدود ۲۰۰۰ تومان از نخلداران می‌خریدند و به طور متوسط کیلویی ۶۰۰۰ هزار تومان به بازار عرضه می‌کردند که با توجه به میزان تولید حدود ۴۵۰ هزار تنی خرمای بم در سال گذشته سودی بالغ بر ۲۷۰۰ میلیارد تومان نصیبشان شده است.
وی اظهارکرد: همچنین با توجه به سود ۲۰۰۰ هزار تومانی دلالان از صادرات هر کیلوگرم خرمای خوزستان در سال گذشته، سود آن‌ها در این بازار تنها حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است؛ بنابراین با محاسبه سود دلالان از کل صنعت خرما به عددی بالغ بر ۴۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسیم.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ