تغییر و تحولات پوست در زنان حامله و باردار

0

هر خانم بارداری در طول بارداری اش دچار یک سری تغییر و تحولات کلی می شود که تغییر در پوست از مهمترین آنان است!

بارداری گرچه کوتاه است اما دوره‌ای مملو از تغییرات هورمونی و متابولیک است که تغییرات متعددی در پوست، ناخن و موها ایجاد می‌کند. بثورات و تغییرات پوستی در طول بارداری مسئله‌ای فوق‌العاده شایع است و به علت شرایط خاص روانی زنان باردار، این تغییرات می‌توانند باعث بروز نگرانی‌هایی شود.

 

یک متخصص پوست و مو  گفت: «بثوراتی که در دوران بارداری مشاهده می‌شوند همگی از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. برخی از آن‌ها تغییرات پوستی شایعی هستند که تقریباً در تمام زنان باردار دیده می‌شوند و برخی دیگر مشکلات نسبتاً نادرتری هستند.»

دکتر غلامحسین غفارپور در توضیح این مطلب گفت: «یکی از تغییرات شایع در بارداری، تیره شدن رنگ پوست است. این تغییر در خانم‌هایی که موی تیره و پوست سفید دارند، دیده می‌شود. قسمت‌هایی از بدن که به‌طور طبیعی تیره‌تر هستند به‌خصوص نوک سینه‌ها و هاله اطراف آن‌ها، نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم تیرگی بیشتری پیدا می‌کنند. معمولاً پس از گذشت ۸-۷ ماه بعد از زایمان، رنگ پوست بازمی‌گردد اما نه به حالت اول! یعنی نسبت به قبل، تیره‌تر نیز خواهد بود.»

متخصص پوست و مو سلامتی پوست و مو دوران بارداری تغییرات سینه در بارداری تغییرات دستگاه تناسلی در دوران بارداری تغییرات بدن در بارداری تغییر حالت چشم در بارداری

همچنین وی گفت: «در دوران بارداری احتمال ایجاد لک بارداری افزایش می‌یابد. به همین دلیل در بیشتر موارد شاهد ایجاد ملاسما یا لک بارداری خواهیم بود. البته از نظر ژنتیکی، احتمال بروز این لک در افرادی که مستعد این مسئله باشند، بیشتر است اما جای نگرانی نیست چون معمولاً بعد از ۸-۷ ماه این لک‌ها خودبه‌خود از بین می‌روند.»

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه در دوران بارداری در اثر افزایش وزن ناگهانی (۱۵ کیلوگرم یا بیش از آن)، خطوط قرمز رنگی روی پوست ایجاد می‌شود، گفت: «با افزایش وزن بارداری،‌ این خطوط قرمزرنگ روی شکم، سینه، باسن، کتف و ران ایجاد می‌شود که معمولاً به تدریج قرمزی آن‌ها از بین می‌رود. البته گاهی در مواردی هم رنگ قرمز از بین نمی‌رود و شیارهایی در سطح پوست ایجاد می‌شود که ممکن است به حالت اول بازنگردد. هرچه استعداد فرد بیشتر باشد احتمال بروز این خطوط که اصطلاحاً به آن استریا می‌گویند، بیشتر خواهد بود.»

غفارپور در ادامه افزود: «اکثر زنان باردار یعنی حدود ۹۵ درصد دچار استریا می‌شوند. استفاده از کرم اسیدمیوه بعد از زایمان تا حدودی در رفع شیارها و خطوط ایجاد شده روی پوست کمک‌کننده است. لیزر فراکشنال CO2 نیز تا حدودی می‌تواند این خطوط را کم رنگ کند.»

متخصص پوست و مو سلامتی پوست و مو دوران بارداری تغییرات سینه در بارداری تغییرات دستگاه تناسلی در دوران بارداری تغییرات بدن در بارداری تغییر حالت چشم در بارداری

این متخصص پوست و مو در پایان با بیان اینکه از دیگر تغییرات رخ‌داده در دوران بارداری توقف ریزش مو به علت ترشح هورمون‌های استروژن است، گفت: «بعد از بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ریزش مو بیشتر می‌شود. درنتیجه ۷۰-۶۰ درصد موها می‌ریزد و ۸ ماه بعد از زایمان، مو رشد می‌کند. هرچند رشد مو به حالت اولیه برنمی‌گردد و ممکن است تا چند درصد فرد دچار ریزش مو شود.»

چرا اکنون که من باردار شده ام پستان هایم تا این حد دردناکنـد؟

درد پستان بیشتر به علت تولید بیش از حد هورمون های استروژن و پروژسترون است. افزایش ترشح این هورمون ها موجب افزایش جریان خون و تغییرات نسج پستان می شوند و در نتیجه ممکن است شما در پستان هایتان احساس تورم، درد، سوزش و گز گز، و حساسیت غیرعادی در لمس داشته باشید. بعضی از خانم ها معتقدند که این ناراحتـی مانند حالت تشـدید شده درد پستان ها درست قبل از شروع قاعدگی است. حساسیت پستان در لمس یکی از علائم اولیه بارداری است و معمولاً حدود هفته ۴ تا ۶ بارداری شروع شده و در تمام طول سه ماهه اول باقی می ماند.

چه تغییرات دیگری ممکن است رخ دهد؟

در حدود ۸ هفتگی پستان ها شروع به بزرگ شدن می کنند و در تمام دوران بارداری مرتب بزرگتر می شوند. ممکن است پستان هایتان یک یا دو سایز بزرگتر شود. بخصوص اگر اولین بار است که باردار شده اید. ممکن است پستان هایتان خارش داشته باشد زیرا پوست روی آن مرتباً در حال کش آمدن است. حتی ممکن است خطوطی نیز روی آن ها بوجود آید. ولی اگر پستان هایتان خیلی بزرگ نشد نگران نشوید. این حالت نیز طبیعی است و به هیچ وجه به معنای آن نیست که شما قادر به شیر دادن نخواهید بود. ممکن است وریدها از زیر پوسـت قابل رویت باشند و نوک پستان نیز پر رنگ تر و بزرگتر شود (رنگدانه هایش بیشتر شود). بعد از اولیـن ماه ها، آرئول ها- یعنـی قسمت دایره ای رنگدانه دار دور نوک پستان- نیز پر رنگ تر و بزرگتر می شود. ممکن است پیش از این متوجه برآمدگی های کوچک در آرئول نشده باشید ولی در دوران بارداری این برآمدگی ها که نوعی تجمع چربی هستند و توبرکول های مونت گومری خوانده می شوند، خیلی بزرگتر می شوند. این تغییرات، پستان های شما را آماده شیردهی می کند.

در طول آخرین ماههای بارداری ممکن است ماده زرد رنگ غلیظی از سینه شما نشت کند. این ماده کولوستروم یا آغوز (Colostrum) خوانده می شود و نوعی شیر مخصوص است که در روزهای اول شیردهی ترشح میشود. با اینحال اگر چنین نشتی بوجود نیامد نگران نشوید. پستان های شما درحال تولید کولوستروم است حتی اگر شما آثاری از آن مشاهده نکنید.

چگونه میتوان درد را کاهش داد؟

بهترین راه، استفاده از سینه بندهای مناسب است. ممکن است در دوران بارداری استفاده از سینه بندهای فنردار برای شما ناراحت کننده باشد. سینه بندهای نخی بهتر و راحت تر از انواعی هستند که از الیاف مصنوعی تهیه شده اند. برای پیشگیری از سائیدگی، سینه بندی را انتخاب کنید که از پارچه نـرمی تهیـه شده و نـزدیـک نوک پستـان درز نـدارد. سینه بندی که در طول روز استفاده می کنید باید به نگهداشتن پستان ها کمک کند بنابراین از یک سینه بند مخصوص بارداری استفاده کنید. (در طول سه ماهه سوم میتوانید یک سینه بند مخصوص شیردهی تهیه کنید چون در صورتیکه بخواهید فرزندتان را شیر بدهید بزودی به آن نیاز خواهید داشت.) در طول شب از سینه بندهای مخصوص خواب در دوران بارداری استفاده کنید که از الیاف نخی و نرم تهیه شده و در فروشگاه لوازم بارداری موجود است. هنگام انجام حرکات ورزشی بخصوص لازم است که از یک سینه بند کاملاً اندازه و نگهدارنده استفاده کنید زیرا پستان های شما سنگین تر شده اند. سینه بندی که مخصوص حرکات ورزشی تهیه شده باشد به نگهداشــتن پستان ها کمک بیشتری کرده و ناراحتی شما را به حداقل می رساند. هنگام خرید سینه بند دقت کنید که آنها را کمی بزرگتر از اندازه خود تهیه کنید تا جای اضافی برای رشد پستان ها و بزرگتر شدن شکم در حد یک یا دو سایز (هم در سطح cup سینه بند و هم در سطح دوره آن) را داشته باشد. بهترین کار آنست که سینه بندی را بخرید که اگر قزن قفلی آن را در حد تنگترین اندازه ببندید کاملاً مناسب و اندازه باشد. بنابراین جای کافی برای گشاد کردن خواهد داشت. بهتراست درست قبل از زایمان یک سینه بند مخصوص شیردهی بخرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ