تشخیص کرونا در کمتر از یک دقیقه

0

محققان انجمن شیمی آمریکا یک حس‌گر زیستی مبتنی بر فناوری ترانزیستور اثر میدانی ساختند که قادر است ویروس SARA-CoV-۲ را با استفاده از نمونه مخاط بینی در مدتی کمتر از یک دقیقه تشخیص دهد.

به گزارش روز سه‌شنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، ترانزیستورهای اثر میدانی دسته‌ای از ترانزیستورها هستند که کنترل جریان در آن‌ها توسط یک میدان الکتریکی انجام می شود و تنها یک نوع حامل بار مانند الکترون آزاد در ایجاد جریان الکتریکی دخالت دارد.

این ترانزیستورها در واقع یک ابزار حساس به ولتاژ هستند و محققان با استفاده از همین ویژگی توانستند وجود ویروس را در نمونه مخاط بینی افراد تشخیص دهند.

این حس‌گر زیستی متشکل از یک صفحه گرافینی با رسانایی الکتریکی بالا است که محققان آنتی‌بادی‌هایی را برای مقابله با شاخک‌های تاجدار ویروس جدید کرونا، روی آن قرار داده‌اند.

در آزمایشات اولیه پس از قرار دادن پروتئین‌های تاجدار خالص ویروس روی این حسگر، ‌ برقرای پیوند بین پروتئین و آنتی‌بادی‌ها موجب تغییر جریان الکتریکی در حسگر شد. در مرحله بعد همین آزمایش با استفاده از نمونه مخاط بینی افراد سالم و افراد مبتلا به کووید-۱۹ تکرار شد و این حسگر توانست افراد بیمار و سالم را به درستی تشخیص دهد.

در حال حاضر دقت این حس‌گر زیستی بین ۲ تا چهار برابر کمتر از روش‌های فعلی مورد استفاده برای تشخیص ویروس کرونا است، اما محققان معتقدند با استفاده از مواد مختلف می‌توان دقت و کارآیی آن را افزایش داد.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano منتشر شده است.

منبع : ایرنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ