برخی از قسمت های میوه‌ ها و صیفی‌ جات مرگبار هستند

0

گرچه گیاهان زیادی هستند که ما از ریشه‌ ها تا ساقه و برگ آن‌ ها را مصرف می‌کنیم، اما حقیقت این است که هر گیاهی که میوه آن قابل استفاده برای انسان است بدان معنا نیست که سایر بخش‌ های آن گیاه نیز مفید است.

در حقیقت برخی از گیاهان تنها میوه شان خوردنی است و مصرف سایر بخش‌ های آن مانند ریشه و ساقه به دلیل سمی بودن برای انسان مضر است. در این مطلب به برخی از این گیاهان می‌پردازیم:

مصرف میوه و سبزیجات مجله سلامت کدام قسمت صیفی جات مرگبار است سمی بودن میوه چیست سمی بودن صیفی جات چیست سلامت نیوز خواص گوجه فرنگی خواص صیفی جات خواص سیب زمینی خواص سیب خواص سبزیجات خواص بادمجان ارزش غذایی سبزیجات

۱– سیب زمینی

سیب زمینی گرچه جزو مواد غذایی است که ما به صورت روزانه مصرف می‌کنیم، اما دارای ترکیبات سمی مانند سولانین است. در گیاه سیب زمینی سولانین در ساقه و جوانه‌ های آن متمرکز شده است. از این رو توصیه می‌شود از مصرف ساقه و نیز جوانه‌ های سیب زمینی به دلیل سمی بودن اجتناب کنید. همچنین بخش‌ های سبز سیب زمینی نیز دارای سولانین است و باید پیش از مصرف بخش‌ های سبز آن را جدا کنید.

۲- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی را اروپایی‌ ها نخستین بار در آمریکای لاتین کشف کردند. با این حال،آن‌ ها به مدت ۲۰۰ سال از این گیاه می‌ترسیدند و تا ۱۸۰۰ میلادی از آن استفاده نمی‌کردند. گرچه خود گوجه فرنگی بی ضرر است، اما برگ‌ آن دارای ترکیبات سمی سولانین و توماتین است. از این رو، اگر افراد اقدام به مصرف برگ‌ های این گیاه کنند دچار ناراحتی گوارشی می‌شوند.

مصرف میوه و سبزیجات مجله سلامت کدام قسمت صیفی جات مرگبار است سمی بودن میوه چیست سمی بودن صیفی جات چیست سلامت نیوز خواص گوجه فرنگی خواص صیفی جات خواص سیب زمینی خواص سیب خواص سبزیجات خواص بادمجان ارزش غذایی سبزیجات

۳- سیب

سیب یکی از میوه‌ های بسیار مفید است که به دلیل دارا بودن فیبر مصرف آن از سوی متخصصان تغذیه توصیه می‌شود. با این حال، هسته سیب سمی بوده و دارای ترکیبات سیانید است. در حقیقت دانه سیب دارای ترکیبی به نام آمیگدالین است. آمیگدالین در ترکیب با آنزیم‌ های معده به سیانید که بسیار سمی است تبدیل می‌شود. با این وجود، هسته کامل سیب خطر کمتری دارد و هسته سیب جویده شده خطرناک است. برآورد می‌شود خوردن ۲۰۰ هسته جویده شده سیب می‌تواند یک انسان بالغ را به کام مرگ بکشاند. مصرف کمتر از این میزان می‌تواند باعث ناراحتی‌ های گوارشی شود.

۴- بادمجان

برخی تصور می‌کنند خوردن بادمجان خام می‌تواند سمی باشد. این در حالی است که این موضوع صحت ندارد. با این وجود، برگ‌ ها و شکوفه‌ های بادمجان سرشار از ماده سمی سولانین هستند و مصرف آن‌ ها می‌تواند باعث ایجاد احساس ناخوشی در افراد شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ