از فواید تخمه هندوانه چه می دانید؟

0

بیشتر افراد عادت دارند که تخمه‌ های هندوانه را هنگام خوردن این میوه آبدار دور بریزند. بعضی افراد حتی ترجیح می‌دهند که هندوانه‌ های بی‌ دانه را انتخاب کنند. با این‌حال اگر با ارزش تغذیه‌ ای دانه هندوانه آشنا باشید، به احتمال زیاد در این تصمیم خودتان تجدید نظر خواهید کرد.

یافته‌ های علمی نشان می‌دهند که دانه‌ هندوانه نه‌ تنها کم‌ کالری است بلکه تراکم بالایی از نظر ترکیبات مغذی دارد. شما می‌توانید این دانه‌های ریز را به‌صورت تفت‌ داده ‌شده دربیاورید و از آن به‌عنوان یک میان‌ وعده سالم به‌ جای انواع خوراکی‌ های ناسالم استفاده کنید.

منیزیم در چه غذاهایی است منابع سرشار از روی مجله سلامت کالری مواد غذایی فواید منیزیم غذاهای سرشار از روی و منیزیم سلامت نیوز خواص تخمه هندوانه چند نمونه از چربی های خوب چربی های خوب تخمه هندوانه آهن در چه مواد غذایی است

۱. کالری کم

هر ۳۰ گرم از دانه هندوانه حدودا ۱۵۸ کیلوکالری دارد. این مقدار مثلا در مقایسه با ۳۰ گرم چیپس (با ۱۶۰ کالری) مقدار پایینی محسوب نمی‌شود اما باید توجه داشته باشیم که محتوای این کالری‌ ها را چه چیزهایی می‌سازند. ضمنا هر یک مشت بزرگ از دانه هندوانه از نظر وزنی حدودا به ۴ گرم با ۲۳ کیلوکالری می‌رسد، درحالی که همین مقدار چیپس دارای کالری بسیار بیشتری خواهد بود.

۲. سرشار از منیزیم

یکی از مواد معدنی مهمی که در تخمه هندوانه یافت می‌شود، منیزیم است. با مصرف هر ۴ گرم از دانه هندوانه می‌توانید ۲۱ میلی‌گرم منیزیم به بدن برسانید که برابر است با ۵ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی مهم. همه بزرگسالان باید روزانه ۴۲۰ میلی‌گرم منیزیم دریافت کنند. منیزیم از مهم‌ترین ترکیبات معدنی برای بسیاری از عملکردهای متابولیک بدن است. تنظیم عملکردهای عصبی و عضلانی و همچنین کمک به محافظت از سلامتی سیستم ایمنی، قلب و استخوان‌ها نیز از دیگر مزیت‌های دریافت منیزیم است.

۳. حاوی آهن

هر یک مشت کوچک از تخمه هندوانه حدودا ۰.۲۹ میلی‌گرم آهن دارد که برابر است با ۱.۶ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده معدنی مهم. شاید این مقدار از نظر شما زیاد نباشد اما هر انسان بزرگسال به‌صورت روزانه باید ۱۸ میلی‌گرم آهن دریافت کند. آهن از مهم‌ترین ترکیبات سازنده هموگلوبین خون است که در واقع وظیفه اکسیژن‌رسانی به قسمت‌های مختلف بدن را بر عهده دارد. آهن در روند تبدیل کالری‌ ها به انرژی هم به بدن کمک می‌کند. با این‌حال، دانه‌ های هندوانه حاوی فیتات هستند که جذب آهن را کاهش می‌دهد.

۴. چربی‌ های «خوب»

شاید از شنیدن این نکته تعجب کنید اما دانه هندوانه به‌عنوان یکی از منابع خوب برای دریافت اسیدهای چرب غیراشباع تک‌زنجیره‌ای و چندزنجیره‌ای شناخته می‌شود. هر ۴ گرم از دانه هندوانه ۰.۳ گرم چربی غیراشباع تک‌زنجیره‌ای و ۱.۱ گرم چربی غیراشباع چندزنجیره‌ای به بدن می‌رساند. به گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)، چربی‌های غیراشباع برای بدن بسیار مهم هستند چون از بروز حملات قلبی و سکته‌ های مغزی جلوگیری می‌کنند و سطح کلسترول بد خون (LDL) را در بدن پایین می‌آورند.

۵. سرشار از روی

دانه هندوانه یکی از منابع خوب برای دریافت روی (زینک) است. هر ۳۰ گرم از دانه هندوانه حدوا ۲۶ درصد از نیاز روزانه بدن به روی را تامین می‌کند. روی یکی از مهم‌ترین مواد مغذی است چون نقش کلیدی و مهمی در سیستم ایمنی ایفا می‌کند. دستگاه گوارشی و سیستم عصبی هم به دریافت این ماده معدنی نیاز دارند. رشد و تقسیم سلولی و همچنین حس‌ های چشایی و بویایی هم به دریافت روی وابسته هستند.

منبع : مجله سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ