وسایلی که باور نمی کنید از چوب ساخته شده باشند

0

به نقل از لیست ورس، از چوب در ایجاد بسیاری از اشیاء که در اطراف خود می‌بینیم استفاده می‌شود. چه صندلی‌هایی که روی آن‌ها می‌نشینیم، چه میز‌هایی که روی آن غذا می‌خوریم و چه قفسه‌هایی که وسایلمان را در آن‌ها قرار می‌دهیم. از طرفی اشیاء زیادی نیز وجود دارند که در ساخت آن‌ها هیچگاه از چوب استفاده نمی‌شود.

اما به نظر می‌رسد افرادی هستند که دوست دارند وسایلی که در ساخت آن‌ها نیاز به استفاده از چوب نیست را به طور کامل با چوب بسازند. این تلاش‌ها نتایج عجیب و غریب، اما در عین حال جذابی را به همراه داشته است. در اینجا ۹ مورد از عجیب‌ترین چیز‌هایی که مردم از چوب ساخته اند آورده شده است.

موتور

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

موتور‌های وسپا از زمانی که توسط گروه پیاجیو ایتالیایی پس از جنگ جهانی دوم اختراع شد، به طور معمول در خیابان و جاده‌ها دیده شده است. اگرچه بزرگترین بازار برای این وسیله نقلیه ایتالیا بوده، اما این نوع موتور از دهه ۱۹۶۰ در انگلیس نیز بسیار محبوب شد. این موتور از ۷۰ سال پیش که برای نخستین بار روانه بازار شد، تغییرات ظاهری زیادی را تجربه کرده است، اما هیچکس به فکر ساخت یک نسخه چوبی از آن نیفتاده بود. در سال ۲۰۰۷ یک نجار پرتغالی تصمیم گرفت یک موتور چوبی بسازد که ساخت آن ده ماه به طول انجامید. او در ساخت این موتور از ده نوع مختلف چوب استفاده و دو هزار و ۸۰۰ یورو برای ساخت آن خرج کرد.

دندان مصنوعی

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

امروزه، دندان‌های مصنوعی اغلب از اکریلیک ساخته می‌شوند، زیرا می‌توان به راحتی آن‌ها را تغییر داد و رنگ آن‌ها را شبیه رنگ دندان واقعی کرد. اما در گذشته، مردم مجبور بودند دندان‌های مصنوعی را با استفاده از چوب بسازند. استفاده از اولین دندان‌های مصنوعی چوبی ظاهرا به ژاپن باز می‌گردد و یک کشیش قدیمی به نام ناکائوکا تی از جمله افرادی است که گفته می‌شود از دندان‌های چوبی استفاده می‌کرده است. استفاده از دندان مصنوعی تا اواخر قرن ۱۹ در کشور ژاپن یک امر رایج بود. در سال ۲۰۰۸، یک مجموعه از دندان‌های مصنوعی چوبی متعلق به قرن ۱۸ توسط باستان شناسانی در یوکایچی، استان می‌ کشف شد. این دندان‌ها با دقت ساخته شده اند و فقط توسط تجار ثروتمند و سامورایی‌های درجه یک مورد استفاده قرار می‌گرفتند و دهقانان فقیر ژاپنی از آن‌ها محروم بودند.

کتاب

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

بردی ویتنی یک مهندس صنایع است که با استفاده از چوب یک کتاب پنج صفحه‌ای را ساخته است. ممکن است پنج صفحه زیاد نباشد، اما باید بدانید که برای ساخت هر صفحه از حدود ۱۰۰ تکه چوب استفاده شده است. این اثر هنری چوبی فقط کتاب نیست و یک داستان قهرمانانه روی آن نوشته شده است.

ساعت مچی

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

بسیاری از مردم از ساعت مچی استفاده می‌کنند، اما اکثر آن‌ها از ساعتی استفاده می‌کنند که از موادی مانند فلز، پلاستیک، شیشه و چرم ساخته شده است. اما می‌توان یک ساعت کاملا چوبی تهیه کرد و شرکت‌هایی وجود دارند که این نوع ساعت را تولید می‌کنند. در برخی موارد، این تولیدکنندگان مستقیما با موسسات خیریه محیط زیست همکاری می‌کنند و متعهد می‌شوند که به ازای هریک از ساعت‌هایی که می‌فروشند درخت بکارند. برخی از دیگر شرکت‌ها نیز از چوب‌های بازیافت شده استفاده می‌کنند.

هواپیما و جنگنده

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

وقتی به هواپیما‌ها فکر می‌کنیم، منصفانه خواهد بود که بگوییم بیشتر با نوع فلزی آن‌ها آشنا هستیم. اما هواپیمای چوبی یکی از غیرعادی‌ترین نوآوری‌هایی بود که در جنگ جهانی دوم پدیدار شد. هنگامی که جنگ در اوج خود بود، آلومینیوم که بیشتر برای ساخت هواپیما‌های جنگنده استفاده می‌شد به یک ماده استراتژیک تبدیل و نسبتا کمیاب شد. در این بین یک شرکت انگلیسی تصمیم گرفت هواپیمایی را با استفاده از چوب بسازد. این جنگنده به دی هاویلند موسکیتو نامگذاری و به «اعجوبه چوبی» معروف شد. وقتی شرکت دی هاویلند در سال ۱۹۴۱ شروع به تولید موسکیتو کرد، این هواپیما یکی از سریع‌ترین هواپیما‌های جهان بود که در کار‌های مختلفی از جمله بمباران، حمل و نقل نظامی، کار‌های عکاسی دوربرد و مسیر یابی از آن استفاده می‌شد.

رایانه

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

رایانه‌ای که از چوب ساخته شده، شبیه قسمتی از یک فیلم کمدی به نظر می‌رسد، اما چنین چیزی در واقعیت وجود دارد و صفحه کلید آن بخشی از یک میز است. این رایانه چوبی توسط هنرمندی از هلند به نام مارلیز رومبرگ ساخته شده و به گفته خودش ترکیبی از دنیای دیجیتال و واقعی است. ساخته او یک رایانه رومیزی است که دارای یک مانیتور و یک موس است که هر دو آن‌ها از چوب ساخته شده اند. رومبرگ اولین کسی نیست که چنین رایانه‌ای را خلق کرده است. یک صنعتگر مقیم مسکو در سال ۲۰۰۷ یک مانیتور چوبی، صفحه کلید و موس را دو سال قبل از رومبرگ ساخته بود.

آسمان خراش

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

شرکتی در ژاپن به نام Sumitomo Forestry قصد دارد تا سال ۲۰۴۱ یک آسمان خراش چوبی ۷۰ طبقه در توکیو بسازد که بلندترین ساختمان در نوع خود در جهان خواهد بود. این ساختمان با ترکیبی از ۹۰ درصد چوب و ده درصد فولاد ساخته می‌شود تا از مقاومت آن در برابر زلزله‌های رایج در این کشور اطمینان حاصل شود. این ساختمان مسکونی ظرفیت هشت هزاری نفری دارد. ممکن است تصور ما از ساختن آسمان خراش از چوب به جای بتون و فولاد، عجیب باشد، اما در حقیقت، آن‌ها در حال حاضر در بسیاری از شهر‌ها وجود دارند که یکی از نمونه‌های آن را می‌توانید ببینید که در مینیاپولیس واقع شده است. معماران به طور فزاینده‌ای به ایده استفاده از چوب برای ساخت ساختمان‌ها علاقه‌مند هستند، زیرا انجام این کار بسیار سریع‌تر از استفاده از فولاد و بتن است و از طرفی هر دو این مواد کربن تولید می‌کنند، اما چوب، دی اکسید کربن را جذب می‌کند و این امر برای محیط زیست بهتر است.

لامپ حبابی

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

این چراغ مورد دیگری از عجایب چوبی است که توسط یک طراح مبتکر ساخته شده است. البته باید بدانید که حباب این چراغ نیست که از چوب ساخته شده و در واقع چوب‌ها لایه‌های بیرونی هستند. به این معنا که حباب درونی می‌تواند بعد از سوختن چراغ تعویض شود.

اژدر‌ها

وسایل جالب و شگفت انگیز عکس های جالب و زیبا دانستنی های جالب جالب و خواندنی

اژدر، یک موشک خودران است که در زیر آب حرکت می‌کند و یک کلاهک به آن متصل شده که برای انفجار در هنگام ضربه طراحی شده است و به طور معمول چیزی نیست که بتوان آن را با استفاده از چوب ساخت. اما در طول جنگ جهانی دوم به صورت گسترده از اینگونه اژدر‌ها توسط هواپیما‌ها و بالگرد‌ها استفاده می‌شد. نمونه این موشک چوبی اکنون در موزه نیروی هوایی سلطنتی انگلستان به نمایش گذاشته شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ