سه شخصیتی که مهم‌‌ترین حامیان تحریم ایران هستند

0
در بحث از چرایی وضع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و تشدید روزافزون آن‌ها، همواره به نقش رژیم اسرائیل و نیز نفوذ لابی صهیونیستی در سیاست آمریکا اشاره می‌شود؛ اما شاید تاکنون کمتر درباره افرادی که به طور خاص در این زمینه دخیل هستند، مطلبی منتشر شده باشد. در این زمینه، نقش سه تن از دیگران چشمگیر‌تر بوده است.
به گزارش «تابناک»، در آمریکا انجمنی به نام «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» ـ که یک لابی تندرو و حامی رژیم اسرائیل به شمار می‌رود‌ ـ تاکنون به عنوان مهم‌ترین گروه فشار برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران عمل کرده است. گزارشی که «تایمز اسرائیل» منتشر کرده، نشان می‌دهد، سه تن از یهودیان جمهوری‌خواه، تاکنون بیشترین حمایت مالی را از این گروه کرده‌اند.
برنارد مارکوس
پل سینگر بیوگرافی شلدون آدلسون بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها برنارد مارکوس
به نوشته این روزنامه، بنا بر ‌صورت‌حساب کمک‌های مالی این انجمن ـ که به تازگی منتشر شده‌ ـ در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، «برنارد مارکوس»، بنیانگذار Home Depot، مبلغ ۱۱ ‌میلیون دلار، «پل سینگر»، میلیاردر یهودی، ۳.‌۶ میلیون دلار و «شلدون آندرسون»، یک کازینو‌دار، ‌۱.‌۵ میلیون دلار به آن کمک کرده‌اند.
پل سینگر
پل سینگر بیوگرافی شلدون آدلسون بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها برنارد مارکوس
هر سه این افراد‌ در «ائتلاف یهودیان جمهوری خواه» فعال بوه و به دیگر انجمن‌های یهودی هم کمک می‌کنند. مارکوس که سال گذشته و در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، فیلمی علیه اوباما را برای جمهوری‌خواهان ساخت، به «مؤسسه دمکراسی اسرائیل» نیز کمک می‌کند. آدلسون مهم‌ترین حامی مالی Birthright Israel ‌و سینگر، یکی از اعضای «مؤسسه یهودی امور امنیت ملی» است.
شلدون آندرسون
پل سینگر بیوگرافی شلدون آدلسون بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها برنارد مارکوس
به هر حال، در سال‌های اخیر، مؤسسه بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها، نقش اصلی ‌در تدوین طرح‌های تحریم ایران بر عهده داشته؛ هرچند مقامات این بنیاد اغلب در دعوای میان کنگره و دولت اوباما درباره چگونگی اعمال این تحریم‌ها دخالت نمی‌کنند.
گفتنی است، این بنیاد که در سال ۲۰۰۱ تأسیس شد، نخست از سوی هر دو حزب آمریکا حمایت می‌شد، ولی ‌پس از این که در سال ۲۰۰۸ یکی از گروه‌های وابسته به این بنیاد، تبلیغی تلویزیونی را در انتقاد از دمکرات‌های کنگره ساخت، دمکرات‌ها از آن کناره گرفتند و به دنبال آن، حمایت از آن به جمهوری‌خواهان محدود شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ