گرانقیمت ترین اسب های ایرانی ، وقتی سر اسب ۸۰۰ میلیونی بریده شد!

0

گزارشی درباره گران ترین اسب هایی که در کورس های مختلف ایران شرکت می کنند را اینجا بخوانید.

پرورش اسب می تواند به عنوان یک صنعت تعریف شود، صنعتی پرسود و پردرآمد که در بسیاری از نقاط جهان اهمیت فراوانی دارد. ایران نیز اسب هایی با ماهیت جهانی و مشهور دارد. اسب های اصیل و گران قیمت ایرانی اکنون بیشتر از هر زمان دیگری در ایران پرورش می یابند. در بسیاری از کورس های سوارکاری بسیاری از اسب ها قیمتی نجومی و چند صد میلیونی دارند. فکر می کنید گران ترین اسب های ایرانی چقدر قیمت خورده اند؟

اسب سه میلیارد تومانی

گرانترین اسب قیمت اسب ایرانی توجیح پرورش اسب اسب نژاد کردی اسب نژاد خزر

با سه میلیارد تومان می توان در یکی از نقاط خوب تهران آپارتمانی خرید و یک اتومبیل مدل بالا هم تهیه کرد. با این مقدار پول می توان سرمایه گذاری قابل توجهی را در یکی از شرکت های صنعتی و تولیدی انجام داد و یا اینکه با آن در بهترین نقاط زمین خرید. اما با سه میلیارد تومان می توان کارهای دیگری هم انجام داد مثل خرید یک اسب! بله ، در ایران اسب هایی یافت می شوند که بیش از سه میلیارد تومان قیمت دارند. اینکه بر چه اساس و چه روندی قیمت نجومی بر روی اسب ها می خورد مشخص نیست اما نباید در این مورد اصیل بودن یک اسب را فراموش کرد. در واقع نباید انتظار داشته باشید در بازار اسب ایران بدون دلیل یک اسب با هر نژادی یک قیمت نجومی بخورند. اسب های نژاد ایرانی در این میان قیمت بسیار بالایی دارند و مدتی پیش گزارش شد که اسب از این نژاد به قیمت ۳ میلیارد تومان به فروش رفته است. گفته می شود هزینه ماهانه نگهداری از چنین اسب هایی بالغ بر ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان است البته این اسب ایرانی در کشورهای عربی مورد تغییر ژنتیک واقع می شود و دوباره به بازار ایران با قیمتی گزاف فروخته می شود!

در میان اسب های گران قیمت ایرانی نژادهای کردی، ترکمن و نژاد خزر در رتبه‌های بعدی قرار دارند که البته نژاد اسب خزر به علت بی توجهی مسئولان در حال انقراض است.

اسب های ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومانی

گرانترین اسب قیمت اسب ایرانی توجیح پرورش اسب اسب نژاد کردی اسب نژاد خزر

از این اسب زیبای سه میلیارد تومانی که بگذریم به اسب هایی می رسیم که با قیمت ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلیون در بازار اسب ایران به فروش می رسند و البته حضوری پررنگ در کورس های اسب سواری دارند. این اسب ها نیز برای مالکانشان هزینه های ماهانه ای سنگینی به دنبال دارند. اسب های چند صد میلیونی که در ایران خرید و فروش می رسند اکثریت نژاد ایرانی دارند اما در این میان اسب های نژاد عرب هم پیدا می شوند که بسیار گران قیمت هستند.

اسب های ارزان قیمت

گرانترین اسب قیمت اسب ایرانی توجیح پرورش اسب اسب نژاد کردی اسب نژاد خزر

اما با قیمت پایین تر هم می توان در ایران اسب پیدا کرد. قیمت برخی از نژادهای دیگر اسب ایران از ۱۴ میلیون تومان شروع می شود و به هشتاد میلیون تومان می رسد و گاهی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان هم صعود می کند. این اسب ها نیز هزینه هایی سنگین برای نگهداری دارند و صاحبان آنها برای تیمار و تهیه خوراک آنها باید حسابی خرج کنند. هزینه درمان جراحت و بیماری اسب ها را هم به آنها اضافه کنید. این اسب های چندین میلیونی با یک افزایش بی حساب و کتاب به چنین رقمی رسیده اند.

وقتی چند صد میلیون از بین می رود

گرانترین اسب قیمت اسب ایرانی توجیح پرورش اسب اسب نژاد کردی اسب نژاد خزر

رقابت های کورس اسب سواری برای برخی از صاحبان اسب های گران قیمت ریسک بسیار بزرگی است چرا که در این رقابت ها احتمال تلف شدن اسب های گران قیمت وجود دارد همانند اتفاقی که شش ماه پیش افتاد و یکی از اسب های شرکت کننده در یک کورس نامعتبر و غیر رسمی پایش شکست و مالک این اسب مجبور شد در حاشیه جاده مسابقه سر اسب گران قیمت خود را ببرد تا این حیوان گران قیمت کمتر درد بکشد. بر اساس خبرهای رسیده این اسب نزدیک به ۸۰۰ میلیون تومان قیمت داشته است. بسیاری از مالکان این اسب های گران قیمت که بسیار هم ثروتمند هستند ترجیح می دهند فقط برای “تفنن” از این نوع اسب ها نگهداری کنند و حاضر نمی شوند آنها را در رقابت ها شرکت دهند.

سرنوشت شوم و غم انگیز یک اسب

گرانترین اسب قیمت اسب ایرانی توجیح پرورش اسب اسب نژاد کردی اسب نژاد خزر

اسب ها هر چقدر هم گران قیمت و باشکوه که باشند باز هم پیر می شوند. آنها عمری در کورس ها شرکت کرده اند و یکی از بزرگ ترین تفریحات مالکان میلیارد خود بوده اند اما عمر آنها بالاخره به سر می رسد. اما برخی از مالکان اسب ها فرصت طلب تر از آن هستند که حتی از مرگ اسب شان هم بگذرند. گفته می شود اسب های پیر مورد معاینه دقیق قرار می گیرند و هنگامی که دامپزشک اعلام می کند که این اسب دیگر کارایی ندارد تصمیم هولناکی برای آنها گرفته می شود، تصمیمی که سرنوشت مشترک بسیاری از اسب هاست. سر آنها بریده می شود و گوشت آنها خوراک سگ های نگهبان می شود! این اسب ها شاید همان هایی باشند که ماهانه خرج گزافی بر روی دستان صاحبان خود می گذاشتند. اسب ها گاهی اوقات سرنوشت بسیار غم انگیزی دارند…

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ