گفتنی های الیکا عبدالرزاقی از زندگی شخصی اش

0
با الیکا عبدالرزاقی بازیگر سریال حالت خاص که از شبکه نسیم پخش می شود در مورد سبک زندگی اش و اینکه چقدر به تغذیه سالم و ارگانیک و البته ورزش و تندرستی اهمیت می دهد صحبت کردیم

این روزها مدام در اخبار و رسانه ها از محصولات ارگانیک و فواید استفاده از آنها می خوانیم؛ اینکه سموم و هورمون ها در سبزیجات و گوشت ها و لبنیات نفوذ می کند و اینکه ضرر مصرف اینگونه مواد گاهی حتی از خواص شان بیشتر است. خلاصه اینکه استفاده از مواد ارگانیک که بدون کودهای شیمیایی و مواد افزودنی و … تهیه شده باشند دغدغه بسیارى از خانواده هاست. با الیکا عبدالرزاقی در مورد سبک زندگی اش و اینکه چقدر به تغذیه سالم و ارگانیک و البته ورزش و تندرستی اهمیت می دهد و برای تقویت حال روحی اش چه راهکارهایی دارد گپ و گفتی مفصل و خواندنی داشتیم.

همسر بازیگران همسر الیکا عبدالرزاقی زندگی بازیگران بیوگرافی الیکا عبدالرزاقی

کاسکوی سحرخیز ما
خوشبختانه عادت دارم تحت هر شرایطی چه سر کار باشم و چه در خانه باشم دیر از ساعت دوازده و نیم نخوابم و سعی می کنم سحرخیز باشم. البته کاسکوی سحرخیزمان ما را راس ساعت هفت و نیم از خواب بیدار می کند و اگر بخواهیم هم نمی توانیم با سروصدای پرنده مان بیشتر بخوابیم. (می خندد)

پیروی از رژیم غذایی سالم پس از ازدواج
پیش از ازدواج رژیم های سخت و طاقت فرسایی می گرفتم تا بتوانم وزنم را ثابت نگه دارم و چون استعداد چاقی دارم این رژیم ها جزوی از برنامه ریزی زندگی ام بودند. اشتباهم این بود که غذاهایی با حجم بالا و فست فودهای چرب می خوردم و خیالم راحت بود که اشکالی ندارد با یک رژیم دوهفته ای سفت و سخت همه اینها را جبران خواهم کرد اما بعد از ازدواج، هم من و هم همسرم تصمیم گرفتیم روش تغذیه سالم را پیش بگیریم. سعی می کنیم از کنسروها و مواد غذایی که دارای نگهدارنده هستند استفاده نکنیم و از روغن های طبیعی در پخت و پز استفاده کنیم. شاید برایتان عجیب باشد بدانید من از روغن دنبه برای پخت و پز استفاده می کنم. روغن دنبه سالمترین و طبیعی ترین روغنی است که می توان با ان مواد را سرخ کرد. بدن این نوع چربی را می شناسد و راحت می تواند آن را حل کند.

سنگ نوردی سخت و سنگین اما لذت بخش
ورزش دو را از سنین پایین شروع کردم و دونده بسیار خوبی بودم؛ تا جایی که همه امیدوار بودند در این رشته حرفه ای شوم و مدال بیاورم، یادم هست مادرم همیشه می گفتند: «الیکا نمی دود، پرواز می کند.» در کلاس پنجم دبستان در رشته آمادگی جسمانی خیلی پیشرفت کردم و جزو نفرات برتربودم. در دبیرستان هم عضو تیم والیبال مدرسه بودم. بعد از اتمام دبیرستان کلاسیهای بدنسازی را ادامه دادم و مدتی به خاطر درگیری شغلی نتوانستم منظم ورزش کنم. چند سال پیش همسرم به کلاسهای سنگ نوردی می رفت و من که یک روز برای تماشای او به کلاسهای سنگ نوردی رفته بودم جذب این ورزش شدم و در باشگاه سنگ نوردی ثبت نام کردم. از آن به بعد تا مدتها با همسرم برای سنگ نوردی به طبیعت می رفتیم سنگ نوردی ورزشی سخت و سنگین اما بسیار لذت بخشی است. هروقت دلم برای این ورزش تنگ می شود دوباره سراغش می روم ولی راستش استارت دوباره این ورزش به خاطر سنگین بودنش و اینکه نیاز به قوای جسمانی کامل دارد خیلی سخت است و حتی ده، بیست روز زمان میبرد تا بتوانم بعد از مدتها دوبارہ سنگ نوردی کنم.

همسر بازیگران همسر الیکا عبدالرزاقی زندگی بازیگران بیوگرافی الیکا عبدالرزاقی

وعده صبحانه راجدی می گیریم
بعد از ازدواج همچنین تصمیم گرفتیم وعده صبحانه را جدی بگیریم و اگر قبل از این گاهی صبحانه نمی خوردیم و گاهی فقط به نوشیدن چای اکتفا می کردیم، پس از ازدواج دیگر این وعده غذایی مان را کامل صرف می کنیم. در صبحانه حتما از مغزها و خشکبار استفاده می کنیم. شیر و نان جو جزو جدانشدنی میز صبحانه ماست. از نان جوی دوسربرای وعدہ صبحانه استفاده می کنم و در آن میوه های خرد شدہ می ریزم.

دمنوش های طبیعی به جای قرص های شیمیایی
خیلی کم اتفاق می افتد از قرص و دارو استفاده کنیم و به جای اینها دامنوش ها و عرقیات گیاهی مصرف می کنیم؛ مثلا اگر دچار کم خوابی شوم به سمت قرص های شیمیایی نمی روم و به جای آن دمنوش گل گاوزبان یا بابونه می نوشم.

تنها هم می توانید به کوه بروید
من بارها به تنهایی کوهنوردی رفته ام. شاید وقتی می خواهید صبح زود از خواب بیدار شوید و تنها راهی کوه شوید برایتان ساخت باشد و با خودتان بگویید بهتره بخوابم حالا هفته دیگه می رم ولی باید بر این حس تنبلی غلبه کنید. (می خندد) من بارها بر این حس غلبه کردم و خیلی هم کوهنوردی در تنهایی به من خوش گذشته و موقع بازگشت احساس صلابت کرده ام. (می خندد) وقتی به کوهنوردی می روید انرژی کوه و طبیعت به شما منتقل می شود. زمانی که به بلندای کوه میرسید حس می کنید زمین و آسمان یکی می شوند و این احساس بسیار زیبایی است.

خاطرات کوهنوردی در جواهرده
یکی از بهترین خاطرات دوران کودکی من مربوط میشود به کوهنوردیهایی که با پدر و برادرم می رفتیم. ما اهل رامسر هستیم و به کوههای جواهرده که منطقه ییلاقی رامسری ها محسوب می شود زیاد می رفتیم. این منطقه بسیار باصفا و زیباست و هوایی بسیار متفاوت با رامسر دارد؛ مثلا وقتی رامسر در تابستان حسابی گرم و شرجی آست این منطقه سرد است و حتی گاهی در تابستان هم برفی می شود. وقتی اسم کوهنوردی را می شنوم یا وقتی به کوه می روم اولین چیزی که به خاطرم می رسد خاطره کوهنوردی هایمان در جواهرده با پدر مرحومم و برادرم است.

در سن من کم کردن وزن سخت است
تا قبل از آنکه به صورت منظم ورزش کنم، رژیم های غذایی متنوعی را تجربه کرده بودم ولی مدت هاست به این نتیجه رسیده ام که اگر به نوع تغذیه و حجم غذایی که می خوریم توجه داشته باشیم و در کنارش ورزش کنیم اصلا نیازی به گرفتن رژیم های عجیب و غریب و سخت نداریم. در سن من اضافه کردن وزن کار خیلی راحتی است و پایین آوردن وزن خیلی ساخت. من به راحتی میتوانم ده کیلو به وزنم اضافه کنم اما دیگر مانند یک دختر بیست ساله نمی توانم بگویم اشکالی ندارد اگر هم با غذا خوردن زیاد وزنم بالا رفت با دو روز غذا نخوردن دوباره وزنم را به اندازه قبلی می رسانم.

چکاپ های سالانه را پشت گوش نیندازیم
خانم ها به خصوص با بالا رفتن سن شان باید خیلی به چکاپهای سالانه درخصوصی بیماری های زنان و سینه توجه داشته باشند. متاسفانه بیماری سرطان به خاطر شرایط زیست محیطی و آلودگی هوا و تغذیه نامناسب رو به افزایش است و بهترین راه برای مقابله با این بیماری پیشگیری و اطلاع یافتن به موقع از شروع این بیماری در بدن است. من خودم جزو ان دسته از افراد بودم که مدام چکاپهای سالانه در خصوص سرطان سینه را با تاخیر می انداختم و می گفتم خب، حالا هر وقت فرصت داشتم می روم، حالا ماه دیگر اگر وقت داشته باشم و… اما این بهانه آوردن ها واین پشت گوش انداختن ها خود خواهی کامل است. به این فکر کنیم که اگر به خاطر بهانه های بی مورد یا بی توجهی مان خدای نا کرده به این بیماری مبتلا شویم پس از خودمان چقدر می توانیم به اطرافیان مان اسیب بزنیم. یک لحظه تصویر مادری را در ذهن تان مجسم کنید که به او خبر بیماری فرزندش را میدهند. این مادر چه حالی می شود؟ پس حداقل به خاطر عزیزان تان هم که شده بیماری سرطان را جدی بگیرید و دست کم در سال یک بار برای چکاپ کلی به پزشک مراجعه کنید.

همسر بازیگران همسر الیکا عبدالرزاقی زندگی بازیگران بیوگرافی الیکا عبدالرزاقی

ورزش منظم کلید تناسب اندام
چند ماه است به طور مرتب باشگاه بدنسازی می روم و ورزش می کنم قبلا فکر می کردم وقت کافی برای ورزشی ندارم واز ورزش منظم غافل می شدم اما حالامعتقدم می توانیم با برنامه ریزی خوب، وقتی هرچند کوتاه برای ورزش پیدا کنیم. حتی زمانهایی که به خاطر مشغله شغلی نتوانم به باشگاه برم در محوطه سبز اطراف منزل مان می دوم و بعد در منزل نرمش می کنم ورزش خیلی به آرامش و شادابی ام کمک کرده و از وقتی ورزش منظم را آغاز کرده ام روی وزن ثابتی هم مانده ام.

بازیگری و تناسب اندام
یک بار کسی از من پرسید چرا بازیگران ایرانی که اینقدر در چشم هستند و مرتب در کارهای سینمایی و تلویزیونی حضور دارند به تناسب اندام شان اهمیت نمی دهند و بعضی هاشان انقدر چاق هستند؟ متاسفانه حق با ایشان بود و بعضی از بازیگران به تناسب اندام که جزیی از شغل یک بازیگر است اهمیت نمی دهند اما این عدم اهمیت از طرف گروه تولید کننده هم وجود دارد. ما وقتی سر کار هستیم هر روز با حجم انبوهی از غذاهای چرب و پر کالری شکم پر کن و کم خاصیت با ارزش غذایی کم و برنج های ناسالم هندی و خارجی مواجه هستیم. بازگیرانی که به تناسب اندام خودشان توجه داشته باشند نمی توانند از این غذاها استفاده کنند یا اگر مجبور باشند در حد فقط چند قاشق استفاده می کنند که از گرسنگی از حال نروند ( می خندد).

اینها قرار است مادران آینده باشند؟!
وقتی بعضی نوجوان ها را می بینم که چه رژیم های سنگینی میگیرند و چقدر به خودشان گرسنگی می دهند یا چقدر تغذیه های نامناسب و استفاده های افراطی از فست فود دارند و از ورزش دوری می کنند با خودم فکر می کنم این دختران با این بدنهای نحیف و ضعیف چطور قرار است در آینده مادر شوند و کسی را به این دنیا بیاورند؟ خیلی از این دختران نوجوان آنقدر به بدن شان با رژیم های عجیب و تغذیه ناسالم فشار اورده اند که از سنین پایین دچار کم خونی و پوکی استخوان و … می شوند. پشتهای خمیده و ارتروز گردن هم از اثرات استفاده نامناسب و افراطی از موبایل است. طوری که پشت و گردن بعضی از نوجوانها خمیده شده و دچار انحنای ستون فقرات شده اند.

که بزرگترین تفریحم خنداندن دیگران است
هر کسی راهکاری برای بهتر کردن حال خود دارد و من هم اگر بخواهم حالم خوب شود سعی می کنم ادمها را بخندانم. خنداندن اطرافیانم باعث می شود حال خودم هم حسابی خوب شود. (می خندد) بیشترین تفریح زندگی ام این است که اطرافیانم را با تعریف ماجرایی بامزه بخندانم اما اگر بخواهم برای اینکه حالم خوب شود کاری شخصی انجام دهم کتاب خریدن و خریدن هدیه برای عزیزان و دوستانم است که باعث می شوند حالم خیلی خوب شود و کلی لذت ببرم.

فقط وقتی یه چیزی نیاز داشته باشم سمت خرید می روم
خیلی اهل خرید نیستم و تا وقتی به چیزی نیاز پیدا نکنم سمت خرید نمی روم. موقع خرید هم اولویت اولم راحتی است، مخصوصا زمان انتخاب، کفش راحتی برایم حرف اول را می زند. من کتانی پوشی هستم و کفش رسمی زیاد استفاده نمی کنم و شاید این موضوع هم به همین خاطر باشد که راحتی برایم مهم تر از زیبایی است.

تابع مد روز نیستم
تابع مد نیستم. البته این به این معنا نیست که اساسا تابع مد نباشیم چون همه آدم ها در دنیا به نحوی تابع مد هستند ولی اینکه بخواهم تابع مد روز باشم برایم اصلا اهمیت ندارد. بگذارید برایتان مثالی بزنم در فیلم «شیطان پرادا می پوشد» مریل استریپ به آن هاتاوی که معتقد بود اصالا تابع مد نیست می گوید : همین کمربند آبی و پولور سفیدات در سال فلان توسط یک طراح مد تولید شده و مد روز بوده. پس همه ما به نحوی تابع مد هستیم؛ حتی اگر تابع مد روز نباشیم. برای من اینکه الان چه مدل شالوار یا چه نوع مانتویی مد باشد مهم نیست و همیشه استایل خودم را دارم که راحتی و البته تنوع رنگ در آن حرف اول را می زند. ضمن اینکه از آن دست بازیگرانی نیستم که برایشان مهم باشد در هر مراسم از سر تا پا لباس ها و کفش جدیدی بپوشند. برای من تغییر یک شال هم کافی است. در دور همی های دوستانه و فامیلی هم بارها ممکن است از یک دست لباس استفاده کنم. اتفاقا دخترخاله ام وقتی من وارد مهمانی ها می شدم می گفت الیکا بازم با لباس فرمش اومد. (می خندد)

از لینیات محلی استفاده می کنیم
میوه سبزیجات در تغذیه ما جایگاه ویژه ای دارند و حضورسبزی خوردن وسالاد روی میز ناهار و شام ماهمیشگی است و سعی می کنم حتمادر خریدهایم از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنم. ما از شیر پاکتی و پنیر بستهای استفاده نمی کنیمولبنیات ما همه محلی وارگانیک هستند. منزل ما جایی است که به راحتی به منطقه روستایی دسترسی داریم و می توانیم از شیر، ماست،پنیرو کره محلی و سالم استفاده کنیم.

برای مبارزه با حس افسردگی ورزش بهترین است
خیلی از آدم ها گمان میکنند افسرده هستند و حال روحی شان خوب نیست و بلافاصله به قرص و دارو پناه میبرند، در حالی که ورزشی در این زمینه خیلی موثرتر است. مطمئن باشید با تغییر نوع تغذیه و سبک زندگی و قراردادن زمانی برای ورزش این حس منفی در مدت کوتاهی از بین میرود. در واقع این افراد متوجه می شوند اصلا دچار بیماری افسردگی نبودهاند و این حس ناشی از خمودگی ای است که در زندگی داشته اند. زمان بندی برای ورزشی هم کار چندان سختی نیست. بعید می دانم کسی شغلش به اندازه ما وقت گیر باشد. ما بازیگران گاهی مجبوریم از ۶ صبح تا ۱۰ شب سر کار باشیم ولی با وجود همین تایم فشرده هم می توان نیم ساعت از خواب صبح زد و برای ورزشی و نرمش بیدار شد؛ به شرطی که به تنبلی اجازه جولان ندهیم. (می خندد)

به زالو انداختن اعتقاد دارم
طب سنتی و ایرانی را خیلی دوستت دارم. حجامت و زالو انداختن هم جزو کارهای روتین خانواده ماست. (می خندد) اگر یک سرچ ساده در گوگل کنید و فواید این کار را بخوانید احتمالا شما هم مشتاق خواهید شد. البته باید به مرکزی کاملا بهداشتی و دارای مجوز مراجعه کنید چون شرایط نگهداری زالو خیلی مهم است و اینکه حتما زالو درخود ان مرکز پرورش داده شده باشد.

از شامپو، کرم های دست ساز استفاده می کنم
فکر می کنم مشخص است خیلی اهل آرایش نیستم(می خندد) در این شهر دود گرفته و آلوده به اندازه کافی سرب و سموم روی پوست مان می نشیند حالا شما فکر کنید مدام بخواهیم مثلا از رژ لب که خودش حاوی سرب است استفاده کنیم. البته لوازم آرایش های خیلی گران شاید این اثرات سو را کمتر داشته باشند اما فکر میکنم بهتر است به جای این همه هزینه برای خرید لوازم آرایشی چند تا کتاب خوب بخریم.

کرم ها و شامپوهایم را از مرکز طب سنتی و ایرانی در کرج که تولید لوازم بهداشتی دستی هم دارد نهیه می استفاده از مواد طبیعی شامپوها و کرم های دست ساز با قیمت مناسب می کند و من هم از محصولات آنها رضایت کامل دارم

منبع: مجله خبری لحظه نما

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ