خانه / آخرین اخبار / تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی چگونه است؟

تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی چگونه است؟

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی خبر داد.

اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، اظهار داشت: در جلسه اخیر این کمیسیون طرح مذکور با حضور طراحان و مسئولان ذی‌ربط بررسی شد.

وی با بیان اینکه بر اساس تبصره یک این قانون افرادی که سن آنها ۱۸ سال تمام بود می‌توانستند تابعیت خود را تا سال ۸۶ تعیین تکلیف کنند، افزود: اما برخی افراد بنا به دلایل گوناگون نتوانستند این اقدام را انجام بدهند لذا در این جلسه مقرر شد تبصره مذکور تا سال ۱۴۰۴ تمدید شود.

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس، خاطرنشان کرد: در گذشته قانونی وجود داشت مبنی بر اینکه افرادی که در کشورمان ازدواج کرده و فرزندشان در ایران متولد می‌شوند می‌توانستند تا ۱۹سالگی درخواست تابعیت دهند اما بر اساس نظر نمایندگان این رقم به ۲۵ سال افزایش یافت تا دیگر مشکلی وجود نداشته باشد.

سلیمی با ابراز اینکه در این جلسه همچنین ماده ۸۰ بند (پ) احکام قانون برنامه ششم توسعه کل کشور درباره پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه نیز بررسی شد، ادامه داد: مقرر شد وزارت کشور نشست‌هایی را به‌منظور بررسی آسیب‌های اجتماعی تشکیل داده و از نمایندگان پارلمان نیز برای حضور دعوت کند.

وی تصریح کرد: در همین راستا مقرر شد که به‌صورت مرتب نیز گزارش‌هایی درباره مشکلات حوزه اجتماعی به اعضای کمیسیون شوراهای مجلس ارائه شود.

نماینده مردم سمیرم در مجلس گفت: قرار بود در جلسه عصر امروز (سه‌شنبه) کمیسیون عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گزارشاتی درباره امنیت، تقسیمات کشوری و همچنین آمایش سرزمینی به نمایندگان ارائه دهد که به‌دلیل حضور وی در مناطق زلزله‌دیده غرب کشور این جلسه به هفته‌های بعدی موکول شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*