خانه / آخرین اخبار / لو رفتن فیش ۴۲۰ میلیونی حقوق یکی از مدیران ایران خودرو / نزاع بر سر رانت روغنی!

لو رفتن فیش ۴۲۰ میلیونی حقوق یکی از مدیران ایران خودرو / نزاع بر سر رانت روغنی!

روزنامه آرمان گزارشی از وضعیت پرداختی‌های ایران‌خودرو نوشته است: گزارش‌ها از اعتصاب در کارخانه ایران خودرو طی زمستان ۹۳ حکایت دارند. گزارش شده که برخی از مدیران با سخنرانی‌های امیدوارکننده خواسته‌اند که کارگران دست از اعتصاب بردارند.

یکی از مدیران هم تهدید کرده که اگر به اعتصاب‌شان پایان ندهند دیگر با آنها قرارداد نخواهند بست اما کارگران اعلام کرده‌اند که تنها در صورت موافقت مدیران برای اجرای خواسته‌هایشان، به اعتصاب پایان می‌دهند…

در شرایطی که دستمزد کارگران بسیار کمتر از نرخ تورم در جامعه است فیش حقوقی یکی از مدیران ایران‌خودرو منتشر شده است که طبق این فیش حقوقی، او ۴۲ میلیون تومان حقوق در یک ماه دریافت کرده است.

این فیش حقوقی از طریق حسابداری به دست کارگران کارخانه افتاده و صدها کپی از این فیش منتشر شده است. کارگران وقتی دیدند بعضی‌هایشان حتی یک میلیون نمی‌گیرند اما مدیری ۴۲ میلیون در یک ماه می‌گیرد ناراحتی‌شان تشدید شده است…

کارگران معترض کارخانه ایران‌خودرو خواستار امنیت شغلی و همخوانی حقوق‌شان مطابق با ماده ۴۱ قانون کار هستند که طبق این ماده باید دستمزد کارگر با نرخ تورم در جامعه همخوانی داشته باشد…

نزاع بر سر رانت روغنی!

روزنامه جوان از وجود رانت در واردات روغن پالم گزارش داده است: داستان روغن‌های پالم همچنان کشدار است. این داستان که با نام اسپانسرهای روغنی در سال ۸۸ آغاز شد و به نوعی روزنامه جوان برای اولین بار از آن خبر داده بود، تا کنون به انحای مختلف در رأس اخبار بوده است؛ زمانی در محصولات لبنی برگشت خورده از بازار عراق و زمانی در نحوه انحصاری واردات و اعطای برخی امتیازات ویژه به افراد خاص!

ظاهراً این قدر واردات این محصول منفعت و رانت دارد که همه می‌خواهند متولی ساماندهی بازار روغن پالم شوند و شعارهمه نیز انحصار شکنی و تنظیم بازاراست.

از یک سو کانون صنایع غذایی درخواست ساماندهی بازار رادارد و از سوی دیگر انجمن‌های لبنیات، ‌شیرینی و شکلات، ‌اسنک و آرایشی- بهداشتی و… همه به دلیل مصارف زیاد این روغن بی‌کیفیت و نامناسب برای مصرف خوراکی (‌در قیاس با روغن سویا و…) خواستار واردات روغن پالم به اندازه مصارفشان هستند تا لا اقل در قیمت هر کیلو روغن خام پالم ۴۰۰ تومان پول مازاد ندهند! عمده مصارف نیز در بستنی، ماست‌های پرچرب، ‌‌انواع چیپس و پفک و… است.

بنابراین گزارش در واقع بعد از آن غائله ماست‌های پالم‌دار همچنان مصرف این روغن در کشور ادامه داشته و ۴۱ درصد روغن‌های مصرفی در کشور پالم هستند.

اما در این شرایط که واگذاری تنظیم بازار به انجمن روغن توسط یک مسئول محول شده سال گذشته ۶۵ هزار تن هم این محصول بیشتر از توافقات دولت به کشور وارد شده است و همچنان این محصول به رغم ارزان شدن در بازارهای جهانی با همان قیمت‌های قبلی و در قالب‌های مختلف به خورد مردم داده می‌شود و تنها هر از چند گاهی است که برگشت خوردن محصولات لبنی از کشور همسایه- عراق – یا دعوا‌ها بر سر منافع منجر به رونمایی از رانت‌هایی می‌شود که معلوم نیست این رانت‌های میلیاردی نصیب چه کسی می‌شود و صرف چه خواهد شد، هر چند با اندکی مداقه و نگاهی به شایعه اعلام استعفای یک مسئول تنظیم بازار مواد غذایی که گفته می‌شود این استعفا به منظور شرکت در انتخابات مجلس است، می‌توان حدس زد وزیر کشور چندی پیش چه گفته است!‌..

هم اکنون واردات روغن خام فقط با تأیید انجمن روغن نباتی صورت می‌گیرد که این قدرت را حسن یونس سینکی در نخستین روز کاری‌اش به عنوان معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به آنها داده است و وی دراقدامی بحث برانگیز به همراه جمعی از مدیران این معاونت در جلسه معارفه محمد قبله (معاون سابق کالاهای مصرفی سازمان حمایت) به عنوان دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی حضور یافته بود تا به عنوان پشتوانه‌ای برای دبیر جدید به حساب آید. این مقام مسئول که بعد از طرح انتزاع تنظیم بازار به کشاورزی، ناگهان سر از وزارت کشاورزی درآورده همچنان اصرار بر واگذاری تنظیم بازار به انجمن مذکور دارد.

یک نظر ثبت شده

  1. از این .زدیها … زیاد است . بعد میگویند چرا خانواده ما از هم پاچید پول حرام نتیجه ای جز این ندارد . خداوند همه اینها را به روز سیاه بنشاند

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*